️ Narpa tumanida O‘zbekiston Bosh prokuraturasi Departamenti tomonidan o‘tkazilgan dastlabki tekshiruv natijasida, bir guruh fuqarolar noqonuniy ravishda oltin qazib olish bilan shug‘ullanganligi aniqlandi. D.A., M.A. va boshqa shaxslar Pahchachi tumani hududida til biriktirib, ruxsatsiz ravishda konchilik faoliyatini olib borgan.
️ Ushbu shaxslar tegishli ruxsatnoma olishmagan holda, taxminan 5 tonna oltin qarorli rudani qazib olishgan va o‘zlarining qo‘lda yasalgan uskunalari yordamida oltinni ajratib olish bilan shug‘ullangan. Bu jarayon qonuniy konchilik amaliyotlariga zid bo‘lib, atrof-muhitga zarar yetkazishi va davlat resurslarini noqonuniy talash xavfini keltirib chiqaradi.
️ Ushbu holat bo‘yicha Jinoyat kodeksining 196-2-moddasi (Noqonuniy konchilik faoliyati) asosida jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov choralari amalga oshirilmoqda, bu esa noqonuniy konchilik faoliyatining kengroq tarmoqlarini ochib berishi mumkin. Bu voqea mamlakatda tabiiy resurslarni himoya qilish va qonuniy konchilikni nazorat qilish bo‘yicha muammolarni yana bir bor ko‘rsatib berdi.

️ В ходе доследственной проверки, проведённой отделом Департамента при Генеральной прокуратуре в Нарпайском районе, установлено, что группа граждан занималась незаконной добычей золота. Граждане Д.А., М.А. и другие вступили в сговор и осуществляли старательскую деятельность на территории Пахтачинского района без соответствующего разрешения.
️ Эти лица добыли около 5 тонн золотосодержащей породы и извлекали золото с помощью кустарно изготовленного оборудования. Такая деятельность противоречит законным горнодобывающим практикам, создавая риски для окружающей среды и приводя к незаконному расхищению государственных ресурсов.
️ По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 196-2 Уголовного кодекса (Незаконная добыча полезных ископаемых старательским способом). В настоящее время проводятся следственные действия, которые могут выявить более широкие сети незаконной добычи. Этот инцидент вновь подчеркивает проблемы в защите природных ресурсов и контроле за законной добычей в стране.