Sudanning shimolidagi Abu Hamad shahrida oltin konchisi bo‘lib ishlagan Umar Usmon po‘lat ko‘krak og‘rig‘i bilan Kasalliklar o‘qitish kasalxonasiga murojaat qildi. U o‘pka sil kasalligi bilan og‘riganligi aniqlandi. Bu kasallik Sudan bo‘ylab tarqalayotgan yuqumli kasalliklardan biri bo‘lib, mamlakatda uch yildan beri davom etayotgan urush sog‘liqni saqlash tizimini vayron qilgan.
Usmonning dastlabki tekshiruvlari va davolanishi bepul bo‘lgan, ammo keyingi murojaatida zarur dorilar yetishmasligi sababli ularni qimmat narxda xususiy shifokorlardan sotib olishga majbur bo‘ldi. Kasalliklar o‘qitish kasalxonasi, bir vaqtlar bemorlar uchun boshpana bo‘lgan, endi cheklangan imkoniyatlar bilan ishlamoqda. Sudan sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, urush tufayli sog‘liq muassasalarining 37 foizi ishlamay qolgan.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) Sudan bo‘ylab kamida 217 ta sog‘liqni saqlash ob’ektiga hujum qilinganligini tasdiqladi, bu hujumlar natijasida 2052 nafar tibbiyot xodimi halok bo‘lgan. Mamlakat aholisining 40 foizi, ya’ni 52 million kishidan 20 millionga yaqini shoshilinch tibbiy yordamga muhtoj. JSST ogohlantirishicha, yuqori darajadagi oziqlanish buzilishi, zaiflashgan sog‘liqni saqlash tizimi va past emlash darajasi tufayli kasalliklar tarqalishi, ayniqsa bolalar uchun halokatli oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Kasalliklar o‘qitish kasalxonasi urush tufayli deyarli ikki yil yopiq bo‘lgan. Kasalxona bosh direktori Abu Bakr Hasan Al-Mubarakning aytishicha, ichki kasalliklar, dermatologiya, jinsiy yo‘l bilan yuqadigan kasalliklar, shuningdek, psixologik maslahat va tibbiy tekshiruv bo‘limlarini qayta ishga tushirish uchun harakatlar olib borilmoqda. U shuni ta’kidladi: “Kasalxona qisman ishlasa ham, moliyalashtirish va vayron bo‘lgan palatalarni ta’mirlash zarurati kabi katta qiyinchiliklar saqlanib qolmoqda.”
Kasalxonaning Ommaviy axborot vositalari va jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha direktori Hasabulla Sulaymon aytishicha, muassasa asosiy ehtiyojlarni qondirish uchun sog‘liqni saqlash va gumanitar tashkilotlarning yordamiga juda bog‘liq. Bemorlar soni “allaqachon cheklangan uskunalar, dorilar va xodimlarga bosim o‘tkazmoqda”. U shuni qo‘shimcha qildiki, muassasa urush tufayli yarim million dollardan ortiq zarar ko‘rgan.
Psixologik maslahat markazining xodimi Rimah Fadl Al-Mavla aytishicha, xodimlar “bemorlar sonining oshishi va cheklangan resurslar tufayli ortib borayotgan bosim ostida”. U shartlar urushdan oldin “sezilarli darajada yaxshi” bo‘lganini, ammo laboratoriyalar va maslahat markazlariga yetkazilgan zarar joyni kamaytirganini va ularni kamroq jihozlangan binolarga ko‘chirishga majbur qilganini, bu esa parvarish sifatiga ta’sir qilganini aytdi. Biroq, u harakatlar kasalxonaning tibbiy va psixologik xizmatlarni ko‘rsatishdagi rolini qayta tiklash uchun davom etayotganini bildirdi.
Kasalliklar o‘qitish kasalxonasidagi inqiroz Sudanning qulab tushayotgan sog‘liqni saqlash tizimining guvohi bo‘lib, shu bilan birga qolgan muassasalar va xodimlarning bardoshligini ham ta’kidlaydi. Sudanning tibbiy infratuzilmasining katta qismi, ayniqsa eng kuchli zarar ko‘rgan Darfur va Kordofan viloyatlarida, artilleriya zarbalari va ta’minot yetishmasligi tufayli ishlamay qolgan. Malyariya, deng bezgak, qizamiq, qizilcha va vabo kabi hayotga xavf soladigan kasalliklarning tarqalishi Sudanning cheklangan sog‘liq muassasalariga yana bosim o‘tkazmoqda, ularning ortib borayotgan talabni qondirish qobiliyati haqida tashvish uyg‘otmoqda.
Oq Nil va Sharqiy Darfur shtatlaridagi kasalxonalarga qilingan so‘nggi zarbalar o‘nlab tinch aholi va tibbiyot xodimlarini o‘ldirdi va shoshilinch tibbiy yordamga kirishni yanada chekladi. Vaziyat asosiy infratuzilmaning qulashi bilan yomonlashdi, elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatining 40 foigacha yo‘qolgan va asosiy suv tizimlari vayron qilingan yoki egallab olingan, bu esa jamoalarni toza suv va sanitariya xizmatlaridan mahrum qilgan va kasalliklarning tarqalishini tezlashtirgan.

Золотодобытчик из города Абу-Хамад на севере Судана Омар Осман обратился в Учебную больницу тропических болезней с острой болью в груди. Ему диагностировали туберкулёз лёгких, одно из инфекционных заболеваний, распространяющихся по Судану, где трёхлетняя война между суданской армией и полувоенным формированием «Силы быстрой поддержки» (СБП) разрушила систему здравоохранения африканской страны.
Первоначальные обследования и лечение Османа были бесплатными, но при последующем обращении необходимые лекарства отсутствовали, вынудив его покупать их в частном порядке по высокой цене. Учебная больница тропических болезней, когда-то бывшая убежищем для пациентов, теперь работает с ограниченными возможностями. По данным министерства здравоохранения Судана, 37% медицинских учреждений стали неработоспособными из-за войны.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) подтвердила по меньшей мере 217 нападений на объекты здравоохранения в Судане, в результате которых погибли 2052 медицинских работника. Около 40% населения страны, то есть 20 миллионов из 52 миллионов человек, нуждаются в срочной медицинской помощи. ВОЗ предупредила, что из-за высокого уровня недоедания, ослабленной системы здравоохранения и низкого охвата вакцинацией вспышки заболеваний будут продолжать иметь катастрофические последствия, особенно для детей.
Учебная больница тропических болезней была закрыта почти два года из-за войны. Генеральный директор больницы Абу Бакр Хасан Аль-Мубарак заявил, что предпринимаются усилия по возобновлению работы ключевых отделений, включая терапию, дерматологию, заболевания, передающиеся половым путём, а также клиники психологического консультирования и диагностические подразделения. Он подчеркнул: «Хотя больница частично функционирует, остаются огромные проблемы, особенно связанные с финансированием и срочной необходимостью ремонта повреждённых палат».
Директор по связям с общественностью и СМИ больницы Хасабалла Сулейман сообщил, что учреждение сильно зависит от поддержки медицинских и гуманитарных организаций для удовлетворения основных потребностей. Количество пациентов «оказывает давление на уже ограниченное оборудование, лекарства и персонал». Он добавил, что больница понесла убытки, превышающие полмиллиона долларов, из-за войны.
Сотрудник Центра психологического консультирования Рима Фадль Аль-Мавла заявил, что персонал находится под «растущим напряжением из-за увеличения числа пациентов и ограниченных ресурсов». Он отметил, что условия до войны были «значительно лучше», но повреждение лабораторий и консультационных центров сократило пространство и вынудило перейти в менее оборудованные помещения, что повлияло на качество помощи. Тем не менее, он сообщил, что усилия по восстановлению роли больницы в предоставлении медицинских и психологических услуг продолжаются.
Кризис в Учебной больнице тропических болезней свидетельствует о крахе системы здравоохранения Судана, одновременно подчёркивая устойчивость оставшихся учреждений и персонала. Значительная часть медицинской инфраструктуры Судана, особенно в наиболее пострадавших регионах Дарфур и Кордофан, стала неработоспособной из-за обстрелов и нехватки поставок.
Вспышки опасных для жизни заболеваний, таких как малярия, лихорадка денге, корь, краснуха и холера, оказывают дополнительное давление на перегруженные медицинские учреждения Судана, вызывая опасения по поводу их способности удовлетворить растущий спрос. Недавние удары, включая нападения на больницы в штатах Белый Нил и Восточный Дарфур, убили десятки мирных жителей и медицинских работников и ещё больше ограничили доступ к неотложной помощи.
Ситуация усугубилась из-за разрушения базовой инфраструктуры: до 40% мощностей по выработке электроэнергии потеряно, основные водные системы разрушены или захвачены, что лишило сообщества доступа к чистой воде и санитарии и ускорило распространение болезней.