Janubiy Koreyaning Paju shahrida Shimoliy Koreya bilan chegara yaqinida o‘tkazilgan DMZ Tinchlik Marafonida rekord darajadagi issiq havoda sakkiz nafar yuguruvchi issiqlik bilan bog‘liq kasalliklar tufayli kasalxonaga yotqizildi. Mahalliy hokimiyatlar xabar berishicha, yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan musobaqada harorat 30°C (86°F) ga yaqinlashdi, bu Koreya yarim orolida odatdagi yumshoq bahorga nisbatan yozga o‘xshash issiq front tufayli sodir bo‘ldi.
Favqulodda xizmatlar xodimlariga soat 10:30 atrofida (01:30 GMT) Paju tarkibidagi Munsan shaharchasida marafon yo‘nalishi bo‘ylab ishtirokchilarning yiqilayotgani haqida xabarlar kelgan. O‘t ochirish xizmati vakillari AFP axborot agentligiga aytishicha, o‘n ikki nafar yuguruvchi kasal bo‘lib, ular orasida tutqanoq, bosh aylanishi va tez nafas olish alomatlari kuzatilgan. Sakkiz kishi, jumladan, 43 yoshli bir kishi intensiv terapiyaga muhtoj bo‘lib, kasalxonaga olib ketilgan.
Hokimiyatlar aytishicha, kasal bo‘lgan yuguruvchilar ortib borayotgan issiqqa qaramay, o‘zlarini zo‘rlaganga o‘xshaydi. Favqulodda xizmatlar xodimi odamlarga issiq zarbasi belgilariga e‘tibor berishni va ular paydo bo‘lsa, “darhol mashqni to‘xtatib, sovutishni” maslahat berdi. Pajudan taxminan 30 km (19 milya) uzoqlikdagi poytaxt Seulda dam olish kunlari harorat 29.4°C (84.9F) ga yetdi, bu 1907 yilda zamonaviy yozuvlar boshlanganidan beri aprel o‘rtasidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. Koreya Meteorologiya Boshqarmasi AFPga aytishicha, issiqlikning keskin ko‘tarilishi bahorda ba‘zan kuzatiladigan vaqtinchalik ob-havo tizimi tufayli issiq havo shimolga tortilishi natijasida yuzaga kelgan bo‘lishi mumkin.

Восемь бегунов были доставлены в больницу с тепловыми заболеваниями после марафона вблизи демилитаризованной зоны (ДМЗ) между Южной и Северной Кореей, который проходил в условиях рекордных температур, сообщили местные власти. В воскресной гонке в городе Пхаджу температура приблизилась к 30°C (86°F), поскольку большая часть Корейского полуострова оказалась под воздействием теплого фронта, более характерного для лета, чем для обычно мягкой весенней погоды.
Службы экстренной помощи получили сообщения около 10:30 утра (01:30 GMT) о том, что участники падают вдоль трассы марафона в Мунсане, городке в составе Пхаджу, согласно сообщениям пожарных и местным отчетам. Двенадцать бегунов почувствовали недомогание, включая судороги, головокружение и гипервентиляцию, заявили официальные лица агентству AFP в понедельник. Восемь человек были госпитализированы, в том числе 43-летний, нуждавшийся в интенсивной терапии.
Власти заявили, что пострадавшие бегуны, по-видимому, переусердствовали, несмотря на повышающуюся жару. Представитель пожарной службы призвал людей следить за признаками теплового удара и «немедленно прекратить упражнения и охладиться», если они возникают. В столице Сеуле, примерно в 30 км (19 милях) от Пхаджу, температура достигла 29.4°C (84.9°F) на выходных, что является самым высоким показателем в середине апреля с начала современных записей в 1907 году. Корейское метеорологическое управление сообщило AFP, что всплеск жары, вероятно, был вызван временной погодной системой, тянущей теплый воздух на север, — схемой, иногда наблюдаемой весной.