AQShning sobiq prezidenti Donald Trump yakshanba kuni e’lon qildiki, AQSh va Eron o‘rtasidagi ikkinchi tur muzokaralar dushanba kuni Pokistonda bo‘lib o‘tadi. Biroq, Tehron hali bu muzokaralarda ishtirok etishini rasman tasdiqlamadi, bu esa o‘tgan oydagi urushni to‘xtatgan sulh kelishuvining chorshanba kuni muddati tugashidan ikki kun oldin kutilmagan vaziyat yaratdi.
Muzokaralarga salbiy ta’sir ko‘rsatgan yana bir voqea – AQSh dengiz piyodalari yakshanba kuni Hormuz bo‘g‘ozi yaqinida Eron bayrog‘i ko‘tarilgan konteyner kemasini qo‘lga oldi. Eron hukumati bu harakatni qoralab, javob qaytarishga va’da berdi, bu esa Pokistondagi kelishuvlarga qo‘shimcha keskinlik kiritdi.
Trump, Pokistonga muzokaralar uchun guruh yuborayotganini e’lon qilgan soatlar o‘tib, yana bir bor tahdid qildi: agar kelishuvga erishilmasa, Eronning elektr stansiyalari va ko‘priklarini yo‘q qilishga tayyorligini bildirdi. Bu bayonotlar Tinchlik kelishuvining yaqinlashib kelayotgan muddati fonida mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirishi mumkin.
Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif yakshanba kuni Eron Prezidenti Masoud Pezeshkian bilan telefon orqali suhbatlashib, o‘z hukumatining bu mojaroni hal qilishda vositachilik qilishga tayyorligini takrorladi. Pokistonning bu harakati mintaqada tinchlikni saqlashga qaratilgan sa’y-harakatlarning bir qismi sifatida qaralmoqda, ammo AQSh va Eron o‘rtasidagi keskinliklar hal etilmagan holda, natijalar noaniqligicha qolmoqda.

Бывший президент США Дональд Трамп в воскресенье объявил, что второй раунд переговоров между США и Ираном состоится в понедельник в Пакистане. Однако Тегеран пока официально не подтвердил своё участие в этих переговорах, что создаёт неопределённость за два дня до истечения срока действия соглашения о прекращении огня, завершившего более чем месячную войну.
Переговоры омрачил ещё один инцидент: морские пехотинцы США в воскресенье захватили контейнеровод под иранским флагом недалеко от Ормузского пролива. Иранские власти осудили этот шаг и пообещали ответные меры, что добавило напряжённости к предстоящим переговорам в Исламабаде.
Трамп, объявив о направлении команды в Пакистан для переговоров, вновь пригрозил уничтожить иранские электростанции и мосты в случае отсутствия сделки. Эти заявления, сделанные на фоне приближающегося срока прекращения огня, могут усилить региональную нестабильность и подорвать дипломатические усилия.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф в воскресенье провёл телефонный разговор с президентом Ирана Масудом Пезешкианом, подтвердив готовность своего правительства выступить посредником в урегулировании конфликта. Хотя Пакистан стремится сохранить мир в регионе, сохраняющиеся разногласия между США и Ираном оставляют исход переговоров под вопросом.