️ Yevropa Ittifoqi rahbarlari Forsning mintaqadagi nishonlarga raketalar va dronlar hujumlarini davom ettirishi fonida Arabiston ko‘rfazi davlatlarini qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdilar. Fors hujumlari AQSh va Isroil tomonidan amalga oshirilgan hujumlarga javoban sodir etilmoqda.
️ YI tashqi siyosat bo‘yicha bosh kotibi Kaja Kallas va boshqa Yevropa rahbarlari Fors ko‘rfazi hamkorlik kengashi (FKHK) vakillari bilan Brusselda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda “Forsning FKHK davlatlariga qarshi kechirib bo‘lmaydigan hujumlarini” qoraladilar. Birgalikda chiqarilgan bayonotda Forsga hujumlarni darhol to‘xtatishga chaqirildi va bu harakatlar mintaqaviy va global xavfsizlikka tahdid solayotgani ta’kidlandi.
️ Bayonotda, shuningdek, Fors ko‘rfazi davlatlarining “o‘z xavfsizligi va barqarorligini himoya qilish, hududlari, fuqarolari va aholisini himoya qilish uchun zarur bo‘lgan barcha choralarni ko‘rish huquqi” tasdiqlandi. Al Jazeera muxbiri Osama Bin Javaidning xabar berishicha, muzokaralardan chiqqan asosiy xabar shundaki, Yevropa Fors ko‘rfazidagi ittifoqchilariga yordam berishga tayyor, lekin vositachilik orqali hal qilinadigan va mojaroning pasayishiga olib keladigan yechimni afzal ko‘radi.
️ Uchrashuv AQSh va Isroilning Forsga qarshi hujumlarining kengayib borayotgan ogibatlari tufayli tashvishlar ortib borayotgan paytda bo‘lib o‘tdi. Fors davlat ommaviy axborot vositalarining ma’lumotlariga ko‘ra, shanbadan beri kamida 1230 kishi halok bo‘ldi. Isroil harbiy kampaniyasini Livanga kengaytirdi, AQSh esa chorshanba kuni xalqaro suvlarda Fors fregatini cho‘ktirib, uning bortidagi o‘nlab odamlarni o‘ldirdi.
️ Fors mintaqadagi Qatar, Bahrayn va Quvayt kabi davlatlarga o‘q otishni davom ettirmoqda, uning zarbalari esa progressiv ravishda energetika infratuzilmasini nishonga olmoqda, bu global energiya bozorlariga ta’sir qilishi mumkinligidan qo‘rquvni keltirmoqda. Yevropa davlatlari kengayib borayotgan mojaroga tobora ko‘proq jalb qilinmoqda: Fransiya va Buyuk Britaniya chorshanba kuni Kiprga harbiy kemalar va havo mudofaasi vositalarini yuborish rejalarini e’lon qildilar.
️ Bu harakatlar Buyuk Britaniyaning Qirollik havo kuchlari bazasi bu hafta boshida Fors ishlab chiqargan dron tomonidan nishonga olinganidan keyin, tashvishni kuchaytirdi. Payshanba kuni Italiya, Niderlandiya va Ispaniya bilan birga “dengiz aktivlarini” Kiprga yaqin kunlarda yuborishini aytdi. Italiya Bosh vaziri Jorja Meloni, shuningdek, Fors zarbalariga qarshi turish uchun Fors ko‘rfazi ittifoqchilariga havo mudofaasi tizimlarini taqdim etishini aytdi.
️ Shu bilan birga, Buyuk Britaniya, Gretsiya va Portugaliya urush davom etar ekan, AQSh harbiylariga ma’lum shartlar ostida o‘z bazalaridan foydalanishga ruxsat berishlarini aytdi, Ispaniya esa rad etdi, bu AQSh prezidenti Donald Trampning g‘azabini keltirdi.

️ Лидеры Европейского союза заявили о поддержке арабских стран Персидского залива, в то время как Иран продолжает наносить ракетные и дроновые удары по целям в регионе в ответ на атаки со стороны Соединённых Штатов и Израиля. Встреча в Брюсселе подчеркнула растущую вовлечённость европейских стран в расширяющийся конфликт.
️ Верховный представитель ЕС по иностранным делам Кая Каллас и другие европейские лидеры провели переговоры с официальными лицами Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) в четверг, осудив то, что они назвали «непростительными атаками Ирана против стран ССАГПЗ». В совместном заявлении ЕС-ССАГПЗ министры якобы призвали Иран немедленно прекратить удары, которые, по их утверждениям, угрожают региональной и глобальной безопасности.
️ В заявлении также подтверждается, что страны Персидского залива имеют право «принимать все необходимые меры для защиты своей безопасности и стабильности, а также своих территорий, граждан и жителей». Корреспондент Al Jazeera в бельгийской столице Осама бин Джаваид сообщил, что посыл переговоров заключается в том, что Европа готова помочь своим союзникам в заливе, но предпочитает решение, которое может быть достигнуто посредничеством и приведёт к деэскалации.
️ Встреча состоялась на фоне растущей озабоченности по поводу расширяющихся последствий атак США и Израиля на Иран, которые, по данным иранских государственных СМИ, унесли жизни по меньшей мере 1230 человек с субботы. Израиль расширил свою военную кампанию на Ливан, а США в среду заявили, что потопили иранский фрегат в международных водах, убив десятки людей на борту.
️ Иран продолжает обстреливать страны региона, включая Катар, Бахрейн и Кувейт, причём его удары всё чаще нацелены на энергетическую инфраструктуру, что вызывает опасения возможного воздействия на глобальные энергетические рынки. Европейские страны всё больше втягиваются в конфликт: Франция и Великобритания в среду объявили о планах отправки военных кораблей и средств ПВО на Кипр.
️ Это решение последовало после того, как база британских Королевских ВВС на средиземноморском острове была атакована иранским дроном ранее на этой неделе, что усилило тревогу. В четверг Италия заявила, что в ближайшие дни отправит «морские активы» на Кипр вместе с Нидерландами и Испанией. Премьер-министр Италии Джорджа Мелони также сообщила журналистам, что Италия предоставит системы ПВО своим союзникам в Персидском заливе для противодействия иранским ударам.
️ Тем временем Великобритания, Греция и Португалия заявили, что позволят военным США использовать свои базы при определённых условиях по мере продолжения войны, в то время как Испания отказалась, вызвав гнев президента США Дональда Трампа. Эти шаги подчёркивают, как европейские режимы вынуждены балансировать между поддержкой своих союзников и рисками дальнейшей эскалации в нестабильном регионе.