️ Germaniya Bundestagi (parlamentning quyi palatasi) boʻrilarni "ovlanadigan tur" sifatida qayta tasniflash toʻgʻrisidagi qonun loyihasini maʼqulladi. Bu qaror boʻrilar Yevropa qishloqlariga qaytishi fonida qishloq xoʻjaligi chorvachiligiga yetkazilayotgan zararni kamaytirish maqsadida qabul qilindi.
️ Qonun oʻzgarishi 2024-yilda boʻrilar tomonidan 1100 ga yaqin hujumda 4300 dan ortiq chorva mollari oʻldirilgan yoki yaralanganligini, chorva mollarini himoya qilish xarajatlari esa 23,4 million yevroni tashkil etganligini koʻrsatgan hukumat maʼlumotlariga asoslanadi. Boʻrilar ovlash 1-iyuldan 31-oktyabrgacha ruxsat etiladi, ammo aniq amalga oshirish tartibi federal yerlar hukumatlariga topshirilgan.
️ Qishloq xoʻjaligi vakillari qarorni ijobiy kutib olishdi. Germaniya Fermerlar Ittifoqi (DBV) prezidenti Yoaxim Rukvid: "Biz har yili minglab boʻri hujumlarini kuzatamiz, bu chorva mollari uchun azobli oʻlim degani. Yaylov chorvachiligini saqlab qolish uchun boʻrilar populyatsiyasini kamaytirish kerak" dedi.
️ Biroq, yovvoyi tabiatni muhofaza qilish tashkilotlari qarorga qarshi chiqmoqda. Jahon Yovvoyi Tabiat Fondi (WWF) Germaniya boʻlimining Yevropa dasturi direktori Sibille Klentsendorf: "Ilmiy tadqiqotlar koʻrsatadiki, tanlab boʻlmagan ovlash chorva mollariga hujumlarni toʻxtatishning samarali usuli emas. Aksincha, ota-onalar oʻldirilganda, yosh boʻrilar oson oʻlja izlab koʻproq aylanib yurishi mumkin" dedi.
️ Klentsendorfning taʼkidlashicha, hukumat ilmiy dalillarni kutmasdan, boʻrilar populyatsiyasi tiklangan deb eʼlon qildi. U Shveytsariya va Avstriya kabi mamlakatlarda elektr toʻsiqlar va itlar yordamida chorva mollarini muvaffaqiyatli himoya qilish amaliyotini misol qilib keltirdi.
️ Boʻrilar soni mintaqalar boʻyicha keskin farq qiladi: Quyi Saksoniyada 54 ta boʻri guruhi hisoblangan boʻlsa, Baden-Vyurtembergda atigi 4 ta boʻri mavjud. Mahalliy aholi "Grindi" laqabli boʻrining oʻldirilish rejasiga qarshi norozilik bildirmoqda, chunki u odamlarga yaqinlashgani uchun xavfli deb topilgan.

️ Нижняя палата парламента Германии (Бундестаг) проголосовала за переклассификацию волка в "охотничий вид", что позволит регулировать численность этих хищников, вернувшихся в европейскую сельскую местность за последние годы. Поправка к федеральному закону об охоте вступит в силу с 1 июля по 31 октября, при этом конкретные меры будут определяться земельными правительствами.
️ В обосновании поправки правительство привело данные за 2024 год: около 1100 волчьих атак привели к гибели или ранению 4300 сельскохозяйственных животных, а затраты на защиту стад составили 23,4 млн евро. Эти цифры стали ключевым аргументом для сторонников закона, утверждающих о необходимости защиты животноводства.
️ Президент Немецкого крестьянского союза (DBV) Йоахим Руквид заявил: "У нас ежегодно происходят несколько тысяч волчьих нападений на пастбищных животных. Это означает мучительную смерть. Если мы хотим сохранить пастбищное животноводство, необходимо сокращать популяцию". Фермеры давно требовали более жёстких мер контроля.
️ Однако экологические организации резко критикуют решение. Программный директор по дикой природе в Европе немецкого отделения WWF Сибилле Кленцендорф отметила: "Научные исследования показывают, что неселективная охота не является эффективным способом предотвращения нападений на скот. Более того, она может быть контрпродуктивной: когда убивают родителей, оставшиеся молодые волки чаще бродят в поисках лёгкой добычи".
️ Кленцендорф также подчеркнула, что правительство, состоящее из ХДС/ХСС и СДПГ, поспешило объявить о восстановлении популяции волков без ожидания научных доказательств. По её словам, другие европейские страны, такие как Австрия и Швейцария, успешно защищают скот с помощью электрических изгородей и собак, что является более эффективным подходом.
️ Ситуация с волками значительно различается по регионам: в Нижней Саксонии насчитывается около 54 волчьих стай, тогда как в Баден-Вюртемберге зарегистрировано всего четыре особи. Местные жители даже дали имя одному из волков — "Гринди" — и протестуют против планов его отстрела, что свидетельствует о глубоких общественных разногласиях по этому вопросу.