️ Rossiyaning “Arctic Metagaz” nomli suyuq tabiiy gaz (LNG) tankeri Liviya va Malta oraligʻidagi Oʻrta dengizda portlash va yongʻin natijasida choʻkdi. Liviya port rasmiylari bu hodisani tasdiqladi, ammo yongʻin sababi hali aniq emas.
️ Rossiya hukumati tankerga Liviya qirgʻogʻidan uchirilgan “ekipsiz dengiz dronlari” bilan hujum qilinganini daʼvo qilib, buni Ukrainaga qaratdi. Biroq, Rossiya bu daʼvosini tasdiqlovchi hech qanday dalil keltirmadi. Ukraina Davlat xavfsizlik xizmati (SBU) bu daʼvoga izoh bermadi.
️ Liviya rasmiylari tankerda portlashdan oldin taxminan 62 ming tonna LNG borligini va u Liviyaning Sirt portidan 130 dengiz mili (240 km) shimolda choʻkkanini aytdi. Rossiya transport vazirligi ekipajda 30 nafar rossiyalik borligini maʼlum qildi; Malta Mudofaa vaziri Bayron Kamilleri ularning barchasi Malta qurolli kuchlari tomonidan qutqarilgan va “qutqaruv qayigʻida xavfsiz” ekanligini bildirdi.
️ Rossiya prezidenti Vladimir Putin bu hodisni “terrorchilik hujumi” deb atadi, transport vazirligi esa uni “xalqaro terrorchilik va dengiz qaroqchiligi” deb baholab, Yevropa Ittifoqini ham aybladi. Biroq, bu ayblovlar tasdiqlanmagan. Tanker Rossiyaning Murmansk portidan Misrning Port Said shahriga borayotgan edi va Gʻarb sanksiyalaridan qochish uchun ishlatiladigan “soya floti”ning bir qismi hisoblanadi.
️ Ukraina bilan bogʻliq ijtimoiy tarmoq hisobi “United24” dronlar “aniq emas, ehtimol” Ukraina flotiga tegishli emasligi haqida hazil qildi. Dengiz kuzatuv maʼlumotlari tankerning yongʻindan bir kun oldin Malta janubi-sharqiy qirgʻogʻida suzayotganligini koʻrsatdi; ekipajning avtomatik identifikatsiya tizimini oʻchirgani taxmin qilinmoqda.
️ Rossiya Ukrainaga qarshi urushni moliyalashtirish uchun muhim boʻlgan daromadlarni saqlab qolish maqsadida xalqaro sanksiyalardan qochish uchun koʻplab eski tankerlardan iborat “soya floti”ni joriy qildi. 2022-yilda boshlangan Ukrainaga toʻliq bosqindan beri Kiyev Qora dengizda shunga oʻxshash kemalarga qarshi bir qator hujumlar amalga oshirdi, ammo Oʻrta dengizdagi bunday hodisalar kam uchraydi.

️ Российский танкер для сжиженного природного газа (СПГ) «Arctic Metagaz» затонул в Средиземном море между Ливией и Мальтой после взрывов и пожара, как сообщили ливийские портовые чиновники. Причина пожара остаётся неясной, что подчёркивает хаотичность ситуации в регионе.
️ Российские власти обвинили Украину в атаке на танкер с помощью «беспилотных морских дронов», запущенных с ливийского побережья, назвав это «актом международного терроризма и морского пиратства» и указав на причастность Европейского союза. Однако министерство транспорта России не предоставило доказательств в поддержку этих утверждений, что ставит под сомнение их достоверность. Украинская Служба безопасности (СБУ) отказалась комментировать инцидент.
️ Ливийские официальные лица заявили, что на танкере перед взрывами находилось около 62 000 тонн СПГ, и он затонул примерно в 130 морских милях (240 км) к северу от ливийского порта Сирт. Министерство транспорта России сообщило, что на борту было 30 россиян; министр внутренних дел Мальты Байрон Камиллери подтвердил, что все они были найдены «в безопасности в спасательной шлюпке» во время операции мальтийских вооружённых сил.
️ Президент России Владимир Путин назвал произошедшее «терактом», заявив, что подобные инциденты случались и ранее. Танкер следовал из российского порта Мурманск в Порт-Саид в Египте и считается частью так называемого «теневого флота» России, используемого для обхода западных санкций, которые направлены на сокращение доходов, критически важных для финансирования войны Москвы в Украине.
️ Украинский правительственный аккаунт в социальных сетях «United24» в шутливой форме намекнул, что дроны «определённо, возможно» не принадлежат украинскому флоту, что добавляет неопределённости в расследование. Данные морского слежения показали, что за день до пожара танкер последний раз сообщал о своём местоположении у юго-восточного побережья Мальты; предполагается, что экипаж отключил автоматическую идентификационную систему.
️ Россия развернула растущее число судов для транспортировки нефти и газа в попытке избежать международных санкций, но её «теневой флот» в основном состоит из старых танкеров со скрытым владением или страховкой, что повышает риски подобных инцидентов. После полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году Киев осуществил ряд атак на такие суда с использованием морских дронов, хотя почти все они происходили в Чёрном море, а не в Средиземном.