️ Farg'ona vodiysidagi metan avtogaz quyish stansiyalari (AGZS) 5-mart, payshanba kuni soat 16:00 gacha ishlaydi. Bu chora gaz quvurlaridagi bosimning pasayishi sharoitida ustuvor iste'molchilar toifalarini uzluksiz gaz bilan ta'minlash zarurati bilan bog'liq.
️ Energiya vazirligi matbuot xizmati ma'lum qilishicha, AGZS'larning ish rejimi keyinchalik gaz bosimi darajasi va iste'mol hajmlariga qarab mahalliy hokimiyatlar bilan kelishilgan holda belgilanadi. Vazirlik tushuntirishicha, bosim pasaygan davrlarda birinchi navbatda aholi, jamoat transporti va ijtimoiy ob'ektlar gaz bilan ta'minlanadi.
️ Cheklovlar vaqtincha xarakterga ega ekanligi va resurslarni oqilona ishlatish zarurati bilan izohlanadi. Hozirda bosimni normal holatga keltirish bo'yicha ishlar olib borilmoqda.
️ Mamlakatda fevral oyi boshida qattiq cheklov joriy etilgan edi: AGZS'lar asosan soat 10:00 dan 16:00 gacha ishlagan, vodiy hududlarida esa ish jadvali magistral gaz quvurlaridagi bosimga va mahalliy hokimiyatlar bilan kelishuvga bog'liq bo'lgan. Biroq, 11-fevraldan boshlab respublika bo'yicha avtomobil gaz to'ldirish kompressor stansiyalari bosqichma-bosqich oddiy ish rejimiga qayta boshlagan.

️ Метанозаправочные станции (АГЗС) в Ферганской долине будут работать до 16:00 в четверг, 5 марта. Эта мера связана с необходимостью обеспечения бесперебойного снабжения приоритетных категорий потребителей в условиях пониженного давления в газопроводах.
️ Как сообщила пресс-служба Министерства энергетики, режим работы АГЗС в дальнейшем будет согласовываться с местными хокимиятами в зависимости от уровня давления газа и объемов потребления. В ведомстве пояснили, что в периоды падения давления в первую очередь обеспечиваются газом население, общественный транспорт и социальные объекты.
️ Подчеркивается, что ограничения носят временный характер и необходимы для рационального использования ресурсов. В настоящее время ведутся работы по нормализации давления.
️ В начале февраля в стране был введен жесткий лимит: заправки работали преимущественно с 10:00 до 16:00, а в регионах долины график работы зависел от давления в магистральных газопроводах и согласовывался с местными властями. Однако с 11 февраля автомобильные газонаполнительные компрессорные станции по всей республике поэтапно стали возвращаться в штатный режим работы.