️ O‘zbekiston hukumati aholini uy-joy bilan ta’minlashni jadallashtirish maqsadida yangi maqsadli ipoteka omonatlari mexanizmini joriy etish rejalarini e’lon qildi. Bu tashabbus prezidentning 24-fevraldagi farmonida belgilangan chora-tadbirlar doirasida amalga oshiriladi.
️ Sinov loyihasi 2026-yil 1-iyuldan 31-dekabrgacha bo‘lgan davrda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Hujjatga ko‘ra, ipoteka subsidiyasi berish to‘g‘risida xabarnoma olgan fuqarolar tijorat banklarida jamg‘arib boriladigan maxsus ipoteka omonatini ochish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Omonat miqdori ipoteka krediti bo‘yicha dastlabki badal summasidan kam bo‘lmasligi shart.
️ Bunday omonatdagi mablag‘lar 12 oydan ortiq saqlanmaydi. Dastlabki badalning bir qismini qoplash uchun davlat budjetidan ajratiladigan subsidiyalar ushbu badalga oldindan to‘lov sifatida kiritiladi. Banklar qolgan mablag‘larga bozor stavkasida foiz hisoblaydi, jamg‘arilgan mablag‘lar hisoblangan foizlar bilan birga ipoteka krediti bo‘yicha dastlabki badalni shakllantirishga yo‘naltiriladi.
️ Agar fuqaro omonat muddati davomida uy-joy sotib olmasa, bank to‘plangan mablag‘lar va foizlarni tegishli nisbatda fuqaroga va davlat budjetiga qaytaradi. Bundan tashqari, hujjat ipoteka kreditlari bo‘yicha foiz stavkasining bir qismini subsidiyalashni nazarda tutadi: kredit olingandan so‘ng dastlabki besh yil davomida foiz to‘lovlarining O‘zbekiston Markaziy bankining asosiy stavkasidan oshgan qismi davlat tomonidan qoplab beriladi.
️ Fuqarolarning subsidiya olish uchun ijtimoiy mezonlarga muvofiqligini baholash Iqtisodiyot va moliya vazirligining subsidiya.idm.uz tizimi orqali inson omilisiz avtomatik tarzda amalga oshiriladi. Bu yangilik uy-joy qurilishi va ipoteka bozorini rivojlantirishga qaratilgan kengroq siyosatning bir qismi sifatida ko‘rilmoqda.

️ Правительство Узбекистана объявило о планах внедрения нового механизма целевых ипотечных вкладов для ускорения обеспечения населения жильем. Эта инициатива реализуется в рамках мер, предусмотренных указом президента от 24 февраля.
️ Пилотный проект запланирован на период с 1 июля по 31 декабря 2026 года. Согласно документу, граждане, получившие уведомление о предоставлении ипотечной субсидии, смогут открывать специальные накопительные ипотечные вклады в коммерческих банках. Сумма вклада не должна быть меньше первоначального взноса по ипотечному кредиту.
️ Средства на таких вкладах не хранятся более 12 месяцев. Субсидии, выделяемые из государственного бюджета для покрытия части первоначального взноса, вносятся в качестве авансового платежа. Банки начисляют проценты на оставшиеся средства по рыночной ставке, а накопленные средства вместе с начисленными процентами направляются на формирование первоначального взноса по ипотечному кредиту.
️ Если гражданин не приобретет жилье в течение срока вклада, банк возвращает накопленные средства и проценты в соответствующей пропорции гражданину и государственному бюджету. Кроме того, документ предусматривает субсидирование части процентной ставки по ипотечным кредитам: в течение первых пяти лет после получения кредита часть процентных платежей, превышающая базовую ставку Центрального банка Узбекистана, покрывается государством.
️ Оценка соответствия граждан социальным критериям для получения субсидии осуществляется автоматически без человеческого фактора через систему subsidiya.idm.uz Министерства экономики и финансов. Эта новость рассматривается как часть более широкой политики, направленной на развитие жилищного строительства и ипотечного рынка.