️ Qozog'iston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev mamlakatning muhim infratuzilma obyektlarini himoya qilish choralarini kuchaytirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi. Davlat rahbarining maslahatchisi va matbuot kotibi Oybek Smadiyarov bu haqda xabar berdi.
️ Tegishli ko'rsatmalar bosh vazirga, qonun qo'llovchi organlar rahbarlariga, "Samruk-Qozina" jamg'armasiga, milliy kompaniyalarga va viloyatlar hokimlariga berildi. Ulardan hayotni ta'minlovchi obyektlar, transport, energetika va kommunal infratuzilma, shu jumladan aeroportlar, dengiz va daryo portlarini himoya qilish bo'yicha ishlarni kuchaytirish talab qilinadi.
️ Ushbu ishlarni muvofiqlashtirish vazifasi Xavfsizlik Kengashi kotibi G'izat Nurdo'letovga yuklatildi. Bu qaror mamlakat ichki xavfsizligini mustahkamlashga qaratilgan keng qamrovli tashabbusning bir qismi sifatida qaralmoqda.
️ Bundan oldin Prezident Nurdo'letovdan qonun qo'llovchi organlar va tegishli vazirliklar rahbarlari bilan birgalikda favqulodda choralar rejasini taqdim etishni so'ragan edi. Ushbu hujjat Eron atrofidagi vaziyatning keskinlashishi va Qozog'istonda barqaror vaziyat uchun mumkin bo'lgan xavflarni hisobga olishi kerak, bu esa mintaqaviy beqarorlikning potentsial tahdidlarini aks ettiradi.

️ Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев поручил усилить меры по обеспечению безопасности объектов критической инфраструктуры страны. Об этом сообщил советник и пресс-секретарь главы государства Айбек Смадияров.
️ Соответствующие указания были даны премьер-министру, руководителям силовых ведомств, фонду «Самрук-Казына», национальным компаниям и акимам регионов. Им поручено усилить работу по защите объектов жизнеобеспечения, транспортной, энергетической и коммунальной инфраструктуры, включая аэропорты, морские и речные порты.
️ Координация этой работы возложена на секретаря Совета безопасности Гизата Нурдаулетова. Это решение рассматривается как часть комплексной инициативы, направленной на укрепление внутренней безопасности страны.
️ Ранее президент поручил Нурдаулетову совместно с руководителями силовых ведомств и профильных министерств представить план экстренных мер. Документ должен учитывать обострение ситуации вокруг Ирана и возможные риски для стабильной обстановки в Казахстане, что отражает потенциальные угрозы региональной нестабильности.