Avstraliyaning o‘ta o‘ngchi “One Nation” partiyasi ilk bor mamlakat Vakillar palatasida o‘rinni qo‘lga kiritdi, deya xabar bermoqda mahalliy saylov natijalari.
Yangi Janubiy Uels shtatidagi Farrer saylov okrugida bo‘lib o‘tgan maxsus saylovda sobiq agrobiznes maslahatchisi Devid Farli g‘alaba qozondi. Avstraliya radioeshittirish korporatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, Farli 59,1 foiz ovoz to‘plagan bo‘lsa, uning mustaqil raqibi Mishel Milthorp 40,8 foiz ovoz oldi.
Markaziy-chapcha Leyboristlar partiyasi, quyi palatada ko‘pchilikka ega bo‘lishiga qaramay, ushbu okrugda o‘z nomzodini ilgari surmagan. Saylov tahlilchisi Keysi Briggs bu natijani “yaqin emas” deb baholadi.
Farli immigratsiyani qisqartirish va qishloq xo‘jaligi islohotlari tarafdori. U fevral oyida iste’foga chiqqan markaziy-o‘ngchi Liberal partiya yetakchisi Sussan Leyning o‘rnini egalladi.
“One Nation” partiyasi 30 yillik tarixida ilk bor quyi palatada o‘rin oldi. Farli g‘alabadan so‘ng partiya “o‘zining boshlanishining oxiriga yetdi” va “shiftdan o‘tmoqda” dedi.
U immigratsiya siyosati Avstraliya mehnat bozori ehtiyojlariga, ayniqsa qishloq xo‘jaligiga asoslanishi kerakligini ta’kidladi. “Biz mamlakatga yaxshi sifatli, integratsiyalashgan migrantlarni qabul qilishga tayanadigan sanoatimizni yo‘q qilmaymiz, lekin bu yerda bizning hisobimizdan yashashni xohlovchilarni qabul qilmaymiz”, dedi u.
Milthorp Farli va “One Nation” partiyasini ogohlantirdi: “Ular bu yerdagi g‘azabni aks ettirishadi, ammo bu oson qism. Qiyin qismi esa bu borada biror narsa qilishdir.”
Farli g‘alabasi parlamentdagi kuchlar muvozanatiga deyarli ta’sir qilmaydi, chunki Leyboristlar partiyasi 150 o‘rindan 94 tasiga ega. Biroq, bu g‘alaba global miqyosda o‘ta o‘ngchi populistik partiyalarning qo‘llab-quvvatlanishi ortib borayotgani bilan mos keladi.

Ультраправая партия Австралии «Одна нация» впервые завоевала место в Палате представителей страны, свидетельствуют предварительные результаты выборов.
Бывший консультант по агробизнесу Дэвид Фарли одержал решительную победу на дополнительных выборах в юго-западном округе Фаррер штата Новый Южный Уэльс, сообщила Австралийская радиовещательная корпорация в субботу.
По данным ABC, Фарли набрал 59,1% голосов против 40,8% у его независимой оппонентки Мишель Милторп. Левоцентристская Лейбористская партия, имеющая большинство в нижней палате, не выставляла кандидата в этом округе.
«Совершенно ясно, что следующим членом от Фаррера будет Дэвид Фарли», — заявил в эфире аналитик ABC Кейси Бриггс, назвав результат «не близким».
Фарли, выступающий за сокращение иммиграции и реформы в сельском хозяйстве, займет вакантное место, освободившееся после отставки в феврале лидера правоцентристской Либеральной партии Сьюзан Лей.
Этот результат стал первым случаем, когда «Одна нация», основанная политиком Полин Хэнсон, получила место в нижней палате за свою 30-летнюю историю. Фарли после прогнозируемой победы заявил, что партия «достигла конца своего начала» и «проходит через потолок».
Говоря о своих политических приоритетах, Фарли отметил, что будет проводить иммиграционную политику, основанную на потребностях австралийского рынка труда, особенно в сельском хозяйстве. «Мы не собираемся разрушать отрасли, которые зависят от качественных, ассимилирующихся мигрантов, но мы не будем принимать людей, которые приезжают сюда жить за наш счет», — сказал он.
Милторп поздравила Фарли с победой и предупредила, что следующие два года станут испытанием для «Одной нации», которой предстоит перевести народный гнев в конкретные результаты. «Они успешно отразят гнев, который мы здесь чувствуем. Но это легкая часть. Трудная часть — сделать что-то с этим», — сказала она.
Победа Фарли практически не влияет на баланс сил в нижней палате, где лейбористы занимают 94 из 150 мест. Однако она соответствует растущей электоральной поддержке ультраправых популистских партий по всему миру.