Somali qaroqchilari tomonidan o'tgan oy o'g'irlangan Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) kemasi Arab dengizida tashlab ketilgan. Bu haqda Puntland mintaqasi xavfsizlik xodimlari AFP agentligiga ma'lum qildi.
11 kishilik qaroqchilar guruhi aprel oyi oxirida Somali shimoli-sharqidagi Dhinowda qirg'oqlaridan 10 dengiz mili uzoqlikda 'Fahad-4' kemasini egallab olgan. Kemada limon yuklangan bo'lib, ekipaj taqdiri haqida ma'lumot yo'q.
Qaroqchilar kemani 'ona kema' sifatida ishlatib, boshqa kemalarga hujum qilishga uringan. Biroq, zaxiralar tugashi va so'nggi haftalarda Somali suvlarida kemalarning hushyorligi oshgani sababli ular kemani 4-may kuni tashlab ketishga majbur bo'lgan.
Bu hodisa Somali qaroqchiligi yillar davomida nisbatan tinch bo'lganidan keyin qayta avj olishidan xavotir uyg'otmoqda. Hind okeanidagi dengiz xavfsizligini kuzatuvchi JMIC ma'lumotlariga ko'ra, qaroqchilik tahdidi 'jiddiy' darajaga ko'tarilgan.
So'nggi haftalarda bir nechta kemalar qaroqchilar nazoratida qolmoqda, jumladan 21-aprelda o'g'irlangan Honour 25 tankeri va Suriya bayrog'idagi Sward kemasi. Aden ko'rfazida Togo bayrog'idagi Eureka tankeri ham qo'lga olingan.
Tahlilchilarning fikricha, 2023-yildan beri antipirat patrullarining Qizil dengizga yo'naltirilishi va ba'zi davlatlarning Hormuz bo'g'oziga e'tibor qaratishi qaroqchilarga imkoniyat yaratgan. AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi tufayli benzin narxining oshishi esa tankerlarni qaroqchilar uchun qimmatli qilgan.

Эмиратская лодка-доу, угнанная сомалийскими пиратами в прошлом месяце, была брошена в Аравийском море после того, как банда не смогла использовать судно для атак на другие корабли. Об этом сообщили AFP представители безопасности сомалийского региона Пунтленд.
Группа из 11 пиратов захватила судно 'Fahad-4' в конце апреля примерно в 10 морских милях (19 км) от прибрежного города Дхинова на северо-востоке Сомали. Судно перевозило груз лимонов, судьба экипажа неизвестна.
Пираты использовали захваченное судно в качестве 'материнского корабля' для попыток атаковать другие суда, но были вынуждены бросить его 4 мая из-за нехватки припасов и повышенной бдительности судов в сомалийских водах.
Этот инцидент — последний в серии захватов, возродивших опасения по поводу сомалийского пиратства после лет относительного затишья. По данным JMIC, угроза пиратства была повышена до 'серьезной' после ряда атак на торговые маршруты.
Под контролем пиратов остаются несколько судов, включая танкер Honour 25 (захвачен 21 апреля) и сирийское судно Sward. В Аденском заливе пираты также захватили танкер Eureka под флагом Того.
Аналитики полагают, что перенаправление противопиратских патрулей в Красное море с 2023 года и отвлечение внимания некоторых стран на Ормузский пролив создали возможности для пиратов. Рост цен на бензин из-за войны США и Израиля против Ирана также сделал танкеры более привлекательными целями.