Biroq, bu tavsiya hozircha Rossiyaga taalluqli emas. XOQning bu qadami Rossiyaning Ukrainadagi urushi davomida Olimpiya doiralaridagi izolyatsiyasini tugatishga qaratilgan bo‘lishi mumkin, deb taxmin qilinmoqda.
Rossiyaning qaytishidagi asosiy to‘siqlardan biri Jahon Antidoping Agentligi (WADA) tomonidan Rossiya antidoping agentligi rasmiysi Veronika Loginova ishtirokidagi yangi da’volar bo‘yicha davom etayotgan tergovdir.
XOQ ijroiya qo‘mitasi WADA tomonidan tekshirilayotgan “so‘nggi ma’lumotlarni” xavotir bilan qayd etdi, ammo Loginova nomini tilga olmadi.
2024-yil Parij Olimpiadasi va fevral oyidagi Milano-Kortina qishki Olimpiadasida Rossiya va Belarus sportchilari faqat urushni qo‘llab-quvvatlamaydigan neytral sportchilar sifatida tasdiqlangan holda qatnashishlari mumkin edi. Parijda ikki davlatdan jami 32 nafar sportchi qatnashib, beshta medal, jumladan, Belarus vakili tomonidan tramplinda bitta oltin medalni qo‘lga kiritdi.
“XOQ sportchilarning xalqaro musobaqalarda ishtiroki ularning hukumatlari, jumladan urush yoki mojarodagi harakatlari bilan cheklanmasligi kerakligini tasdiqlaydi”, dedi Olimpiya organi payshanba kuni.
XOQ 2028-yilgi Los-Anjeles Olimpiadasi uchun saralash davri “shu yozda boshlanishini” ta’kidladi.
Rossiya Olimpiya Qo‘mitasi 2023-yil oktabrida Ukrainaning noqonuniy bosib olingan sharqiy hududlarida mintaqaviy sport organlarini birlashtirgani uchun XOQ tomonidan faoliyati to‘xtatilgan edi. “ROC o‘z faoliyatining to‘xtatilishi bo‘yicha XOQ bilan konstruktiv muloqot olib borgan bo‘lsa-da, XOQ Yuridik Komissiyasi masalani ko‘rib chiqishda davom etar ekan, u to‘xtatilganligicha qolmoqda”, dedi XOQ.

Международный олимпийский комитет (МОК) рекомендовал спортивным федерациям разрешить белорусским спортсменам вновь выступать под полной национальной идентификацией без необходимости получения нейтрального статуса.
Хотя эта рекомендация пока не распространяется на Россию, она, по-видимому, указывает на приближение к завершению изоляции России в олимпийских кругах на фоне её войны против Украины.
Одним из препятствий для возвращения России является продолжающееся расследование Всемирного антидопингового агентства (WADA) в связи с недавними сообщениями, касающимися чиновницы Российского антидопингового агентства Вероники Логиновой.
МОК заявил, что его исполком «с обеспокоенностью отметил недавнюю информацию», изучаемую WADA, не называя при этом Логинову.
Спортсмены из России и Беларуси должны были быть утверждены в качестве нейтральных лиц, не поддерживающих войну, для участия в отдельных соревнованиях на Олимпийских играх 2024 года в Париже и февральских зимних Олимпийских играх в Милано-Кортине. Всего в Париже выступили 32 спортсмена из двух стран, завоевав в сумме пять медалей, в том числе одно золото в прыжках на батуте, завоёванное спортсменом из Беларуси.
«МОК подтверждает, что участие спортсменов в международных соревнованиях не должно ограничиваться действиями их правительств, включая участие в войне или конфликте», — заявил олимпийский орган в четверг.
МОК отметил, что квалификационный период к Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе «начинается этим летом».
Олимпийский комитет России (ОКР) был отстранён МОК с октября 2023 года за включение региональных спортивных организаций на незаконно оккупированных территориях восточной Украины. «Хотя ОКР провёл конструктивные переговоры с МОК о своём отстранении, — заявил МОК, — он остаётся отстранённым, пока Юридическая комиссия МОК продолжает рассматривать этот вопрос».