O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Prezident Shavkat Mirziyoyev 23 aprel kuni Mirzo-Ulug‘bek tumani hokimiyatiga tashrif buyurib, yangi raqamli boshqaruv va jamoat xavfsizligi tizimi bilan tanishdi.
Davlat rahbari hokimiyat binosi oldidagi obodonlashtirilgan hududni, jumladan Salar kanali ustidagi yangi ko‘prikni ko‘zdan kechirdi va daraxt ekdi. Shuningdek, unga 1990-yillarda o‘zi tumanni boshqargan davrdagi kabinet va xizmat avtomobili qayta tiklangan holda taqdim etildi. Prezident o‘sha davrdagi ish faoliyati haqida xotiralar bilan o‘rtoqlashdi.
Asosiy yangilik – sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslangan “Aqlli tuman” platformasi bilan Situatsion markazning ishga tushirilishi bo‘ldi. Ilgari 30 ga yaqin turli xizmatlar (kommunaldan huquqni muhofaza qilishgacha) alohida ishlagan, bu esa fuqarolar muammolarini hal qilishni qiyinlashtirgan. Endi barcha jarayonlar yagona tizimga birlashtirilgan.
Platforma fuqarolarning murojaatlarini real vaqt rejimida kuzatish, kommunal va ijtimoiy masalalarni nazorat qilish, shuningdek favqulodda vaziyatlarda xizmatlar harakatini muvofiqlashtirish imkonini beradi. Onlayn aloqa mahalla vakillari bilan doimiy hamkorlikni ta’minlaydi.
Tizimga alohida raqamli yechimlar ham integratsiya qilingan. “Xavfsiz tuman” huquqbuzarliklarni kuzatish va jamoat xavfsizligini kuchaytirishga yordam beradi, biznesning raqamli xaritasi soliq tushumlarini prognoz qiladi, AI Davomat tizimi esa maktablarda asossiz dars qoldirish va voyaga yetmaganlarning nazoratsiz qolishining oldini olishga xizmat qiladi.
Shunday platformalar poytaxtning Chilonzor, Shayxontohur va Olmazor tumanlarida allaqachon ishlamoqda. Tashrif yakunida prezident ushbu tajribani Toshkentning barcha tumanlariga tarqatish, shuningdek hududiy rahbarlar va kuch tuzilmalariga joriy qilingan modelni o‘rganishni topshirdi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Президент Шавкат Мирзиёев 23 апреля посетил хокимият Мирзо-Улугбекского района, где ознакомился с внедрением новой системы цифрового управления и общественной безопасности.
В ходе визита глава государства осмотрел благоустроенную территорию у здания хокимията, включая новый мост через канал Салар, и посадил дерево. Также ему представили обновленные помещения администрации, в том числе кабинет и служебный автомобиль, воссозданные в облике того периода 1990-х годов, когда он сам возглавлял район. Президент поделился воспоминаниями о своей работе и отметил изменения, произошедшие за это время.
Ключевым новшеством стал запуск ситуационного центра с платформой «Умный район», основанной на технологиях искусственного интеллекта. Ранее около 30 различных служб — от коммунальных до правоохранительных — работали разрозненно, что осложняло решение проблем жителей. Теперь все процессы объединены в единую систему.
Платформа позволяет в режиме реального времени отслеживать обращения граждан, контролировать коммунальные и социальные вопросы, а также координировать действия служб в экстренных ситуациях. Онлайн-связь обеспечивает постоянное взаимодействие с представителями махаллей.
В систему также интегрированы отдельные цифровые решения. «Безопасный район» помогает отслеживать правонарушения и усиливать общественную безопасность, цифровая карта бизнеса прогнозирует налоговые поступления, а система AI Davomat помогает предотвращать необоснованные пропуски занятий в школах и безнадзорность несовершеннолетних.
Подобные платформы уже работают в Чиланзарском, Шайхантахурском и Алмазарском районах столицы. По итогам визита президент поручил распространить этот опыт на все районы Ташкента, а также поручил руководителям регионов и силовых структур изучить внедренную модель.