AQSh prezidenti Donald Tramp administratsiyasi Oliy sud tomonidan noqonuniy deb topilgan bojxona bojlari hisobidan yig‘ilgan 166 milliard dollardan ortiq mablag‘ni qaytarish jarayonini boshladi, deb xabar bermoqda Guardian.
20-aprel kuni hukumat to‘langan bojlar uchun kompensatsiya olmoqchi bo‘lgan kompaniyalardan arizalarni qabul qilish uchun Cape onlayn tizimini ishga tushirdi. Hozircha ushbu tizim bahsli tariflar ostiga tushuvchi import operatsiyalarining taxminan 63 foizini qamrab olmoqda. Qolgan arizalar keyinroq ko‘rib chiqilishi kutilmoqda.
Kompensatsiya olish uchun faqat bojlarni rasman to‘lagan kompaniyalar — asosan importchilar va yirik korporatsiyalar murojaat qilishi mumkin. Elektronikadan tortib kiyim-kechakkacha bo‘lgan ko‘plab mahsulotlar narxining oshishiga duch kelgan millionlab amerikaliklar to‘g‘ridan to‘g‘ri kompensatsiya olmaydi.
FedEx kompaniyasi bojxona to‘lovlarini to‘lagan mijozlariga pullarni qaytarishini ma’lum qildi. Costco kompaniyasi esa, agar kompensatsiya olsa, mahsulotlar narxini tushirishi mumkinligini bildirdi.
Dastlabki baholashlarga ko‘ra, arizalarni ko‘rib chiqish va mablag‘larni qaytarish ular topshirilganidan keyin 60 kundan 90 kungacha vaqt oladi.
20-fevral kuni AQSh Oliy sudi Donald Tramp tomonidan 2025-yil aprel oyida dunyoning aksariyat mamlakatlariga nisbatan bir tomonlama tartibda joriy etilgan bojlarni noqonuniy deb topgandi. Sud Tramp tariflarni joriy etishda “Favqulodda iqtisodiy vakolatlar to‘g‘risida”gi qonunni qo‘llab, o‘z vakolatlari doirasidan chiqqan, degan xulosaga keldi. Oradan bir necha kun o‘tib, AQSh Bojxona va chegara xizmati bojlarni yig‘ishni to‘xtatgan.
Mablag‘larni qaytarib olish uchun 3000 dan ortiq kompaniya ma’muriyatga qarshi da’vo arizasi bilan sudga murojaat qilgan. Ba’zi da’volar hatto Oliy sud qarori chiqishidan oldin topshirilgan edi. Eng mashhur da’vogarlar orasida Skechers, Revlon, Toyota, Nintendo of America, FedEx va Costco kabi yirik kompaniyalar bor.

Администрация президента США Дональда Трампа начала процесс возврата более 166 миллиардов долларов, собранных в качестве таможенных пошлин, которые Верховный суд признал незаконными, сообщает Guardian.
20 апреля правительство запустило онлайн-систему Cape для приема заявок от компаний, желающих получить компенсацию за уплаченные пошлины. Пока система охватывает около 63% импортных операций, подпадающих под спорные тарифы. Остальные заявки будут рассмотрены позже.
Получить компенсацию могут только компании, официально уплатившие пошлины, — в основном импортеры и крупные корпорации. Миллионы американцев, столкнувшихся с ростом цен на товары от электроники до одежды, прямой компенсации не получат.
Компания FedEx объявила о возврате средств клиентам, уплатившим таможенные сборы. Costco заявила, что может снизить цены на товары, если получит компенсацию.
По предварительным оценкам, рассмотрение заявок и возврат средств займут от 60 до 90 дней после их подачи.
20 февраля Верховный суд США признал незаконными пошлины, введенные Дональдом Трампом в одностороннем порядке в апреле 2025 года против большинства стран мира. Суд пришел к выводу, что Трамп превысил свои полномочия, применив закон «О чрезвычайных экономических полномочиях» для введения тарифов. Через несколько дней Таможенная и пограничная служба США прекратила взимание пошлин.
Более 3000 компаний подали иски против администрации с требованием вернуть средства. Некоторые иски были поданы еще до решения Верховного суда. Среди известных истцов — Skechers, Revlon, Toyota, Nintendo of America, FedEx и Costco.