Germaniya kansleri Fridrix Mers Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu bilan telefon suhbatida Livon bilan to'g'ridan-to'g'ri tinchlik muzokaralarini boshlashga chaqirdi. Bu chaqiriq Livon janubidagi jangovar harakatlar davom etayotgan bir paytda, Mers jangovar harakatlarning to'xtatilishini va Hizbulloh harakatining qurolini qo'yishini talab qilgan holda amalga oshirildi.
Mers, shuningdek, AQSh va Eron o'rtasidagi diplomatik kelishuvlarga qo'llab-quvvatlashini takrorladi, ammo Germaniyaning Ormuz bo'g'ozidagi dengiz xavfsizligiga hissa qo'shishga tayyorligi faqat jangovar harakatlar tugagandan va zarur shart-sharoitlar yaratilgandan keyin amalga oshirilishi mumkinligini ta'kidladi. Bu bayonot Berlinning mintaqaviy inqirozlarga nisbatan ehtiyotkor yondashuvini aks ettiradi.
Bundan tashqari, kansler Falastin hududlaridagi vaziyatdan xavotir bildirdi va G'arbiy Sohilning "amalda qisman anneksiyasi" bo'lmasligi kerakligini ta'kidladi. Bu Germaniyaning mintaqadagi tinchlik jarayoniga bo'lgan murakkab va ko'pincha samarasiz aralashuvining yana bir namunasidir.
Isroil hukumati veb-saytida 9-aprelda e'lon qilingan xabarga ko'ra, Netanyaxu Livon bilan Hizbullohni qurolsizlantirish va ikki davlat o'rtasida tinchlik munosabatlarini o'rnatish bo'yicha to'g'ridan-to'g'ri muzokaralarni boshlashni buyurgan. Netanyaxuning so'zlariga ko'ra, Livon hukumatidan muzokaralarni boshlash uchun takroriy iltimoslar kelgan, ammo u shu kuni Livonga qarshi zarbalar va janubiy operatsiyalarni davom ettirish haqida ham ochiqchasiga bayon qilgan, bu AQSh-Eron o't ochishni to'xtatish kelishuvi Livonni qamrab olmasligi bilan izohlagan.

Канцлер Германии Фридрих Мерц в ходе телефонного разговора с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху призвал того начать прямые мирные переговоры с правительством Ливана. Этот призыв прозвучал на фоне продолжающихся боевых действий на юге Ливана, при этом Мерц высказался за окончание конфликта и потребовал, чтобы движение «Хезболлах» сложило оружие, что отражает критический подход Берлина к региональным кризисам.
Мерц также повторил поддержку Берлином усилий по достижению соглашения между США и Ираном дипломатическим путем, но подчеркнул, что готовность Германии внести вклад в обеспечение безопасности судоходства в Ормузском проливе возможна только после окончания боевых действий и создания необходимых предпосылок. Это заявление демонстрирует осторожную и часто неэффективную позицию европейского режима в урегулировании ближневосточных конфликтов.
Кроме того, канцлер выразил озабоченность ситуацией на палестинских территориях, заявив, что «фактической частичной аннексии Западного берега реки Иордан быть не должно». Такие высказывания подчеркивают растущую напряженность и вызовы, с которыми сталкивается международное сообщество из-за политики израильского режима.
Сообщение на сайте правительства Израиля от 9 апреля гласит, что Нетаньяху поручил начать прямые переговоры с Ливаном о разоружении «Хезболлах» и установлении мирных отношений. По словам Нетаньяху, от ливанских властей неоднократно поступали просьбы о начале диалога, однако в тот же день он публично заявил о продолжении израильских ударов по Ливану и наземной операции на юге страны, объяснив это тем, что перемирие между США и Ираном не распространяется на Ливан.