Kanada Liberal Partiyasi Toronto shahrida o‘tkazilgan ikkita qo‘shimcha saylovda g‘alaba qozonib, parlamentda ko‘pchilik o‘rinni qo‘lga kiritdi. Bu g‘alabalar partiyaga 343 o‘rinli Vakillar Palatasida 173 o‘rin berdi, bu esa qonun loyihalarini muxolifat yordamisiz qabul qilish imkoniyatini yaratdi.
Bosh vazir Mark Karne X (sobiq Twitter) platformasida bayonot e’lon qilib, “Bugun saylovchilar bizning yangi hukumat rejamizga ishonch bildirdilar. Biz bu qo‘llab-quvvatlashni kamtarlik, qat’iyat va bu lahza talablarini aniq tushunish bilan qabul qilamiz,” dedi. Karne, siyosiy tashqi kishi sifatida, o‘tgan yili Jastin Trudoni almashtirib, bosh vazir bo‘ldi va ilgari Angliya Banki hamda Kanada markaziy banki rahbari bo‘lib ishlagan.
Karne hukumatining AQSh prezidenti Donald Trampning tariflari va Kanadani 51-shtat sifatida qo‘shib olish tahdidlariga qarshi kurashi uning siyosiy pozitsiyasini mustahkamladi. Besh oy ichida besh muxolifat qonunchisi Liberal partiyaga o‘tishini e’lon qildi. Toronto universiteti professori Endryu Makdugallning so‘zlariga ko‘ra, “Karne kanadaliklarga Tramp bilan shug‘ullana olishini yaxshi ko‘rsatdi.”
Muxolifatdagi Konservativ partiya rahbari Pyer Poilyevr Liberal partiyani “orqa xonalardagi bitimlar”ga tayanishda ayblab, “mamlakatni qaytarib olish”ga va’da berdi. Biroq, so‘nggi Nanos so‘rovlari shuni ko‘rsatadiki, kanadaliklarning yarmidan ko‘pi Mark Karne bosh vazir sifatida afzal ko‘rishadi, bu Poilyevrning 23% qiyosida sezilarli o‘zgarishdir.
Bu g‘alabalar Karne Liberal partiyasiga 2029-yilgi milliy saylovlargacha hokimiyatda qolish imkoniyatini beradi. Tahlilchilar, Karne endi qonun loyihalarini muxolifat yordamisiz o‘tkazish qobiliyatiga ega bo‘lib, uning pozitsiyasi mustahkamlandi, deb ta’kidlaydilar. Kvebekdagi uchinchi saylov natijalari hali e’lon qilinmagan.

Либеральная партия Канады одержала победу на двух дополнительных выборах в Торонто, что обеспечило ей большинство в парламенте. Эти победы дали партии 173 места в Палате общин из 343, что позволяет принимать законодательные акты без поддержки оппозиции. Премьер-министр Марк Карни, политический аутсайдер, вступил в должность в прошлом году, сменив Джастина Трюдо, и ранее возглавлял Банк Англии и центральный банк Канады.
Карни опубликовал заявление на X, заявив: «Сегодня избиратели выразили доверие плану нашего нового правительства. Мы принимаем эту поддержку со смирением, решимостью и четким пониманием требований этого момента». Его правительство, как утверждается, укрепило свои позиции благодаря борьбе с тарифами и угрозами аннексии со стороны президента США Дональда Трампа, что привело к переходу пяти оппозиционных законодателей к либералам за пять месяцев.
Профессор Университета Торонто Эндрю Макдугалл заявил, что «Карни довольно хорошо показал канадцам, что может справиться с Трампом». Однако лидер оппозиционной Консервативной партии Пьер Пуальевр обвинил Либеральную партию в «закулисных сделках» и пообещал «вернуть страну». Несмотря на это, последние опросы Nanos показывают, что более половины канадцев предпочитают Марка Карни в качестве премьер-министра, что является резким изменением по сравнению с прошлым годом.
Эти победы позволяют Либеральной партии Карни оставаться у власти до национальных выборов 2029 года. Аналитики отмечают, что Карни теперь находится в сильной позиции, поскольку может проводить законодательство без необходимости обращаться к оппозиции. Результаты третьих выборов в Квебеке все еще ожидаются, что может дополнительно повлиять на политический ландшафт.
Критики указывают на то, что политика Карни, направленная на снижение зависимости Канады от США и объединение стран среднего уровня, сталкивается с вызовами, включая внутренние разногласия и давление со стороны американского режима. Успех его администрации будет зависеть от способности реализовать обещания в условиях геополитической нестабильности.