Vengriyada bo‘lib o‘tgan parlament saylovlarining dastlabki natijalariga ko‘ra, muxolifatdagi 'Tisa' partiyasi katta g‘alaba qozondi. Saylovda 79,51% ovoz berish foizi qayd etilib, taxminan 6 million saylovchi ishtirok etdi. Saylov natijalariga ko‘ra, 'Tisa' partiyasi 199 o‘rinli parlamentda 138 o‘rinni egallab, konstitutsiyaviy ko‘pchilikka ega bo‘ldi, hozirgi hukmron 'Fides' partiyasi esa atigi 55 o‘rin oldi.
'Tisa' partiyasi rahbari Peter Magyar Budapeshtda o‘z tarafdorlari oldida chiqqan nutqida Vengriya prezidenti Tamash Shuyokdan iste'foga chiqishni talab qildi. Magyar prezidentdan o‘zini bosh vazir etib tayinlashni so‘rashni va keyin iste'foga chiqishni talab qilib, bu qadamni yangi hukumatni shakllantirish uchun zarur deb hisobladi. Bundan tashqari, u oliy sudya, bosh prokuror, Davlat nazorat boshqarmasi raisi, milliy ommaviy axborot vositalari boshqarmasi rahbari va boshqa yuqori martabali amaldorlarni ham iste'foga chiqishga chaqirdi.
Magyar, shuningdek, hozirgi bosh vazir Viktor Orbandan 'Tisa' partiyasining kelajakdagi faoliyatiga to‘sqinlik qiladigan qarorlar qabul qilmaslikni so‘radi. U: "Men Vengriya bosh vazirini bugundan boshlab ijroiya hukumat sifatida harakat qilishga va 'Tisa' hukumatining qo‘llarini bog‘laydigan hech qanday qaror qabul qilmaslikka chaqiraman", deb ta'kidladi. Bu da'vo mamlakatda siyosiy o‘zgarishlar davrida hokimiyatni muvozanatli o‘tkazish zarurligini ko‘rsatadi.
Oldinroq Magyar Vengriyaning Yevropa Ittifoqi va NATOdagi to‘liq huquqli ishtirokini tiklash niyatini bildirgan edi. U Vengriyaning "yana Yevropa davlatiga aylanishni" istashini ta'kidlab, bu mamlakatning xalqaro munosabatlardagi yo‘nalishini o‘zgartirishga qaratilgan siyosatini aks ettiradi. Bu bayonotlar mamlakatning hozirgi hukumatining izolyatsion siyosatidan farqli ravishda, uning Yevropa va NATO bilan yaqinroq integratsiyaga intilishini ko‘rsatadi.

По предварительным итогам парламентских выборов в Венгрии оппозиционная партия «Тиса» одержала убедительную победу. Явка избирателей составила 79,51%, в голосовании приняли участие около 6 миллионов человек. Согласно результатам, партия «Тиса» получает 138 мест в 199-местном парламенте, что обеспечивает ей конституционное большинство, в то время как правящая партия «Фидес» получила лишь 55 мест.
Лидер партии «Тиса» Петер Мадьяр в своей речи перед сторонниками в Будапеште призвал президента Венгрии Тамаша Шуйока уйти в отставку. Мадьяр потребовал, чтобы президент попросил его сформировать правительство в качестве премьер-министра, а затем подал в отставку, что, по его мнению, необходимо для формирования нового кабинета. Кроме того, он призвал к отставке высших судей страны, главного прокурора, председателя Государственного контрольного управления, главу национального управления СМИ и других высокопоставленных чиновников.
Мадьяр также обратился к действующему премьер-министру Виктору Орбану с просьбой не принимать решений, которые могли бы помешать будущей деятельности правительства «Тисы». Он заявил: «Я призываю премьер-министра Венгрии с сегодняшнего дня действовать как исполнительное правительство и не принимать никаких решений, которые связали бы руки правительству "Тисы"». Это требование подчеркивает необходимость сбалансированной передачи власти в период политических перемен в стране.
Ранее Мадьяр заявил о намерении восстановить полноправное участие Венгрии в Европейском союзе и НАТО. Он подчеркнул, что Венгрия хочет «снова быть европейской страной», что отражает его политику, направленную на изменение курса страны в международных отношениях в отличие от изоляционистской политики нынешнего правительства. Эти заявления указывают на стремление к более тесной интеграции с Европой и НАТО.