AQSh Prezidenti Donald Trump yakshanba kuni kechqurun ijtimoiy tarmoqdagi postida Rim papasi Leo XIVni “jinoyatchilikka nisbatan zaif” va “tashqi siyosat uchun dahshatli” deb atab, kuchli tanqidga uchratdi. Trump, Papa Leo XIVning AQSh-Isroilning Eron bilan urushi haqidagi so‘nggi bayonotlariga javoban, “Men AQSh Prezidentini tanqid qiladigan Papani xohlamayman”, deb yozdi.
O‘tgan hafta, Papa Leo XIV Trumpning Eron tsivilizatsiyasini yo‘q qilish tahdidini “haqiqatan ham qabul qilib bo‘lmaydigan” deb tanqid qilgan edi. Yakshanba kuni esa, 70 yoshli pontifik rahbarlarni davom etayotgan qon to‘kishni to‘xtatishga chaqirib, urushni “hammaga qudratli bo‘lish illuziyasi” deb baholadi – bu izohlar Trumpga qaratilganga o‘xshaydi. Papa, shuningdek, ilgari Trump ma’muriyatining qattiq immigratsiya siyosatini “hayotni himoya qilishmi?” deb so‘ragan edi.
Truth Social platformasida Trump yana shunday deb yozdi: “Men Eron yadro quroliga ega bo‘lishi mumkin deb o‘ylaydigan Papani xohlamayman. Men Amerikaning Venesuelaga hujumi dahshatli deb o‘ylaydigan Papani xohlamayman.” U shuningdek, “Leo o‘zini Papa sifatida tuzatib olishi, oddiy aql-idrokni qo‘llashi, radikal chapga xizmat qilishni to‘xtatishi va siyosatchi emas, balki buyuk Papa bo‘lishga e‘tibor qaratishi kerak”, dedi.
Trump, shuningdek, Leo XIVning Rim papasi sifatidagi rahbarligiga o‘z hissasini qo‘shdi va Vatikanning o‘tgan yili saylangan birinchi AQShda tug‘ilgan pontifikni Oq uy bilan munosabatlarni yaxshilash uchun tanlaganini ta‘kidladi. “Agar men Oq uyda bo‘lmaganimda, Leo Vatikanda bo‘lmas edi”, dedi Trump. Yakshanba kuni so‘ngra so‘rovlarga javoban, Trump Leo XIVdan “katta muxlis emasligini” va u “juda yomon ish qilayotganini” takrorladi.
Trumpning Leo XIV bilan munosabatlari uning avvalgi papasi Frensis bilan ham keskin edi; Frensis Trumpning immigratsiya siyosatini tanqid qilgan va uni “xristian emas” deb aytgan edi. Trump esa 2016 yilda Frensisni “sharmandali” deb atagan. Papa Leo XIV dushanba kuni musulmon ko‘pchilikdagi Jazoirga tarixiy tashrif bilan boshlanadigan 11 kunlik Afrika safari boshlashi rejalashtirilgan.

Президент США Дональд Трамп в воскресенье вечером в посте в социальной сети обрушился с резкой критикой на главу Католической церкви Папу Льва XIV, назвав его “слабым в борьбе с преступностью” и “ужасным для внешней политики”. Высказывания Трампа, по-видимому, были спровоцированы недавними замечаниями Папы Льва, критикующими войну США и Израиля против Ирана. Трамп написал: “Я не хочу Папу, который критикует Президента Соединенных Штатов”.
На прошлой неделе Папа Лев XIV выступил с редким прямым осуждением угрозы Трампа уничтожить иранскую цивилизацию, назвав её “поистине неприемлемой”. Затем, в воскресенье, 70-летний понтифик призвал лидеров прекратить продолжающееся кровопролитие, осудив то, что он описал как “иллюзию всемогущества”, подпитывающую войну – комментарии, которые, казалось, были направлены на Трампа. Папа также ранее подвергал сомнению жесткую иммиграционную политику администрации Трампа, заявив: “Не знаю, можно ли это назвать защитой жизни”.
В Truth Social Трамп добавил: “Я не хочу Папу, который считает нормальным, что у Ирана есть ядерное оружие. Я не хочу Папу, который считает ужасным, что Америка напала на Венесуэлу”. Он также заявил: “Лев должен взять себя в руки как Папа, использовать здравый смысл, перестать угождать радикальным левым и сосредоточиться на том, чтобы быть великим Папой, а не политиком”.
Трамп также приписал себе заслугу в лидерстве Льва XIV в Католической церкви, предположив, что Ватикан выбрал первого понтифика, родившегося в США – избранного в прошлом году – чтобы завоевать расположение Белого дома. “Если бы меня не было в Белом доме, Льва не было бы в Ватикане”, – сказал Трамп. Позже в воскресенье, отвечая на вопросы, Трамп повторил, что он “не большой поклонник” Льва, который, по его словам, “не очень хорошо справляется со своей работой”.
У Трампа также были напряженные отношения с предшественником Льва XIV, Папой Франциском, который критиковал иммиграционные предложения Трампа, когда тот впервые баллотировался в президенты, и предположил, что Трамп “не христианин”. Трамп назвал Франциска “позорным” в начале 2016 года. Папа Лев XIV начнет 11-дневную поездку в Африку в понедельник, начиная с исторического визита в преимущественно мусульманский Алжир.