Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev 10-aprel kuni tadbirkorlar bilan muloqotda renovatsiya to‘g‘risidagi qonunning amal qilish mexanizmlarini batafsil tushuntirdi. Uchrashuvda Makon qurilish kompaniyasi vakili renovatsiya hududlariga tushib qolgan yakka tartibdagi turar joylar (yer uchastkalari) taqdiri bilan qiziqdi. Kudbiyev bu savolni “juda fundamental” deb baholab, konservatsiya hududiga tushgan uylarni ta’mirlashga ruxsat berilishini, lekin qo‘shimcha qurilishga yo‘l qo‘yilmasligini ta’kidladi.
Qo‘mita raisi renovatsiya hududiga tushib qolgan va kompleks qurilish rejalashtirilgan yakka tartibdagi turar joylar buzilganda davlat kompensatsiya to‘lashini tasdiqladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qonunda va tartibga solish “qumdoni”da belgilangan, baholashni hududiy investkompaniya amalga oshiradi. Kudbiyev shuni ta’kidladi: “Unga davlat, albatta, kompensatsiya beradi. Bu yerda renovatsiya hududida yakka tartibdagi uy-joy qolmaydi degan bir dogma yo‘q.”
Tadbirkor egasi rozi bo‘lmagan holda ham uy buzilishi ehtimoli past bo‘ladimi, degan savolga javoban, Kudbiyev qonun va reglamentda bu masala aks etganini aytdi. U mulkdorlarning ko‘pchilik va ozchilik manfaatlari o‘rtasidagi nisbatni inobatga olish kerakligini ta’kidlab, misol keltirdi: “5–7 foizning fikri muhimmi yoki 80 foizning fikri muhimmi? Biz jamiyat sifatida shunga javob berishimiz kerak.”
Renovatsiya to‘g‘risidagi qonun loyihasi doirasida uy-joy mulkdorlarining 80 foiz roziligi talab etiladigan norma joriy etilmoqda. Kudbiyev tushuntirdiki, bu xususiy investorlarga taalluqli emas: ko‘chmas mulkni sotib olish davlat investitsiya kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi. U aytdi: “Sotib olgan tadbirkor bo‘lmaydi… Faqat davlat, invest kompaniya sotib oladi va u 80 foizgacha hamma bilan kelishadi.”
80 foiz rozilikka erishilgandan keyin, invest kompaniya qolgan obyektlar bo‘yicha sudga murojaat qilish imkoniyatini o‘z ichiga olgan tartibda jarayonni davom ettirish huquqiga ega bo‘ladi. Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov tushuntirishicha, yangi tizim aholi va quruvchi kompaniyalar o‘rtasidagi ziddiyatlar xavfini kamaytirishga qaratilgan. Kudbiyev esa mexanizmning fuqarolar manfaatlariga xizmat qilishini ta’kidladi.
Mart oyida renovatsiya qonuni qayta ko‘rib chiqilishi mumkinligi ma’lum bo‘lgan edi, chunki avvalgi versiya aholining 100% roziligini talab qilgan. 7-aprel kuni Senat “Shaharsozlik renovatsiyasi to‘g‘risida”gi qonunni ma’qulladi, unda renovatsiya loyihalarini aholining 80% notarial roziligi asosida ko‘rib chiqish, buzish ishlarini esa barcha mulkdorlar bilan kompensatsiya masalalari to‘liq hal etilgandan keyin amalga oshirish nazarda tutilgan.

Председатель Национального комитета по устойчивому развитию урбанизации и жилищного рынка Шерзод Кудбиев 10 апреля в ходе диалога с предпринимателями подробно разъяснил механизмы действия закона о реновации. На встрече представитель строительной компании Makon интересовался судьбой индивидуальных жилых домов (земельных участков), попавших в зоны реновации. Кудбиев охарактеризовал этот вопрос как “очень фундаментальный”, подчеркнув, что в консервационных зонах разрешен ремонт существующих домов, но не допускается новое строительство.
Председатель комитета подтвердил, что государство выплачивает компенсацию при сносе индивидуальных жилых домов, попавших в зоны реновации и запланированных под комплексную застройку. По его словам, это предусмотрено в законе и регуляторной “песочнице”, оценку проводит региональная инвестиционная компания. Кудбиев отметил: “Государство, конечно, компенсацию дает. Нет такой догмы, что в зоне реновации не останется частных домов.”
В ответ на вопрос о возможности сноса дома без согласия собственника, Кудбиев указал, что этот вопрос отражен в законе и регламенте. Он подчеркнул необходимость учета баланса интересов большинства и меньшинства собственников, приведя пример: “Что важнее – мнение 5–7% или мнение 80%? Мы как общество должны ответить на этот вопрос.”
В рамках законопроекта о реновации вводится норма, требующая 80% согласия собственников жилья для рассмотрения проектов реновации. Кудбиев пояснил, что это не касается частных инвесторов: покупку недвижимости осуществляет государственная инвестиционная компания. Он заявил: “Покупателем не будет предприниматель… Только государство, инвесткомпания покупает и договаривается до 80%.”
После достижения 80% согласия, инвестиционная компания получает право продолжать процесс, включая возможность обращения в суд по оставшимся объектам. Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Ваҳобов пояснил, что новая система направлена на снижение риска конфликтов между населением и строительными компаниями. Кудбиев же подчеркнул, что механизм в первую очередь служит интересам граждан.
В марте стало известно, что закон о реновации может быть пересмотрен, поскольку предыдущая версия требовала 100% согласия населения. 7 апреля Сенат одобрил закон “О градостроительной реновации”, который предусматривает рассмотрение проектов реновации на основе нотариального согласия 80% населения, а снос – только после полного урегулирования вопросов компенсации со всеми собственниками.