Kaliforniya gubernatori lavozimiga nomzod va AQSh Kongressi aʼzosi Eric Swalwellga nisbatan jinsiy zoʻravonlik ayblovlari haqidagi hisobotlar uning saylov kampaniyasini jiddiy chayqatdi. CNN va San-Fransisko Chronicle gazetalari bir sobiq xodim va bir necha ayollarning daʼvolarini eʼlon qilganidan keyin, bir qator nufuzli Demokratik partiya qonun chiqaruvchilari Swalwellni saylovdan chiqishga va Kongressdan isteʼfoga chaqirdilar.
Demokratik Kongress aʼzosi Ro Khanna Fox News Sunday dasturida "Uning qilgan ishi kasalona va jirkanch" deb taʼkidlab, ayblovlarni tergov qilishni talab qildi. Swalwell bu ayblovlarni "mutlaqo yolgʻon" deb rad etdi va gubernatorlik saylovidan chiqish rejasi yoʻqligini bildirdi, ammo mart oyidagi Emerson College soʻrovi uning raqiblaridan bir necha ochko oldinda ekanligini koʻrsatgan.
Hisobotlar uning kampaniyasiga katta zarar yetkazdi, koʻplab tashkilotlar va shaxslar unga qoʻshgan qoʻllab-quvvatlashlarini bekor qildi. Manxetten okrugi prokuraturasi ayblovlarni tergov qilayotganini tasdiqladi. Respublikachi Kongress aʼzosi Anna Paulina Luna Swalwellni Kongressdan chiqarish jarayonini boshlash uchun taklif kiritishini aytdi, bu harakatga baʼzi demokratlar ham qoʻshilishi mumkin.
Demokratik Kongress aʼzosi Pramila Jayapal bu masala partiyaviy emasligini taʼkidladi, chunki Respublikachi Kongress aʼzosi Tony Gonzales ham jinsiy zoʻravonlik ayblovlari ostida. Ro Khanna va Respublikachi Kongress aʼzosi Byron Donalds ikkala vakilni ham Kongressdan chiqarishni qoʻllab-quvvatlashlari mumkinligini aytishdi, bu AQSh siyosiy tizimining ichki muammolarini ochib berdi.

Отчёты об обвинениях в сексуальном насилии против кандидата на пост губернатора Калифорнии и члена Конгресса США Эрика Суолуэлла серьёзно подорвали его избирательную кампанию. После публикаций CNN и San Francisco Chronicle с заявлениями бывшего сотрудника и нескольких женщин, ряд влиятельных законодателей от Демократической партии призвали Суолуэлла выйти из гонки и уйти в отставку из Конгресса.
Конгрессмен-демократ Ро Ханна в программе Fox News Sunday заявил, что «его действия больны и отвратительны», потребовав расследования обвинений правоохранительными органами и Палатой представителей США. Суолуэлл отверг обвинения как «абсолютно ложные» и не указал на планы покинуть гонку, хотя опрос Emerson College в марте показал его лидерство над конкурентами.
Публикации нанесли значительный ущерб его кампании, с отзывом поддержки ключевыми фигурами и организациями. Окружная прокуратура Манхэттена подтвердила расследование обвинений. Конгрессмен-республиканец Анна Паулина Луна заявила о намерении внести предложение об исключении Суолуэлла из Конгресса, что может получить поддержку некоторых демократов.
Конгрессмен-демократ Прамила Джаяпал подчеркнула, что это не партийный вопрос, поскольку конгрессмен-республиканец Тони Гонсалес также сталкивается с обвинениями в сексуальных проступках. Ро Ханна и конгрессмен-республиканец Байрон Дональдс выразили готовность поддержать исключение обоих из Конгресса, что обнажает глубокие внутренние проблемы политической системы США.