Oʻtgan hafta oxirida, Abidjan sanʼat haftasining uchinchi nashrida, shahardagi oʻnlab galereya va muzeylar odatdagidan soat 24:00gacha ochiq qoldi. Bu “Galereyalar Tuni” deb nomlangan tadbir ishdan keyin sanʼatni tomosha qilishni istagan odamlar uchun moʻljallangan boʻlib, ular avtobus safari orqali shaharni kezishdi. Tadbir birinchi marta 2024-yil yanvar oyida, Kot-dʼIvuar mezbonlik qilgan va gʻolib chiqqan Afrika Millatlar Kubogi futbol turniri chetida sinovdan oʻtkazilgan va bu anʼana hozirgi sanʼat haftasida davom ettirildi.
Abidjan sanʼat haftasi ishga tushganidan beri, joylarni diversifikatsiya qilib, shaharning turli qismlarini, jumladan, baland binoli maʼmuriy tumani Plateaudagi La Rotonde des Arts zamonaviy sanʼat markazi va ishchilar mahallasi Abobodagi Adama Toungara Zamonaviy Madaniyatlar Muzeyi (MuCAT)ni oʻz ichiga olgan. Sanʼat haftasining matbuot kotibi Mari-Elen Banimbadio Tusiama aytdi: “Bu, sanʼat bilan uchrashuv imkoniyatlarini maxsus holatlardan tashqari yaratish va faqat sotib olish uchun emas, balki rassomning dunyosiga shoʻngʻish uchun tashrif buyurish gʻoyasini rivojlantirish haqida.”
2000- va 2010-yillarda ikki fuqarolar urushi Kot-dʼIvuarni qiynaganidan soʻng, fransuz tilida soʻzlashadigan Gʻarbiy Afrikaning iqtisodiy poytaxti, vizual sanʼat uchun mintaqaning standart nuqtai nazari boʻlgan Dakar bilan bir qatorda, zamonaviy Gʻarbiy Afrika sanʼat sahnasining markazida boʻlish daʼvosini qoʻymoqda. Abidjanda, Afrika ichidan va undan tashqaridan koʻplab muhojirlar yashaydi, mahalliy sanʼat kolleksionerlari kontingenti oʻsib bormoqda. 2022-yildan beri MuCAT Afrika Foto Yarmarkasini oʻtkazdi, va Abidjan Spektakl Sanʼati Bozori – Dakar Biennalesiga javob – bu oy oxirida oʻzining 14-nashrini oʻtkazadi.
Ikki yil oldin milliy graffiti festivali tashkil etildi, bu mamlakatda graffiti sanʼati ilgari vandalizm bilan bogʻlangan va rassomlar jinoiy javobgarlikka tortilish xavfi ostida boʻlgan holda ramziy burilishdir. Bugun, rang-barang devor rasmlari La Piramida binosi va Plateaudagi bir nechta hashamatli mehmonxonalarning tashqi devorlarini bezab turibdi. Sanʼat haftasining tashkilotchilari mahalliy sanʼat sahnasining barqaror oʻsishini koʻrishni umid qilishadi va uni “tashqi tasdiqdan mustaqil” ravishda yangi balandliklarga koʻtarish maqsadiga ega.
Tadbirning asoschisi, shuningdek, La Rotonde des Arts direktori Yakuba Konate aytdi: “Bu, sanʼatdan bahramand boʻlish qatʼiy elita faoliyati deb hisoblanishiga ishora qilib, iloji boricha koʻproq jamoatchilik aʼzolarini qamrab olishga qasddan qaratilgan.” U qoʻshimcha qildi: “Biz bu tadbir tobora koʻproq koʻrinadigan va keng jamoatchilikka ochiq boʻlishini istaymiz. Biz qilmoqchi boʻlgan narsalardan biri – bu haqiqatan ham muloqot qilish, odamlarga Abidjan madaniy shahar ekanligini va Kot-dʼIvuarda vizual sanʼat sahnasi borligini va bu sahna tirik ekanligini aytishdir.”
Bu yil, hafta Kot-dʼIvuardagi eng dastlabki sanʼat tarixchilaridan biri va sahna birinchi institutsional ildizlarini bergan galereya makonlarining kashshofi Simone Girandu-NʼDiayega bagʻishlangan marosim bilan ochildi. U va uning qizi Gazelle hozir Galeri LuiSimone Giranduni boshqaradi, bu yilning ishtirokchi joylaridan biri. MuCATda, “Arxiv Shovqinlari” koʻrgazmasi tinchroq, koʻproq arxiv sanʼatining boshqa registrini taklif qildi. Hafta u yerda rassomlar ustaxonasi va DJ seti bilan yakunlandi.

На прошлой неделе, в рамках третьего выпуска Недели искусств в Абиджане, более десятка галерей и музеев по всему городу оставались открытыми до полуночи, что на несколько часов дольше обычного. Это мероприятие, названное «Ночью галерей», было предназначено для людей, желающих посетить искусство после работы, и участники совершили автобусный тур по городу. Событие впервые было опробовано в январе 2024 года на полях футбольного турнира Кубка африканских наций, который принимала и выиграла Кот-д’Ивуар, и эта традиция продолжилась в текущей Неделе искусств.
С момента своего запуска Неделя искусств в Абиджане диверсифицировала свои локации, включив различные части города, такие как центр современного искусства La Rotonde des Arts в высотном административном районе Плато и Музей современной культуры Адамы Тунгара (MuCAT) в рабочем районе Абобо. Пресс-секретарь Недели искусств Мари-Элен Банимбадио Тусиама заявила: «Речь идет о создании возможностей для встречи с искусством за пределами особых случаев и о развитии идеи посещения не только для покупки, но и для погружения в мир художника».
После двух гражданских войн, которые потрясли Кот-д’Ивуар в 2000-х и 2010-х годах, экономическая столица франкоязычной Западной Африки претендует на место в центре современной западноафриканской арт-сцены наряду с Дакаром, который является стандартной точкой отсчета для визуальных искусств в регионе. В Абиджане, где проживает много иммигрантов из Африки и за ее пределами, растет контингент местных коллекционеров искусства. С 2022 года MuCAT проводит Африканскую фотоярмарку, а Абиджанский рынок исполнительских искусств – ответ Абиджана на Дакарскую биеннале – проведет свой 14-й выпуск в конце этого месяца.
Два года назад был учрежден национальный фестиваль граффити, что стало символическим разворотом в стране, где граффити ранее ассоциировалось с вандализмом, а художники рисковали уголовным преследованием. Сегодня красочные муралы украшают внешние стены здания La Pyramide и нескольких роскошных отелей в районе Плато. Организаторы Недели искусств заявляют, что надеются на устойчивый рост местной арт-сцены и ставят цель поднять ее на новые высоты «независимо от внешнего одобрения».
Основатель мероприятия Якуба Конате, который также является директором La Rotonde des Arts, отметил, что оно намеренно включает как можно больше членов общественности, что является отсылкой к восприятию, что наслаждение искусством – строго элитарная деятельность. Он добавил: «Мы хотим, чтобы это событие становилось все более заметным и доступным для широкой публики. Одна из вещей, которые мы пытаемся сделать, – это действительно общаться, говорить людям, что Абиджан – культурный город и что в Кот-д’Ивуаре есть сцена визуальных искусств, и эта сцена жива».
В этом году неделя открылась данью уважения Симоне Гираду-Н’Диайе, одной из первых историков искусства в Кот-д’Ивуаре и пионером галерейных пространств, которые заложили первые институциональные основы сцены. Она и ее дочь Газель сейчас управляют Galerie LouiSimone Guirandou, одной из участвующих площадок этого года. В MuCAT выставка «Шепот архивов» предложила другой регистр более тихого, архивного искусства. Там же неделя закрылась мастер-классом художников и DJ-сетом.