Vengriyaning uzoq muddatli Bosh vaziri Viktor Orban, mamlakat parlament saylovlarida qisman rasmiy natijalar uning raqibi Peter Magyar boshchiligidagi Tisza partiyasining g‘alaba qozonishini ko‘rsatganidan so‘ng, mag‘lubiyatni tan oldi. Orban o‘zining Fidesz partiyasi 38,83 foiz ovoz olgan bo‘lsa, Magyar partiyasi 53,45 foiz saylov uchastkalari hisoblanganda 52,49 foizga ega ekanligini e’lon qildi.
Magyar ijtimoiy tarmoqlarda: "Bosh vazir Viktor Orban bizni g‘alabamiz bilan tabriklash uchun hozirgina qo‘ng‘iroq qildi" deb yozdi. Bu voqea Budapeshtdagi Dunay daryosi bo‘yida to‘plangan Magyar tarafdorlari orasida quvonchli manzaralar keltirdi, Al Jazeera muxbiri Step Vaessen bu yerda "16 yildan keyin Viktor Orban uchun hamma narsa tugadi" deb ta’rifladi.
Orban o‘z izdoshlariga "og‘riqli" lekin "aniq" natijadan so‘ng "g‘olib partiyani tabriklaganini" aytdi va "Hukumat qilish mas’uliyati va imkoniyati bizga berilmadi" deb qo‘shimcha qildi. U Fidesz partiyasining muxolifatda ham Vengriya millati va vataniga xizmat qilishini va’da qildi.
Qisman hisob-kitoblarga ko‘ra, Tisza partiyasi Vengriyaning 106 saylov okrugidan 95 tasida yetakchilik qilmoqda va 199 o‘rinli parlamentda 130 dan ortiq mandat olishi kutilmoqda. Vaessen ta’kidlashicha, bu "qulay ikki uchinchi ko‘pchilik" Magyar partiyasiga Vengriya konstitutsiyasini o‘zgartirish imkoniyatini beradi, bu juda muhimdir.
Milliy Saylov Idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, soat 18:30 (GMT 16:30) ga kelib saylov ishtiroki 77 foizdan oshdi, bu Vengriyaning kommunistik tuzumdan keyingi tarixidagi har qanday saylovda rekord ko‘rsatkichdir. Bu yuqori ishtirok mamlakatda keng qamrovli siyosiy o‘zgarishlarni aks ettiradi.

Долгосрочный премьер-министр Венгрии Виктор Орбан признал поражение на парламентских выборах страны после того, как частичные официальные результаты показали победу партии Тиза под руководством Петера Мадьяра. Орбан заявил, что его партия Фидес получила 38,83% голосов, в то время как партия Мадьяра набрала 52,49% при подсчете 53,45% избирательных участков.
Мадьяр написал в социальных сетях: «Премьер-министр Виктор Орбан только что позвонил, чтобы поздравить нас с нашей победой». Это событие вызвало ликование среди сторонников Мадьяра, собравшихся на берегу реки Дунай в Будапеште, где корреспондент Al Jazeera Степ Вассен описала сцены как «все кончено для Виктора Орбана после 16 лет».
Орбан сообщил своим последователям, что «поздравил победившую партию» после «болезненного», но «ясного» результата, добавив: «Ответственность и возможность управлять не были даны нам». Он пообещал, что партия Фидес будет служить венгерской нации и родине даже в оппозиции.
Согласно частичным подсчетам, партия Тиза лидирует в 95 из 106 избирательных округов Венгрии и, как ожидается, получит более 130 мандатов в парламенте из 199 мест. Вассен отметила, что «комфортное большинство в две трети», которое, как прогнозируется, получит партия Мадьяра, «очень важно», поскольку позволит ей вносить изменения в конституцию Венгрии.
Национальный избирательный офис сообщил, что явка к 18:30 (16:30 GMT) составила более 77%, что является рекордным показателем для любых выборов в посткоммунистической истории Венгрии. Эта высокая явка отражает глубокие политические изменения в стране, подчеркивая растущее недовольство правящим режимом и его политикой.