Amerika Qo‘shma Shtatlari vitse-prezidenti JD Vance va Islom Respublikasi Eron vakillari o‘rtasidagi o‘n yildan ortiq vaqt ichidagi birinchi bevosita uchrashuv o‘tkazildi. Bu uchrashuv tinchlik kelishuvini tuzish uchun yetarli bo‘lmagan bo‘lsa-da, dushmanlik harakatlarini to‘xtatish va muzokaralarni davom ettirish uchun asos yaratdi. Hozirda, o‘t ochish to‘xtatilgan holat saqlanib turmoqda, ammo asosiy savol shundaki: Amerika bu tinchlikni qo‘lga kiritishi mumkinmi?
Prezident Donald Trump uchun bu savol muhim ahamiyatga ega. Agar saylovchilar AQShning Eronga qarshi urushda mag‘lub bo‘lganini his qilsalar, respublikachilar Kongressni yo‘qotishi va prezident o‘zining so‘nggi ikki yilida siyosiy bosim ostida qolishi mumkin. Aksincha, agar bu mojaro foydali deb hisoblansa va yozga kelib hayot normal holatga qaytsa, respublikachilar noyabr oyidagi oraliq saylovlarda yaxshiroq natijaga erishishi mumkin.
AQSh uchun tinchlikni qo‘lga kiritish va kelajakda tinchlik shartnomasiga erishish uchun bir qator choralar ko‘rish zarur. Birinchidan, Hormuz bo‘g‘ozi barcha kemalar uchun ochiq bo‘lishi kerak, chunki bu global iqtisodiyot va neft narxlariga ta‘sir ko‘rsatadi. Ikkinchidan, Eron hukumatiga ichki bosimni oshirish kerak, bu esa bombardimonlarni to‘xtatish va mahalliy norozilik harakatini qo‘llab-quvvatlash orqali amalga oshirilishi mumkin. Uchinchidan, AQSh an‘anaviy ittifoqchilari bilan munosabatlarni tiklashga e‘tibor qaratishi lozim.
To‘rtinchidan, Trump ma’muriyati o‘z xabarlarini yaxshilashi kerak, chunki urushga nisbatan AQSh ichida chuqur bo‘linishlar mavjud. Beshinchidan, prezident tinchlikning Eron xalqi va mintaqa uchun nimani anglatishini aniq tasvirlashi va buni sotishi zarur. Oltinchidan, barqaror tinchlik shartnomasi uchun talablar aniq belgilanishi kerak, jumladan, terrorizmni moliyalashtirishni to‘xtatish va yadro dasturini nazorat qilish. Ettinchidan, AQSh va Isroilning maqsadlari muvofiqlashtirilishi kerak, chunki bu tinchlikni saqlash uchun muhimdir.
Ushbu maqolada ifodalangan fikrlar muallifning shaxsiy nuqtai nazarini aks ettiradi va Al Jazeera tahririy pozitsiyasini aks ettirmasligi mumkin.

Состоялась первая прямая встреча вице-президента США Дж.Д. Вэнса с представителями Исламской Республики Иран за более чем десятилетие. Хотя этой встречи оказалось недостаточно для выработки мирного соглашения, она создала основу для поддержания прекращения огня и продолжения переговоров. В настоящее время режим прекращения огня сохраняется, но ключевой вопрос заключается в том, сможет ли Америка удержать эту хрупкую паузу.
Для президента Дональда Трампа этот вопрос имеет экзистенциальное значение. Если избиратели воспримут, что США проиграли войну с Ираном, республиканцы могут потерять Конгресс, а президент окажется под политическим давлением в последние два года своего срока. С другой стороны, если конфликт будет сочтен оправданным и к лету жизнь нормализуется, у республиканцев появится шанс улучшить свои позиции на промежуточных выборах в ноябре.
Для достижения победы в режиме прекращения огня и последующего мирного соглашения США необходимо предпринять ряд шагов. Во-первых, Ормузский пролив должен оставаться открытым для судоходства, что критически важно для глобальной экономики и цен на нефть. Во-вторых, следует усилить внутреннее давление на иранское правительство, включая прекращение бомбардировок и поддержку протестного движения. В-третьих, необходимо восстановить отношения с традиционными союзниками, поскольку разногласия внутри НАТО играют на руку России и Китаю.
В-четвертых, администрации Трампа требуется улучшить коммуникационную стратегию, учитывая глубокий раскол в американском обществе по вопросу войны. Даже часть политической базы Трампа выражает скептицизм, а такие заявления, как призывы к «христианскому крестовому походу» со стороны военного секретаря Пита Хегсета, вредят долгосрочным целям. В-пятых, президенту нужно четко сформулировать видение мира для иранского народа и региона, используя опыт Венесуэлы как пример.
В-шестых, необходимо определить конкретные требования к прочному мирному соглашению, включая прекращение финансирования терроризма и предотвращение разработки ядерного оружия. В-седьмых, США и Израиль должны согласовать свои цели, поскольку премьер-министр Биньямин Нетаньяху, как утверждается, изначально преуменьшал сложность конфликта. Согласованность действий союзников является ключевой для сохранения прекращения огня.
Мнения, выраженные в этой статье, принадлежат автору и не обязательно отражают редакционную позицию Al Jazeera.