Tayvan muxolifat partiyasi Gomindan (KMT) rahbari Chen Li-vun bu hafta oxirida Xitoy rahbari Si Tszinpin bilan Pekinda uchrashadi. Bu uchrashuv Tayvanning bahsli siyosiy maqomi masalasini muhokama qilish va Chenning siyosiy karyerasi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega boʻlishi kutilmoqda. Chen olti kunlik safarini eʼlon qilib, Tayvan va Xitoy oʻrtasida urush muqarrar emasligini va harbiy mojarolar chegarasida qolish shart emasligini koʻrsatishni maqsad qilgan.
Chenning safari Shanxaydan boshlanib, Nankin orqali Pekinga boradi, u yerda Xitoy inqilobiy rahbari Sun Yat-sen maqbarasiga tashrif buyuradi. Soʻnggi oʻn yil ichida Tayvanning siyosiy landshafti keskin oʻzgargan, Gomindan partiyasining taʼsiri pasaygan, millatchilik oqimlari kuchaygan. Partiya mahalliy saylovlarda yaxshi natijalar koʻrsatsa-da, 2016, 2020 va 2024-yillardagi prezidentlik saylovlarida markaz-chap Demokratik Taraqqiyot Partiyasiga (DPP) yutqazgan.
Tayvan va Xitoy oʻrtasidagi munosabatlar soʻnggi yillarda keskinlashgan, Xitoy Tayvan boʻgʻozi atrofida harbiy mashqlar oʻtkazib, orolni blokadaga olishni amaliyot qilgan. Ukraina, Gʻazo va Eron urushlari tufayli koʻplab tayvanliklar AQShning Tayvanga harbiy yordam berishiga shubha bilan qaraydi. AQSh prezidenti Donald Trampning beqaror tashqi siyosati bu shubhalarni yanada kuchaytirmoqda.
Chenning Si bilan uchrashuvi Gomindan partiyasi ichida ham bahs-munozaralarga sabab boʻlmoqda. Partiyaning konservativ qanotlari tomonidan qoʻllab-quvvatlangan Chen, oʻzining Xitoyga yaqin pozitsiyasi tufayli asosiy saylovchilarni begonalashtirishi mumkin. Taypey meri Chyan Van-an va Taychun meri Lu Shov-yen kabi raqiblar uning harakatlarini diqqat bilan kuzatmoqda.
Soʻrovlar shuni koʻrsatadiki, tayvanliklarning 56,1 foizi bu uchrashuvning Gomindan partiyasiga zararli boʻlishini his qiladi, faqat 21,6 foizi foydali deb hisoblaydi. Ekspertlar uchrashuvning muvaffaqiyati Pekinning qanday kutib olishiga bogʻliqligini taʼkidlaydi: iliq qabul etilish Chenning imidjini mustahkamlasa, sovuq qabul esa partiyani yanada boʻlinishga olib kelishi mumkin.

Председатель тайваньской оппозиционной партии Гоминьдан (KMT) Чэн Ли-вунь встретится с председателем КНР Си Цзиньпином в Пекине в конце этой недели. Встреча, как ожидается, будет посвящена обсуждению спорного политического статуса Тайваня и может стать решающим моментом для политической карьеры Чэн. Перед шестидневной поездкой она заявила, что цель визита — показать, что Тайвань и Китай «не обречены на войну и не должны оставаться на грани военного конфликта».
Маршрут Чэн включает Шанхай, Нанкин, где она посетит мавзолей революционного лидера Сунь Ятсена, и Пекин для встречи с Си. Политический ландшафт Тайваня за последнее десятилетие «кардинально изменился»: влияние Гоминьдана ослабло, а тайваньский национализм усилился. Несмотря на успехи на местных выборах, партия проиграла три последних президентских выбора в 2016, 2020 и 2024 годах левоцентристской Демократической прогрессивной партии (DPP).
Отношения между Тайванем и Китаем в последние годы обострились: Китай провёл шесть раундов военных учений в Тайваньском проливе с 2022 года, включая учения по блокированию острова в декабре 2025 года. Войны в Украине, Газе и Иране, а также непредсказуемая внешняя политика администрации США под руководством Дональда Трампа посеяли сомнения среди тайваньцев относительно готовности Вашингтона оказать военную помощь в случае конфликта с Китаем.
Встреча Чэн с Си вызывает споры внутри самой Гоминьдан. Чэн, избранная при поддержке консервативных фракций, рискует оттолкнуть mainstream-избирателей из-за восприятия чрезмерной близости к Пекину. Потенциальные кандидаты в президенты от Гоминьдана, такие как мэр Тайбэя Цзян Вань-ань и мэр Тайчжуна Лу Шоу-янь, внимательно следят за её шагами.
Опросы показывают скептицизм тайваньской общественности: 56,1% респондентов считают, что встреча нанесёт ущерб электоральным перспективам Гоминьдана, и только 21,6% видят в ней пользу. Эксперты отмечают, что успех визита будет зависеть от того, как Пекин примет делегацию: тёплый приём укрепит позиции Чэн, а прохладный — углубит раскол в партии.