AQShning sobiq NATO elchisi Ivo Daalderning soʻzlariga koʻra, Donald Trumpning Eron urushi boʻyicha Yevropa ittifoqchilari bilan boʻlgan keskinliklari NATOni 77 yillik tarixidagi "eng ogʻir inqirozga" olib keldi. Daalder bu ittifoq "singan" emas, balki "chuqur shikastlangan" deb taʼkidlaydi, chunki Yevropa endi AQShga ishonmaydi va uning ishonchsiz ittifoqchi ekanligiga ishonadi.
Inqirozning sabablari nafaqat Trumpning NATOga qilgan haqoratlari yoki uzoq muddatli chiqish tahdidlari, balki Yevropa hukumatlari AQShning Eron urushida ishtirok etishdan bosh tortganligi, hatto bazalardan foydalanish yoki havo fazosi huquqlarini rad etgan holatlar hamdir. Daalder bu harakatlar NATOning hozirgi zaifligini koʻrsatadi, deb hisoblaydi.
NATO Bosh kotibi Mark Rutte AQSh-Isroil harakatlarini qoʻllab-quvvatlab, boʻlinishni kamaytirishga harakat qilmoqda, ammo Trump oʻzining "qogʻoz yoʻlbars" deb atagan ittifoq haqidagi fikrlarini takrorlaydi. Rutte 26-mart kuni boʻlgan tashrifida Trumpdan ijobiy javob olishga umid qilmoqda, biroq Trump Yevropaliklarni Eron urushida qatnashmaganliklari uchun tanqid qilishda davom etmoqda.
Trumpning NATOdan chiqishi qiyin boʻlishi mumkin, chunki 2023-yilda qabul qilingan qonun Senatning uchdan ikki qismi roziligini talab qiladi, ammo Daalder konstitutsiyaviy muammolar prezidentning kuchiga yordam berishi mumkinligini aytadi. Bundan tashqari, Trump ittifoqni rasman tark etmasdan ham, qoʻshinlarni olib chiqish yoki NATO tashkilotlariga yordamni toʻxtatish orqali zaiflashtirishi mumkin.
Agar AQSh chiqib ketsa, NATO Yevropa rahbarligiga oʻtishi va Yevropa qobiliyatlariga tayanishi mumkin, ammo Xalqaro Xavfsizlik Tadqiqotlari Instituti (IISS) hisobotiga koʻra, bu qoʻshimcha trillion dollar mablagʻ va jiddiy texnologik kamchiliklarni talab qiladi. Fransiya Prezidenti Makronning yadroviy hamkorlikni kengaytirish taklifi kabi choralar ham muhim rol oʻynashi mumkin.
Estoniya Tashqi ishlar vaziri Margus Tsahkna Trump maʼmuriyatiga Eron urushida yordam berishga tayyorligini bildirdi, ammo hech qanday rasmiy soʻrov boʻlmagan. U Yevropaning soviq bosh saqlashi va AQSh bilan muloqotni davom ettirishi kerakligini taʼkidlaydi, chunki AQSh ham Yevropaga muhtoj.

По словам бывшего посла США в НАТО Иво Даалдера, напряжённость между Дональдом Трампом и европейскими союзниками из-за войны с Ираном ввергла альянс, отметивший 77-летие в этом месяце, в "худший кризис" за всю его историю. Даалдер заявляет, что НАТО "сломлен" не полностью, но "глубоко повреждён", поскольку Европа больше не доверяет США и считает их ненадёжным партнёром.
Кризис вызван не только оскорблениями Трампа в адрес альянса или его угрозами выйти из НАТО, но и тем, что европейские правительства отказались участвовать в войне США против Ирана, вплоть до запрета на использование баз или воздушного пространства. Это, по мнению Даалдера, демонстрирует глубину слабости НАТО в текущий момент.
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте поддерживает действия США и Израиля, пытаясь сгладить разногласия, но Трамп продолжает называть альянс "бумажным тигром" и критиковать европейцев за отсутствие поддержки в иранском конфликте. Рютте надеется получить позитивный ответ от Трампа во время визита в Белый дом 26 марта.
Выход Трампа из НАТО может быть затруднён из-за закона 2023 года, требующего одобрения двумя третями Сената, но Даалдер считает, что конституционные вызовы, вероятно, усилят власть президента. Кроме того, Трамп может подорвать альянс, не выходя из него, например, выводя войска или прекращая поддержку командований.
Без США НАТО может перейти к более европейскому руководству, но, согласно отчёту Международного института стратегических исследований (IISS), это потребует дополнительного финансирования в размере около триллиона долларов и столкнётся с серьёзными пробелами в военных технологиях и разведке. Инициативы, такие как предложение президента Франции Макрона об усилении ядерного сотрудничества, могут сыграть роль в этом переходе.
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна заявил о готовности помочь администрации Трампа в Иране, хотя официального запроса не поступало. Он призывает Европу сохранять хладнокровие и продолжать диалог с США, напоминая, что Америка также нуждается в Европе.