️ Isroil politsiyasi O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan mehnat muhojirini hibsga oldi. Sabab – raketa xavfiga oid signal paytida o‘zining suratga olgan videosini ijtimoiy tarmoqlarga joylagani va unda aholiga nisbatan “hurmat qilmaslik”da ayblanganligi. Video tez orada virusli bo‘lib, keng jamoatchilik e’tiborini tortdi.
️ Videoda erkak bo‘sh ko‘chalarni ko‘rsatib, “Hech kim qolmadi, kalamushlar tarqalib ketishdi”, deb izoh bergan. Bu so‘zlar mahalliy aholi orasida norozilik va g‘azabni keltirib chiqardi. Keyinchalik, boshqa bir O‘zbekistonlik muhojir videodagi shaxsni ko‘chada ko‘rib, uning joylashuvi haqida politsiyaga xabar berdi.
️ Politsiya xodimlari erkakni ish joyida ushlab, tergov uchun politsiya bo‘limiga olib ketishdi. U yerda hibsga olingan shaxs ayblovlarni rad etib, o‘z izohlarining shaxsiy xarakterda ekanligini va faqat o‘z tanishlariga mo‘ljallanganligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tanishlari uni yolg‘iz qoldirib, boshpana izlab ketgan.
️ O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi vaziyatni izohlab, fuqaro bilan suhbat o‘tkazilganini va u hozir xavfsiz sharoitda ekanligini ma’lum qildi. Masala O‘zbekiston elchixonasining konsullik bo‘limi tomonidan nazorat qilinmoqda. Vazirlik vaziyatni diqqat bilan kuzatayotganini aytdi.
️ Bu voqea Isroilning 28-fevralda Eron harbiy ob’ektlariga hujumi va mamlakat bo‘ylab favqulodda holat joriy etilganidan keyin sodir bo‘ldi. Isroil mudofaa vaziri Isroel Kats bu harakatni “oldini olish choralari” deb atadi. Keyinchalik, AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil bilan hamkorlikda Eronga qarshi keng ko‘lamli harbiy operatsiya boshlanganini tasdiqladi, buning maqsadi “bevosita tahdidni bartaraf etish” va Tehronning yadro quroliga ega bo‘lishining oldini olish deb da’vo qilindi.

️ Полиция Израиля задержала трудового мигранта, гражданина Узбекистана, после того, как он опубликовал видео, снятое во время сигнала ракетной опасности. Основанием для задержания послужили обвинения в неуважении к гражданам Израиля, содержащиеся в ролике, который быстро стал вирусным и привлек широкое общественное внимание.
️ На видео мужчина показывает опустевшие улицы и комментирует: «Никого не осталось, крысы разбежались». Эти высказывания вызвали возмущение среди местного населения. Позже другой узбекский мигрант опознал автора видео на улице и сообщил о его местонахождении полиции.
️ Сотрудники правоохранительных органов задержали мужчину на рабочем месте и доставили в участок для допроса. На допросе задержанный опроверг обвинения, заявив, что его комментарии носили частный характер и были адресованы знакомым, которые, по его мнению, «бросили его одного», поспешив в укрытие. Он также утверждал, что видео предназначалось для личного пользования, а его вирусное распространение стало неожиданностью.
️ Министерство внутренних дел Узбекистана прокомментировало ситуацию, отметив, что с гражданином была проведена беседа и он находится в безопасных условиях. Вопрос полностью контролируется консульским отделом посольства Узбекистана, которое внимательно следит за развитием событий.
️ Этот инцидент произошел на фоне атаки израильских вооруженных сил на военные объекты в Иране 28 февраля и введения чрезвычайного положения на территории Израиля. Министр обороны Израиля Исраэль Кац назвал эти действия превентивной мерой. Позже президент США Дональд Трамп официально подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана, проводимой совместно с Израилем, с целью устранения «непосредственной угрозы» и предотвращения появления у Тегерана ядерного оружия, как это якобы заявлено.