️ Toshkentda "Tirik kitob" laqabi bilan tanilgan kitob sotuvchisi Hayrulla Asadovga noqonuniy tadbirkorlik uchun jarima solingani haqida xabar berildi. Soliq tekshiruvi davomida Asadovning roʻyxatdan oʻtmagan holda savdo qilgani, 20 ming soʻm miqdoridagi mablagʻni kassasiz qayd etmaganligi va xaridorga chek bermaganligi aniqlandi. Mirzo Ulugʻbek tumani sudi Asadovga ikki million soʻmdan ortiq jarima joriy qildi va uning 100 ta kitobini, qiymati 1,5 million soʻmdan oshgan, musodara qildi.
️ Sud qarorini izohlab, "Kitoblarning yuqori maʼnaviy qadriyatiga qaramay, ularni sotishda savdo qoidalariga rioya qilish talab etiladigan tovar hisoblanadi", dedi. Bu holat poytaxt kitobsevar ommasi orasida keng muhokamaga sabab boʻldi va jamoatchilikning keskin reaksiyasini keltirib chiqardi.
️ Yoshlar ishlari agentligi vaziyatga javoban Asadovga koʻcha kitob savdosini zamonaviy, qulay va tartibli formatga oʻtkazish uchun optimal yechim taklif qildi. Agentlikning bayonotida, "Hayrulla Asadov kabi ishqibozni qoʻllab-quvvatlash uchun unga zamonaviy bukistik kiosk va faoliyatni barqaror tashkil etish uchun ikki mingdan ortiq kitob taqdim etiladi", deb aytilgan. Asadov koʻchalarda bilim tarqatish va mobil savdo nuqtasi orqali kitob sotish orqali mashhur boʻlgan.
️ Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston hukumatining maqsadlaridan biri har bir kishi uchun yillik oʻqish darajasini 10 kitobgacha yetkazishdir. Bu voqea, kitob savdosi va madaniyatini rivojlantirishda qonuniy talablar bilan madaniy faoliyat oʻrtasidagi muvozanat masalasini yoritib berdi.

️ В Ташкенте известного продавца книг Хайруллу Асадова, прозванного «Живая книга», оштрафовали за незаконное предпринимательство. Налоговая проверка выявила, что Асадов торговал без регистрации, не оприходовал 20 тысяч сумов через кассу и не выдал чек покупателю. Суд Мирзо-Улугбекского района назначил ему штраф более двух миллионов сумов, а также конфисковал 100 книг на сумму свыше 1,5 миллиона сумов.
️ Суд пояснил своё решение, заявив: «Несмотря на высокую духовную ценность книг, при продаже они являются товаром, требующим соблюдения правил торговли». Эта ситуация вызвала широкий отклик среди книголюбов столицы и привела к значительному общественному резонансу, подняв вопросы о балансе между культурной деятельностью и правовыми нормами.
️ Агентство по делам молодёжи отреагировало на ситуацию, предложив Асадову оптимальное решение для перевода уличной книжной торговли в современный, удобный и упорядоченный формат. В сообщении агентства говорится: «Чтобы достойно поддержать энтузиаста Хайруллу Асадова, ему будет предоставлен современный букинистический киоск, а также более двух тысяч книг для стабильной и системной организации деятельности». Асадов стал популярен благодаря продвижению чтения и продаже книг через мобильную торговую точку, делясь просвещением на улицах.
️ Напомним, что власти Узбекистана намерены довести уровень чтения до 10 книг в год на человека. Этот инцидент подчеркивает вызовы, с которыми сталкиваются неформальные культурные инициативы в условиях усиления регулирования, и может повлиять на общественное восприятие государственных программ по развитию чтения.