️ Eron bilan urushning oltinchi kunida, neft va gaz narxlari keskin ko‘tarilmoqda, bu esa AQSh va G‘arb eksportchilari uchun bozor bo‘shlig‘ini to‘ldirish imkoniyatini yaratmoqda. Urush tufayli muhim Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemalar harakati deyarli to‘xtab qoldi, bu bo‘g‘oz dunyo iste’mol qilinadigan neftning beshdan bir qismi va suyuqlashtirilgan tabiiy gazning 20 foizini tashish uchun javobgardir. Eronning Islomiy Inqilobiy gvardiyasi (IRGC) bo‘g‘ozni “yopilgan” deb e’lon qilib, suv yo‘lidan o‘tishga urinayotgan har qanday kemani “yoqib yuborish” bilan tahdid qildi.
️ Hafta boshida Eron tomonidan urilgan zarbalar natijasida kamida beshta tanker shikastlangan, ikki kishi halok bo‘lgan va bo‘g‘oz atrofida 150 ga yaqin kema qolib ketgan. Bu buzilishlar va uzoq muddatli yopilish qo‘rquvi neft va Yevropa tabiiy gaz narxlarining sakrashiga olib keldi, Brent nefti kelajakdagi shartnomalari 13 foizgacha ko‘tarildi. Konteyner tashish kompaniyasi ONE bosh direktori Jeremi Niksonning aytishicha, dunyo konteyner kemalarining 10 foizi kengroq to‘siqlarga duch kelmoqda, bu esa Yevropa va Osiyo portlarida yuklarning tezda to‘planishiga olib kelishi mumkin.
️ Eron hujumlari QatarEnergy kabi muhim energiya infratuzilmalariga ham ta’sir ko‘rsatdi, Qatar davlat energetika firmasi Ras Laffan va Mesaieeddagi operatsion ob’ektlarga hujumlar tufayli LNG ishlab chiqarishini to‘xtatdi. Saudiya Arabistoni o‘zining eng yirik ichki neftni qayta ishlash zavodi bo‘lgan Ras Tanura zavodida yong‘in chiqqanidan keyin operatsiyalarni to‘xtatdi, rasmiylar buni ikki Eron dronini ushlab qolish natijasida paydo bo‘lgan qoldiqlar sabab deb aytishdi. Eron manbalari bu hujumni Isroilning “soxta bayroq operatsiyasi” deb da’vo qilmoqda.
️ Hormuz bo‘g‘ozi orqali harakatning har qanday buzilishi Osiyo va Yevropa gaz bozorlariga ta’sir qiladi, chunki mintaqa dunyo neft zaxiralarining deyarli yarmini va gaz ishlab chiqarishining 18 foizini ta’minlaydi. Xitoy, Hindiston, Yaponiya va Janubiy Koreya bo‘g‘oz orqali o‘tadigan neftning asosiy xaridorlari hisoblanadi. Janubiy Koreya, mintaqadan gaz importining 20 foizini oladi, LNG zaxiralarining to‘qqiz kun ichida tugashi mumkinligini aytdi, bu esa prezident Li Jae Myung tomonidan 100 trillion von (68,3 milliard dollar) barqarorlashtirish fondini yaratishga olib keldi.

️ На шестой день войны в Иране цены на нефть и газ резко выросли, что может создать новые возможности для США и западных экспортёров по заполнению пробелов на рынке. Конфликт привёл к почти полной остановке судоходства через жизненно важный Ормузский пролив, через который проходит пятая часть потребляемой в мире нефти и около 20% сжиженного природного газа (СПГ). Иранский Корпус стражей исламской революции (КСИР) объявил пролив «закрытым» и пригрозил «сжечь» любое судно, пытающееся пройти через этот водный путь.
️ В результате ударов Ирана в начале недели было повреждено не менее пяти танкеров, погибли два человека, и около 150 судов оказались в ловушке вокруг пролива. Эти сбои и опасения длительного закрытия вызвали скачок цен на нефть и европейский природный газ, при этом фьючерсы на нефть марки Brent выросли на 13%. По словам генерального директора контейнерной компании ONE Джереми Никсона, 10% мировых контейнеровозов в настоящее время затронуты более широкими задержками, что может вскоре привести к накоплению грузов в портах Европы и Азии.
️ Иранские атаки также затронули ключевую энергетическую инфраструктуру: катарская государственная энергетическая компания QatarEnergy приостановила производство СПГ после ударов по своим объектам в Рас-Лаффане и Месаиде. Саудовская Аравия остановила операции на своём крупнейшем нефтеперерабатывающем заводе «Рас-Танура» после пожара, который, по словам официальных лиц, был вызван обломками от перехвата двух иранских дронов. Иранские источники назвали эту атаку «израильской провокацией», направленной на отвлечение внимания от ударов по гражданским объектам в Иране.
️ Любое нарушение движения через Ормузский пролив серьёзно влияет на газовые рынки Азии и Европы, поскольку регион обеспечивает почти половину мировых запасов нефти и 18% производства газа. Китай, Индия, Япония и Южная Корея являются основными покупателями нефти, проходящей через пролив. Южная Корея, импортирующая 20% газа из региона, заявила, что запасы СПГ могут закончиться через девять дней, что побудило президента Ли Джэ Мёна создать стабилизационный фонд в 100 триллионов вон (68,3 млрд долларов) для борьбы с ростом цен на энергоносители.