️ Toshkentda ekologiya sohasidagi yetakchi mutaxassis Rasul Kusherbayevning ma'lum qilishicha, shahar ma'muriyatining asossiz buyruqlari tufayli elektr transport zaryadlash stansiyalari ishdan chiqmoqda. Uning so'zlariga ko'ra, ko'plab tadbirkorlar butun shahar bo'ylab zaryadlash punktlarini yopishga majbur bo'lishmoqda, bu esa elektr transportining rivojlanishiga jiddiy zarba beradi.
️ Rasul Kusherbayev "Novza" metro bekati yaqinida yaqinda demontaj qilingan zaryadlash stansiyasini ko'rsatib, tadbirkorlar ushbu jihozlarni prezidentning "yashil" transportni rivojlantirish bo'yicha farmonlari va imtiyozlariga tayangan holda qonuniy asosda o'rnatganini ta'kidladi. U shunday dedi: "Ko'p yillik ish bekor qilindi. Asossiz ravishda, ayniqsa Yunusobod va boshqa tumanlarda, zaryadlash stansiyalarini elektrdan uzib, turli bahonalar bilan buzishmoqda".
️ Kusherbayevning ma'lumotiga ko'ra, bu vaziyat "Toshkent hokimiyatining bir amaldorining og'zaki buyrug'i" natijasidir. Natijada, noqonuniy demontaj va kommunikatsiyalarni uzish bilan duch kelgan tadbirkorlar yaqin kunlarda shahardagi qolgan stansiyalarning ishini to'xtatishga majbur bo'lishadi. Bu esa Toshkentda elektr transportidan foydalanish imkoniyatini xavf ostiga qo'yadi, chunki ko'pchilik egasi jamoat zaryadlash punktlariga bog'liq.
️ Mutaxassis Toshkent prokuroriga shahar hokimiyatining noqonuniy harakatlarini to'xtatish talabi bilan murojaat qilganini, ammo hozircha aniq javob olmaganini bildirdi. Bu holat hukumatning "yashil" transportni qo'llab-quvvatlash siyosatining amalda muvaffaqiyatsizligini ko'rsatmoqda.

️ Советник главы Комитета по экологии Расул Кушербаев сообщил о критической ситуации, сложившейся вокруг инфраструктуры для электромобилей в столице Узбекистана. По его словам, из-за необоснованных распоряжений городской администрации предприниматели вынуждены массово прекращать работу зарядных станций по всему Ташкенту, что ставит под угрозу развитие «зеленого» транспорта в стране.
️ Находясь у станции метро «Новза», общественный деятель продемонстрировал место, где недавно была демонтирована зарядная станция. Кушербаев подчеркнул, что предприниматели устанавливали это оборудование на законных основаниях, опираясь на указы и льготы президента по развитию «зеленого» транспорта. Он заявил: «Всю многолетнюю работу просто свели на нет. Без всяких оснований, особенно в Юнусабадском и других районах, зарядные станции отключают от электричества и под разными предлогами сносят».
️ Согласно информации Кушербаева, сложившаяся ситуация — следствие «устного распоряжения одного из чиновников хокимията Ташкента». В результате предприниматели, столкнувшиеся с незаконным демонтажем и отключением коммуникаций, в ближайшие дни будут вынуждены приостановить работу оставшихся станций по всему городу. Это ставит под угрозу возможность эксплуатации электромобилей в столице, так как большинство владельцев такого транспорта зависят от общедоступных зарядных точек.
️ Советник сообщил, что уже обратился к прокурору Ташкента с требованием остановить незаконные действия городских властей, однако четкого ответа о принятых мерах пока не получил. Данный инцидент высвечивает проблемы в реализации государственной политики по поддержке экологичного транспорта на местном уровне.