️ Toshkentda ekologiya sohasidagi yetakchi mutaxassis Rasul Kusherbayevning ma'lum qilishicha, shahar ma'muriyatining asossiz buyruqlari tufayli elektr transport zaryadlash stansiyalari ishdan chiqmoqda. Uning so'zlariga ko'ra, ko'plab tadbirkorlar butun shahar bo'ylab zaryadlash punktlarini yopishga majbur bo'lishmoqda, bu esa elektr transportining rivojlanishiga jiddiy zarba beradi.
️ Rasul Kusherbayev "Novza" metro bekati yaqinida yaqinda demontaj qilingan zaryadlash stansiyasini ko'rsatib, tadbirkorlar ushbu jihozlarni prezidentning "yashil" transportni rivojlantirish bo'yicha farmonlari va imtiyozlariga tayangan holda qonuniy asosda o'rnatganini ta'kidladi. U shunday dedi: "Ko'p yillik ish bekor qilindi. Asossiz ravishda, ayniqsa Yunusobod va boshqa tumanlarda, zaryadlash stansiyalarini elektrdan uzib, turli bahonalar bilan buzishmoqda".
️ Kusherbayevning ma'lumotiga ko'ra, bu vaziyat "Toshkent hokimiyatining bir amaldorining og'zaki buyrug'i" natijasidir. Natijada, noqonuniy demontaj va kommunikatsiyalarni uzish bilan duch kelgan tadbirkorlar yaqin kunlarda shahardagi qolgan stansiyalarning ishini to'xtatishga majbur bo'lishadi. Bu esa Toshkentda elektr transportidan foydalanish imkoniyatini xavf ostiga qo'yadi, chunki ko'pchilik egasi jamoat zaryadlash punktlariga bog'liq.
️ Mutaxassis Toshkent prokuroriga shahar hokimiyatining noqonuniy harakatlarini to'xtatish talabi bilan murojaat qilganini, ammo hozircha aniq javob olmaganini bildirdi. Bu holat hukumatning "yashil" transportni qo'llab-quvvatlash siyosatining amalda muvaffaqiyatsizligini ko'rsatmoqda.

️ Rasul Kusherbayev, an advisor to the head of the Ecology Committee, has reported a critical situation regarding electric vehicle infrastructure in the capital of Uzbekistan. According to him, due to unjustified orders from the city administration, entrepreneurs are being forced to cease operations of charging stations across Tashkent, threatening the development of "green" transport in the country.
️ At the "Novza" metro station, the public figure demonstrated a site where a charging station was recently dismantled. Kusherbayev emphasized that entrepreneurs installed this equipment legally, based on presidential decrees and incentives for developing eco-friendly transport. He stated, "Years of work have been nullified. Without any basis, especially in Yunusabad and other districts, charging stations are being disconnected from electricity and demolished under various pretexts."
️ According to Kusherbayev, the situation stems from an "oral order by one of the officials in the Tashkent city administration." As a result, entrepreneurs facing illegal dismantling and disconnection of utilities will be forced to suspend operations of the remaining stations across the city in the coming days. This jeopardizes the feasibility of using electric vehicles in the capital, as most owners rely on publicly accessible charging points.
️ The advisor reported that he has already appealed to the Tashkent prosecutor with a demand to halt the illegal actions of the city authorities, but has not yet received a clear response on measures taken. This incident highlights significant challenges in implementing national policies for sustainable transport at the local level.