️ O‘zbekistonda ayollar va bolalarni zo‘ravonlik va erta nikohdan himoya qilish bo‘yicha qo‘shimcha choralar joriy etildi. Prezident erta nikohlarni aniqlashning yangi mexanizmlari, voyaga yetmaganlarga qarshi jinoyatlar uchun javobgarlikni kuchaytirish, zo‘ravonlik qurbonlariga yordamni kengaytirish, shuningdek, yoshlar va yosh oilalar uchun bir qator ijtimoiy choralarni nazarda tutuvchi farmonni imzoladi.
️ Farmonning asosiy yo‘nalishlaridan biri erta nikohlarning oldini olishdir. Davlat nikoh yoshini pasaytirish uchun aniq va to‘liq asoslar ro‘yxatini belgilashni, shuningdek, voyaga yetmaganlar bilan nikohga chaqirish va bunday nikohlarni targ‘ib qilish uchun ma’muriy javobgarlikni joriy etishni rejalashtirmoqda.
️ Mahalla vakillari, ZAGS xodimlari, ta’lim va tibbiyot muassasalari, shuningdek, diniy tashkilotlar endi 16 yoshdan kichik qizlarda erta nikoh yoki homiladorlik holatlari haqida ichki ishlar organlari va "Inson" ijtimoiy xizmatlar markazlariga xabar berishlari shart. Bunday ma’lumotlarni yetkazib bermaganlik uchun ma’muriy javobgarlik nazarda tutilgan.
️ 2026 yil oxirigacha Ichki ishlar vazirligi jinoyatlar va hodisalarni hisobga olishning elektron tizimida O‘smir-signal maxsus modulini ishlab chiqadi. Bu turli idoralar o‘rtasida bunday holatlar haqidagi ma’lumotlarni tez uzatishga imkon beradi.
️ 2027 yildan boshlab, har ikki turmush o‘rtog‘i 21 yoshga yetganidan keyin birinchi marta nikohni ro‘yxatdan o‘tkazgan yosh oilalar qo‘shimcha imtiyozlar va davlat qo‘llab-quvvatlash choralaridan foydalanishlari mumkin bo‘ladi.
️ 2026 yil 1 apreldan boshlab, himoya buyrug‘i olgan ayollarning mobil qurilmalariga, ularning roziligi bilan, my.ihma.uz ilovasi o‘rnatiladi. U orqali SOS signalini darhol yuborish va zo‘ravonlik holatlari haqida xabar berish mumkin bo‘ladi.
️ 2026 yil 1 noyabrdan boshlab, zo‘rlash, jinsiy zo‘ravonlik harakatlari, 16 yoshdan kichik shaxslar bilan jinsiy aloqa va voyaga yetmaganlarga nisbatan axloqsiz harakatlar kabi bir qator jinsiy tabiatdagi jinoyatlar bo‘yicha dastsiz tekshiruv va dastlabki tergov faqat prokuratura organlari tomonidan olib boriladi.
️ 2027 yildan boshlab, ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik va tahdid qilish ishlarini tergov qilish va ko‘rib chiqish, odatda, maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan tergovchilar va sudyalarga topshiriladi.

️ В Узбекистане введены дополнительные меры по защите женщин и детей от насилия и ранних браков. Президент подписал указ, предусматривающий новые механизмы выявления ранних браков, усиление ответственности за преступления против несовершеннолетних, расширение поддержки жертв насилия, а также ряд социальных мер для молодежи и молодых семей.
️ Одним из ключевых направлений указа стала профилактика ранних браков. Государство намерено установить конкретный перечень оснований для снижения брачного возраста, а также ввести административную ответственность за призывы к вступлению в брак с несовершеннолетними и пропаганду таких браков.
️ Представители махаллей, сотрудники загсов, образовательных и медицинских учреждений, а также религиозные организации теперь обязаны сообщать в органы внутренних дел и центры социальных услуг "Инсон" о случаях раннего брака или беременности у девушек младше 16 лет. За несообщение таких сведений предусмотрена административная ответственность.
️ До конца 2026 года МВД разработает специальный модуль O‘smir-signal в электронной системе учета преступлений и происшествий, что позволит оперативно передавать информацию о подобных случаях между различными ведомствами.
️ С 2027 года молодые семьи, впервые зарегистрировавшие брак после достижения обоими супругами 21 года, смогут рассчитывать на дополнительные льготы и меры государственной поддержки.
️ С 1 апреля 2026 года на мобильные устройства женщин, получивших охранный ордер, с их согласия будет устанавливаться приложение my.ihma.uz для мгновенной отправки сигнала SOS и сообщения о фактах насилия.
️ С 1 ноября 2026 года доследственная проверка и предварительное следствие по ряду преступлений сексуального характера, включая изнасилование и половую связь с лицами младше 16 лет, будут проводиться исключительно органами прокуратуры.
️ С 2027 года расследование и рассмотрение дел о насилии в отношении женщин и детей, как правило, будут поручаться следователям и судьям, прошедшим специальную подготовку.