️ AQSH shanba kuni Eronni keng ko‘lamli harbiy hujumga uchratdi, bu Prezident Donald Tramp ma’muriyati tomonidan “Epik Fury” operatsiyasi deb nomlangan harakatning bir qismi sifatida amalga oshirildi.
️ Vaziyatning keskinlashuvi allaqachon qurbonlar, mintaqaviy keskinlik va beqarorlikka olib keldi.
️ Hujumlar davom etar ekan, savollar paydo bo‘lmoqda: AQSH hozir Eron bilan urush holatidami? Vashington nima uchun hujum qildi? Va mojaro AQSH quruqlik qo‘shinlarini o‘z ichiga oladigan darajada kengayadimi?
️ Hozircha ma’lum bo‘lgan ma’lumotlar: Eron Qizil Yarim oy tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, kamida 787 kishi halok bo‘lgan.
️ AQSH Eronni bombardimon qilishda va Eron Isroil va mintaqadagi AQSH ob’ektlariga raketalar va dronlar otishda davom etar ekan, oltita amerikalik harbiy harakatda halok bo‘ldi va 18 askar yaralandi.
️ AQSH Mudofaa vaziri Pit Hegset raketaning havo mudofaasidan o‘tib, mustahkam AQSH harbiy pozitsiyasiga tegganini aytdi. U ob’ektning joylashuvini ochiqlamadi, ammo hisobotlar qurbonlar Quvaytda sodir bo‘lganini ko‘rsatdi.
️ Eronning janubi-sharqidagi Minab shahrida qizlar boshlang‘ich maktabiga teggan zarba eng halokatli voqea bo‘ldi, kamida 165 o‘quvchi halok bo‘ldi.
️ AQSH Konstitutsiyasi Kongressga urush e’lon qilish huquqini beradi, ammo prezident darhol tahdidlarga javob berish huquqiga ega bo‘lgan bosh qo‘mondon sifatida ishlaydi.
️ 1973-yilda Kongress qabul qilgan Urush Kuchlari Qarori prezidentning yakkaxon harbiy harakatlarini 60 kun bilan cheklashga urinadi.
️ Tramp Kongressga Eron tahdidi “qabul qilib bo‘lmas” darajaga yetganini aytib, hujumlar haqida xabar berdi, garchi Omom AQSH va Eron o‘rtasida vositachilik qilib, tomonlar kelishuvga yaqin ekanligini aytgan bo‘lsa ham.
️ Demokratik qonunchilar hujumlarning asoslanishiga qarshi chiqdi va Urush Kuchlari Qarorini buzish ehtimoli haqida tashvish bildirdi.
️ “Hujum” va “urush” o‘rtasidagi farq ko‘pincha davomiylik va intensivlikka bog‘liq, deydi Britaniya Kolumbiya universiteti professori Pol Kvik.
️ Tramp ma’muriyati hujum uchun bir necha asosiy sabablarni keltirdi: Tehronning yadro dasturini to‘xtatish va oldindan mudofaa. Tramp va vitse-prezident JD Vens Eronning yadro quroliga ega bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslik asosiy maqsad ekanligini aniq aytdi.
️ Biroq, ma’muriyat AQSH hujum boshlashidan oldin Eronning yadro quroliga yaqin bo‘lganligi haqida dalil keltirmadi. Xatto, Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi kecha ham Eronning yadro quroli dasturi borligi haqida dalil yo‘qligini aytdi.
️ Davlat kotibi Marko Rubio AQSH Isroil o‘zining harbiy hujumini tayyorlagani uchun harakat qilganini taklif qildi.

️ США начали крупную военную кампанию против Ирана в субботу, нанеся удары по целям по всей стране в рамках операции «Epic Fury», объявленной администрацией президента Дональда Трампа.
️ Эскалация уже привела к жертвам, росту региональной напряженности и нестабильности в регионе.
️ По мере продолжения ударов возникает вопрос: находятся ли США теперь фактически в состоянии войны с Ираном? Почему Вашингтон решил атаковать? И может ли конфликт расшириться с участием американских сухопутных войск?
️ Вот что известно на данный момент: По данным Иранского Красного Полумесяца, в Иране погибло не менее 787 человек.
️ Шесть американцев погибли в ходе боевых действий, и 18 военнослужащих получили ранения, поскольку США продолжают наносить удары по Ирану, а Иран контратакует, запуская ракеты и дроны по Израилю и американским объектам в регионе.
️ Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что снаряд прорвал ПВО и поразил укрепленную американскую военную позицию. Он не раскрыл местоположение объекта, но сообщения указывали, что жертвы произошли в Кувейте.
️ Самый смертоносный инцидент в Иране произошел в юго-восточном городе Минаб, где удар пришелся по начальной школе для девочек. Погибло не менее 165 учениц.
️ Конституция США предоставляет Конгрессу исключительное право объявлять войну, но президент выступает в качестве главнокомандующего с полномочиями реагировать на непосредственные угрозы.
️ В 1973 году Конгресс принял Резолюцию о военных полномочиях, которая пытается ограничить односторонние военные действия президента 60 днями.
️ Трамп уведомил Конгресс об ударах, заявив законодателям, что угроза со стороны Ирана стала «неприемлемой», несмотря на усилия по достижению дипломатического решения, хотя Оман, который выступал посредником между США и Ираном, заявил, что стороны близки к сделке.
️ Демократические законодатели оспорили обоснование ударов и выразили обеспокоенность потенциальными нарушениями Резолюции о военных полномочиях.
️ В конечном счете, разница между «атакой» и «войной» часто сводится к продолжительности и интенсивности, заявил профессор политологии Университета Британской Колумбии Пол Куик.
️ Администрация Трампа привела несколько ключевых причин для атаки: остановка ядерной программы Тегерана и упреждающая оборона. Трамп и вице-президент Джей Ди Вэнс прямо заявили, что основной целью является обеспечение невозможности получения Ираном ядерного оружия.
️ Однако администрация не предоставила доказательств утверждения, что Иран был близок к обладанию ядерным оружием до начала атак США. Фактически, МАГАТЭ заявило — еще вчера — что у него нет доказательств наличия у Ирана даже программы создания ядерного оружия.
️ Государственный секретарь Марко Рубио предположил, что США действовали, потому что Израль готовил собственный военный удар по Ирану.