Samarqand viloyatining Ishtixon tumanida ikki nafar bolaning sunnat jarrohligidan keyin vafot etishi jamoatchilikda katta rezonansga sabab bo‘ldi. Voqea tuman tibbiyot birlashmasida sodir bo‘lgan bo‘lib, qarindoshlarning ta’kidlashicha, ikkala bola ham shifoxonaga qoniqarli ahvolda kelgan, ammo operatsiyadan oldin ulardan zarur tahlillar olinmagan.
Birinchi holat 22 mart kuni qayd etilgan. Besh yoshli bolaga sunnat qilingan. Ertasi kuni qon ketishi boshlangan. Shifokor yarani bog‘lab, hammasi yaxshi, degan. Biroq kechqurun bolaning isitmasi ko‘tarilgan. Oila shifokorlarning tavsiyalariga amal qilgan, ammo yaxshilanish kuzatilmagan. 27 mart kuni jarrohni uyga chaqirishgan. U bolani shamollatib qo‘yishgan, o‘tib ketadi, degan. Hamshiraning e’tirozidan so‘ng bola yana shifoxonaga olib borilgan. Uni reanimatsiyaga yotqizishgan, yarim soatdan keyin esa oilaga bolaning vafot etgani haqida xabar berishgan.
Ikkinchi holat 3 aprelda sodir bo‘lgan. Bemor sunnatdan keyin allergik reaksiya va yuqori isitma bilan og‘rigan. Shifoxonada oilaga bu tabiiy holat va o‘tib ketadi, deb javob berishgan. Bola 8 aprelda vafot etgan. U ham protseduradan oldin umumiy tekshiruvdan o‘tmagan.
Bosh prokuratura axborot xizmati rahbari Xayot Shamsutdinovning ma’lum qilishicha, 2 may kuni prokuratura Jinoyat kodeksining 116-moddasi 3-qismi (Kasbiy vazifalarni lozim darajada bajarmaslik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atgan. Qo‘shimcha tergov harakatlari, jumladan, yuzma-yuz kelishuv va eksgumatsiya tayinlangan.
Avvalroq, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi shifokorlari besh yoshli Umorjon Abdurazzoqovning hayotini saqlab qolgan noyob operatsiyani o‘tkazgani haqida xabar berilgan edi. Bolaning ahvoli xorijiy klinikadagi jarrohlik aralashuvidan keyingi asoratlar tufayli tangidiy bo‘lgan.

В Иштыханском районе Самаркандской области произошла трагедия: двое детей скончались после процедуры обрезания, проведенной в районном медицинском объединении. Родственники утверждают, что оба мальчика поступили в больницу в удовлетворительном состоянии, однако перед операцией у них не взяли необходимые анализы.
Первый случай произошел 22 марта. Пятилетнему ребенку сделали обрезание. На следующий день началось кровотечение. Врач перевязал рану и сказал, что все хорошо. Однако к вечеру у мальчика поднялась температура. Семья выполняла рекомендации врачей, но улучшений не было. Хирурга вызвали домой 27 марта. Он сказал, что ребенка простудили, и все пройдет. После возражений медсестры ребенка снова доставили в больницу. Его поместили в реанимацию, а через полчаса семье сообщили о смерти.
Второй случай произошел 3 апреля. У пациента после обрезания началась аллергическая реакция и высокая температура. В больнице семье ответили, что это естественно и пройдет. Ребенок умер 8 апреля. Он также не проходил общий осмотр перед процедурой.
Руководитель информационной службы Генпрокуратуры Хаёт Шамсутдинов сообщил, что 2 мая прокуратура возбудила уголовное дело по части 3 статьи 116 Уголовного кодекса (Ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей). Назначены дополнительные следственные действия, включая очные ставки и эксгумацию.
Ранее сообщалось, что врачи Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи провели сложнейшую уникальную операцию, спасшую жизнь пятилетнему Умаржону Абдураззокову. Состояние мальчика стало критическим в результате осложнений, возникших после хирургического вмешательства в иностранной клинике.