Isroil mintaqaviy urushlari tufayli xalqaro miqyosda tobora izolyatsiyaga uchrayotgan bir paytda, Prezident Isaak Gertsog Panama va Kosta-Rikaga to‘rt kunlik rasmiy tashrif bilan boradi. Bu tashrif Isroilning Lotin Amerikasidagi diplomatik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan.
Isroil Tashqi ishlar vazirligi bayonotiga ko‘ra, Gertsog 6 may kuni Isroildan jo‘nab, avval Panamaga boradi va Prezident Xose Raul Mulino bilan uchrashadi. Keyin Kosta-Rikaga o‘tib, saylangan Prezident Laura Fernandes Delgadoning inauguratsiyasida ishtirok etadi. Bu tashrif Isroil prezidentining Panamaga birinchi tashrifi hisoblanadi.
Tashrifdan asosiy maqsad – BMT Xavfsizlik Kengashining doimiy bo‘lmagan a’zosi bo‘lgan Panamani Isroilga sodiq ittifoqchi sifatida saqlab qolishdir. Panama va Kosta-Rika so‘nggi yillarda Isroilga qarshi BMT rezolyutsiyalarida betaraf qolgan yoki Isroil bilan birga ovoz bergan.
Isroilning Lotin Amerikasidagi ittifoqchilari, asosan, AQSh bilan yaqin aloqada bo‘lgan kichik davlatlardir. Gertsog tashrifi bu munosabatlarni mustahkamlash va mintaqada Falastin tarafdori kayfiyatiga qarshi turishga qaratilgan. Kolumbiya va Braziliya kabi davlatlar Isroilni keskin tanqid qilmoqda.
Isroil Kosta-Rika bilan erkin savdo shartnomasi imzolagan va Quddusda savdo vakolatxonasi ochgan. AQSH Davlat departamenti bu kelishuvlarni qo‘llab-quvvatlagan. Gertsog tashrifi Isroilning xalqaro maydondagi izolyatsiyasini yumshatish va yangi ittifoqchilar topishga urinishidir.

На фоне растущей международной изоляции из-за региональных войн президент Израиля Исаак Герцог совершит четырёхдневный официальный визит в Панаму и Коста-Рику. Поездка направлена на укрепление дипломатических связей с Латинской Америкой.
Согласно заявлению МИД Израиля, Герцог вылетит 6 мая и сначала посетит Панаму, где встретится с президентом Хосе Раулем Мулино. Затем он отправится в Коста-Рику на инаугурацию избранного президента Лауры Фернандес Дельгадо. Это первый в истории визит президента Израиля в Панаму.
Основная цель визита — сохранить Панаму в качестве верного союзника Израиля в Совете Безопасности ООН, где она является непостоянным членом. Панама и Коста-Рика в последние годы воздерживались при голосовании по антиизраильским резолюциям или голосовали вместе с Израилем.
Союзники Израиля в Латинской Америке — в основном небольшие государства, тесно связанные с США. Визит Герцога призван укрепить эти отношения и противодействовать пропалестинским настроениям в регионе, где такие лидеры, как президенты Колумбии и Бразилии, резко критикуют Израиль.
Израиль ранее подписал с Коста-Рикой соглашение о свободной торговле и открыл торговое представительство в Иерусалиме. Госдепартамент США поддержал эти шаги. Визит Герцога — попытка Израиля смягчить международную изоляцию и найти новых союзников.