Toshkent – Isroilning Oʻzbekistondagi elchisi Gideon Lustig Toshkentda boʻlib oʻtgan matbuot anjumanida Eronni "Hizbulloh" guruhiga rekord darajada moliyaviy yordam berishda aybladi. Uning soʻzlariga koʻra, soʻnggi bir yil ichida bu yordam 1,2 milliard dollardan oshgan. Bu mablagʻlar Livandagi guruhning harbiy qudratini tiklashga yoʻnaltirilgan, Bairut esa birinchi marta oʻn yilliklardan keyin uning faoliyatini noqonuniy deb tan oldi.
Lustig shuningdek, Yaqin Sharqdagi toʻqqiz mamlakatda fuqarolik infratuzilmasiga hujumlar geografiyasining kengayishini izohladi va buni xalqaro savdo va energetika yoʻllarini beqarorlashtirishga urinish deb atadi.
Elchi aytishicha, bu mablagʻlar qurol-yarogʻ sotib olish va ishlab chiqarish, harbiy infratuzilmani tiklash va Livon janubidagi er osti kommunikatsiyalar tarmogʻini kengaytirishga sarflangan. U raqamlarning ishonchliligi haqidagi savolga razvedka maʼlumotlariga tayangan holda javob berdi: "Eron tomonidan "Hizbulloh"ga barcha pul oʻtkazmalari va moliyaviy yordam hujjatli tasdiqlangan".
Lustigning fikricha, "Hizbulloh" mintaqadagi Eronning asosiy harbiy vositasi boʻlib qolmoqda. U guruhning 2023-yil 8-oktabrda – XAMAS hujumidan keyingi kuni Isroilga qarshi front ochganini eslatdi. Soʻnggi bir yil ichida Isroil guruhga qarshi "juda qattiq harbiy operatsiya" olib bordi, natijada uning harbiy salohiyati jiddiy zaiflashgan, ammo toʻliq neytrallashtirilmagan.
Elchi, Eronning "Hizbulloh"ni Isroilga bosim oʻtkazish vositasi sifatida saqlash va qoʻllab-quvvatlashga qiziqish bildirganini taʼkidladi. Shu bilan birga, u Livonda siyosiy oʻzgarishlar haqida gapirdi: mamlakat hokimiyati birinchi marta oʻn yilliklardan keyin "Hizbulloh"ning harbiy faoliyatini noqonuniy deb eʼlon qildi.
Lustig, Eronning mintaqadagi zarbalari geografiyasining sezilarli darajada kengayganini taʼkidladi. Uning soʻzlariga koʻra, Quvayt, Qatar, Ummon, BAA, Saudiya Arabistoni, Iroq, Iordaniya, Suriya va Kipr kabi toʻqqiz mamlakatdagi obʼyektlar, shu jumladan fuqarolik infratuzilmasi – aeroportlar va mehmonxonalar hujumga uchragan.
Yakunida, elchi "Hizbulloh"ning harbiy salohiyati jiddiy zaiflashgan va rahbariyati yoʻq qilingan boʻlsa-da, tashqi moliyaviy yordam hisobiga tuzilmasini tiklayotganini, bu esa Xalqaro savdo va Ormuz boʻgʻozidagi energetika yoʻllari uchun uzoq muddatli xavflarni keltirib chiqarayotganini qoʻshimcha qildi.

Ташкент – Чрезвычайный и полномочный посол Израиля в Узбекистане Гидеон Лустиг на встрече с журналистами в Ташкенте обвинил Иран в беспрецедентной финансовой поддержке «Хезболлы», объем которой, по его словам, за последний год превысил 1,2 миллиарда долларов. Дипломат подчеркнул, что эти средства направляются на восстановление военного потенциала группировки в Ливане, чью деятельность официальный Бейрут впервые за десятилетия признал незаконной.
Посол также прокомментировал расширение географии атак на гражданскую инфраструктуру в девяти странах Ближнего Востока, назвав это попыткой дестабилизировать международные торговые и энергетические маршруты.
По словам Лустига, эти средства направлялись на закупку и производство вооружений, восстановление военной инфраструктуры и расширение сети подземных коммуникаций на юге Ливана. Отвечая на вопрос о достоверности предоставленных цифр, посол сослался на данные разведки: «Все денежные переводы и финансовая поддержка со стороны Ирана в адрес «Хезболлы» – все подтверждено документально».
По версии израильской стороны, «Хезболла» остается ключевым военным инструментом Ирана в регионе. Посол напомнил, что организация открыла фронт против Израиля 8 октября 2023 года – на следующий день после нападения ХАМАС. В течение последнего года Израиль вел «очень жесткую военную операцию» против группировки, в результате чего ее военный потенциал был серьезно подорван, но полностью нейтрализовать структуру не удалось.
Посол подчеркнул, что Иран, по его мнению, заинтересован в сохранении и поддержании «Хезболлы» как инструмента давления на Израиль. Параллельно с этим дипломат затронул тему политических изменений в самом Ливане: власти страны впервые за десятилетия публично признали военную активность «Хезболлы» незаконной.
Лустиг отметил, что география иранских ударов в регионе значительно расширилась. По его словам, под обстрелы попали объекты в девяти странах, включая Кувейт, Катар, Оман, ОАЭ, Саудовскую Аравию, Ирак, Иорданию, Сирию и Кипр, причем целями атак становились не только военные штабы, но и гражданская инфраструктура – аэропорты и отели.
В завершение встречи Лустиг добавил, что хотя военный потенциал «Хезболлы» был серьезно подорван, а ее руководство ликвидировано, организация продолжает восстанавливать структуру за счет внешних вливаний, что «создает долгосрочные риски для международной торговли и энергетических маршрутов в Ормузском проливе».