3-mart kuni O‘zbekiston prezidenti, Qurolli kuchlar oliy bosh qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev huzurida mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston mudofaa salohiyatini yanada mustahkamlash, harbiy xavfsizligini ta’minlash masalalari, shuningdek, 13-yanvar kuni Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosining borishi ko‘rib chiqildi.
Dunyoda keskinlik va mojarolar o‘choqlari saqlanib qolayotgani, geosiyosiy raqobat kuchayib, yangi xatar va tahdidlar xavfi ortib borayotgani ta’kidlandi. Ayrim mintaqalardagi harbiy harakatlar jiddiy gumanitar va iqtisodiy oqibatlarga olib kelayotgan notinch xalqaro vaziyat sharoitida mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash hamda xavfsizligini ta’minlash alohida ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
Mudofaa vaziri qo‘shinlarning jangovar shayligini oshirish, qism va bo‘linmalarni tezkor tayyorlash, ularni zamonaviy qurol-yarog‘ va texnikalar bilan ta’minlash, harbiy-ma’muriy sektorlar infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berdi.
Rivojlangan davlatlarning tajribasi va jangovar harakatlar tajribasini o‘rganish, harbiy boshqaruv va tayyorgarlik tizimiga zamonaviy yondashuvlarni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, qo‘shinlar samaradorligini oshirish uchun yangi texnologiyalar, jumladan, uchuvchisiz tizimlar va raqamli boshqaruv yechimlarini keng qo‘llash zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, harbiy-ma’muriy sektorlar, poligonlar, ta’lim muassasalari va moddiy-texnik ta’minot obyektlari infratuzilmasini zamon talablari asosida modernizatsiya qilish hamda rivojlantirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
Harbiy kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirishni davom ettirish, ilmiy tadqiqot ishlarini kuchaytirish, zamonaviy qurol-yarog‘ va texnologiyalarni o‘zlashtirishga qaratilgan dasturlarni kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunida davlat rahbari Qurolli kuchlarni yanada rivojlantirish va mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash bo‘yicha tegishli vazifalarni belgilab berdi.

3 марта под председательством президента Узбекистана, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам укрепления обороноспособности страны. Об этом сообщила пресс-служба президента.
На совещании были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления оборонного потенциала Узбекистана, обеспечения военной безопасности, а также ход выполнения приоритетных задач, определенных на расширенном заседании Совета безопасности 13 января.
Было отмечено, что в условиях нестабильной международной обстановки, где сохраняются очаги напряженности и конфликтов, усиливается геополитическая конкуренция и растет риск новых опасностей и угроз, укрепление обороноспособности и обеспечение безопасности страны приобретает особое значение.
Министр обороны проинформировал о проводимых работах по повышению боеготовности войск, оперативной подготовке частей и подразделений, их оснащению современным оружием и техникой, развитию инфраструктуры военно-административных секторов.
Особое внимание было уделено изучению опыта развитых стран и боевых действий, внедрению современных подходов в систему военного управления и подготовки. В частности, было отмечено необходимость широкого применения новых технологий, включая беспилотные системы и цифровые решения управления, для повышения эффективности войск.
Также были определены конкретные задачи по модернизации и развитию инфраструктуры военно-административных секторов, полигонов, учебных заведений и объектов материально-технического обеспечения в соответствии с современными требованиями.
Были даны поручения по продолжению совершенствования системы подготовки военных кадров, усилению научно-исследовательских работ, расширению программ, направленных на освоение современного оружия и технологий.
В завершение совещания глава государства определил соответствующие задачи по дальнейшему развитию Вооруженных сил и укреплению обороноспособности страны.