3-mart kuni O‘zbekiston prezidenti, Qurolli kuchlar oliy bosh qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev huzurida mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston mudofaa salohiyatini yanada mustahkamlash, harbiy xavfsizligini ta’minlash masalalari, shuningdek, 13-yanvar kuni Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosining borishi ko‘rib chiqildi.
Dunyoda keskinlik va mojarolar o‘choqlari saqlanib qolayotgani, geosiyosiy raqobat kuchayib, yangi xatar va tahdidlar xavfi ortib borayotgani ta’kidlandi. Ayrim mintaqalardagi harbiy harakatlar jiddiy gumanitar va iqtisodiy oqibatlarga olib kelayotgan notinch xalqaro vaziyat sharoitida mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash hamda xavfsizligini ta’minlash alohida ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
Mudofaa vaziri qo‘shinlarning jangovar shayligini oshirish, qism va bo‘linmalarni tezkor tayyorlash, ularni zamonaviy qurol-yarog‘ va texnikalar bilan ta’minlash, harbiy-ma’muriy sektorlar infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berdi.
Rivojlangan davlatlarning tajribasi va jangovar harakatlar tajribasini o‘rganish, harbiy boshqaruv va tayyorgarlik tizimiga zamonaviy yondashuvlarni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, qo‘shinlar samaradorligini oshirish uchun yangi texnologiyalar, jumladan, uchuvchisiz tizimlar va raqamli boshqaruv yechimlarini keng qo‘llash zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, harbiy-ma’muriy sektorlar, poligonlar, ta’lim muassasalari va moddiy-texnik ta’minot obyektlari infratuzilmasini zamon talablari asosida modernizatsiya qilish hamda rivojlantirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.
Harbiy kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirishni davom ettirish, ilmiy tadqiqot ishlarini kuchaytirish, zamonaviy qurol-yarog‘ va texnologiyalarni o‘zlashtirishga qaratilgan dasturlarni kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunida davlat rahbari Qurolli kuchlarni yanada rivojlantirish va mamlakat mudofaa qobiliyatini mustahkamlash bo‘yicha tegishli vazifalarni belgilab berdi.

On March 3, a meeting on strengthening national defense capabilities was held under the chairmanship of Uzbekistan's President and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Shavkat Mirziyoyev. This was reported by the presidential press service.
The meeting reviewed issues related to further strengthening Uzbekistan's defense potential, ensuring military security, and the progress in implementing priority tasks set at the expanded meeting of the Security Council on January 13.
It was noted that in the context of an unstable international situation, where hotspots of tension and conflicts persist, geopolitical competition is intensifying, and the risk of new dangers and threats is growing, strengthening defense capabilities and ensuring national security is of particular importance.
The Minister of Defense reported on ongoing efforts to enhance troop combat readiness, conduct rapid training of units and subdivisions, equip them with modern weapons and equipment, and develop the infrastructure of military-administrative sectors.
Special attention was paid to studying the experience of developed countries and combat operations, and introducing modern approaches to the military management and training system. In particular, it was noted that there is a need to widely apply new technologies, including unmanned systems and digital management solutions, to improve troop efficiency.
Specific tasks were also defined for modernizing and developing the infrastructure of military-administrative sectors, training grounds, educational institutions, and material-technical support facilities in line with modern requirements.
Instructions were given to continue improving the military personnel training system, strengthen scientific research, and expand programs aimed at mastering modern weapons and technologies.
At the end of the meeting, the head of state outlined relevant tasks for further developing the Armed Forces and strengthening national defense capabilities.