️ Janubiy Sudan hukumat qoʻshinlari va muxolifat kuchlari oʻrtasidagi keskinlashayotgan mojarodan aziyat chekmoqda, bu esa mamlakatni toʻliq fuqarolar urushiga qaytarish xavfini keltirmoqda.
️ Prezident Salva Kiirga sodiq harbiylar va toʻxtatilgan vitse-prezident Riek Macharga ittifoqchi boʻlgan isyonchilar oʻrtasidagi zoʻravonlik soʻnggi haftalarda kuchaydi.
️ Yakshanba kuni shimoldagi Mayom okrugidan qurolli yoshlar Sudan chegarasidagi qoʻshni Abiemnom okrugidagi qishloqqa hujum qilib, kamida 169 kishi halok boʻldi.
️ Ruweng maʼmuriy hududi axborot vaziri Jeyms Monyluak Majok qurbonlar orasida ayollar, bolalar va hukumat xavfsizlik kuchlari aʼzolari borligini aytdi.
️ BMT missiyasi hududdagi bazasida 1000 dan ortiq tinch aholini boshpana qilayotganini va jarohatlanganlarga tibbiy yordam koʻrsatayotganini maʼlum qildi. Hujumda 23 kishi yaralangan.
️ Ruweng bosh maʼmuri Stefano Vyu de Miyalek hujumni fuqarolar urushi davrida Macharga ittifoqchi boʻlgan “Oq Armiya” militsiyasi bilan bogʻliq odamlar amalga oshirganini aytdi.
️ Guruh hujum uchun javobgarlikni rad etdi va hududda harbiy mavjudligi yoʻqligini taʼkidladi.
️ Dushanba kuni “Shifokorlar chegarasiz” tashkiloti (MSF) Jonglei shtatidagi soʻnggi zoʻravonlikdan keyin 26 xodimi bilan aloqa yoʻqligini maʼlum qildi.
️ Tashkilot 3-fevralda Lankien shahridagi kasalxonasiga hukumat kuchlari tomonidan havo hujumi uyushtirilganini, keyin yondirilganini va talon-toroj qilinganini aytdi.
️ MSF xavfsizlik sababli Lankien va Pieridagi tibbiy faoliyatini toʻxtatishga majbur boʻldi.
️ Machar va Kiir 2011-yilda mustaqillikka erishgan Sudan xalq ozodlik armiyasining aʼzolari boʻlib, Kiir prezident, Machar birinchi vitse-prezident boʻldi.
️ Janubiy Sudan 2013-yilda Kiir Macharni ishdan boʻshatganidan keyin qonli fuqarolar urushiga tushdi.
️ Machar SPLM-IO ni tuzdi va ikkala guruh 400 000 dan ortiq odamni oʻldirgan va aholining yarmini koʻchirgan janglarda qatnashdi.
️ 2018-yilda Kiir va Machar tinchlik kelishuvini imzolab, fuqarolar urushini tugatdi va Macharni vitse-prezidentlikka qaytardi. Ammo kelishuv amalga oshirilmadi.
️ Oʻtgan sentyabrda Machar “Oq Armiya”ning Nasir okrugidagi hukumat garnizoniga hujumi bilan bogʻliq qotillik, xiyonat va boshqa jiddiy jinoyatlar uchun ayblangan. Kiir uni lavozimidan chetlashtirdi.
️ Machar uy qamogʻida, uning tarafdorlari ayblovlarni siyosiy deb hisoblaydi. Kuzatuvchilar uning sud jarayoni tinchlik kelishuvini xavf ostiga qoʻyishi mumkinligini aytdi.
️ Macharning sud jarayoni va lavozimdan chetlatilishi keskinlikni kuchaytirdi, ayniqsa Jonglei shtatida zoʻravonlik keskin oshdi.
️ Hukumat va muxolifat kuchlari oʻrtasidagi janglar soʻnggi ikki oy ichida taxminan 280 000 kishini koʻchirishga majbur qildi.

️ Южный Судан страдает от эскалации конфликта между правительственной армией и силами оппозиции, что, по мнению наблюдателей, грозит возвращением страны к полномасштабной гражданской войне.
️ Насильственные столкновения между военными, лояльными президенту Сальве Кииру, и повстанцами, связанными с отстранённым вице-президентом Риеком Мачаром, участились в последние недели.
️ В воскресенье вооружённые молодые люди из округа Майом на севере совершили набег на деревню в соседнем округе Абиемном у границы с Суданом, в результате чего погибли не менее 169 человек.
️ Министр информации административного района Рувенг, где расположен Абиемном, Джеймс Монилуак Маджок сообщил, что среди жертв были женщины, дети и члены правительственных сил безопасности.
️ Миссия ООН в Южном Судане заявила, что размещает более 1000 гражданских лиц на своей базе в этом районе и оказывает медицинскую помощь пострадавшим. По её данным, в результате нападения было ранено около 23 человек.
️ Главный администратор Рувенга Стефано Вьеу де Миалек заявил, что нападение совершили люди, связанные с «Белой армией», ополчением, союзным Мачару во время гражданской войны.
️ Группа отрицает ответственность за нападение и заявляет об отсутствии военного присутствия в этом районе.
️ В понедельник организация «Врачи без границ» (MSF) сообщила, что 26 её сотрудников пропали без вести после недавнего насилия в частях штата Джонглей.
️ Гуманитарная организация заявила 3 февраля, что её больница в Ланкиене подверглась авиаудару правительственных сил, а затем была сожжена и разграблена.
️ MSF была вынуждена приостановить медицинскую деятельность в Ланкиене и Пьери из-за небезопасной обстановки.
️ Мачар и Киир были членами Суданской народно-освободительной армии, боровшейся за независимость от Судана, достигнутую в 2011 году, причём Киир стал президентом, а Мачар — первым вице-президентом.
️ Южный Судан погрузился в кровавую гражданскую войну в 2013 году после того, как Киир уволил Мачара и позже обвинил его в планировании переворота.
️ Мачар основал SPLM-IO, и обе группы участвовали в боях, в результате которых погибло более 400 000 человек и почти половина населения страны была перемещена.
️ В 2018 году Киир и Мачар подписали мирное соглашение, положив конец гражданской войне и вернув Мачара на пост вице-президента. Однако реализация соглашения практически не сдвинулась с места.
️ В сентябре прошлого года Мачар был обвинён в убийстве, государственной измене и других серьёзных преступлениях в связи с нападением «Белой армии» на правительственный гарнизон в округе Насир. Киир затем отстранил его от должности.
️ Мачар находится под домашним арестом, его сторонники считают обвинения политически мотивированными, а наблюдатели заявляют, что судебное преследование может поставить под угрозу мирное соглашение.
️ Судебное преследование и отстранение Мачара от должности обострили напряжённость и совпали с резким увеличением насилия, особенно в оппозиционном штате Джонглей.
️ Бои между правительственными и оппозиционными силами привели к перемещению около 280 000 человек за последние два месяца.
️ Старший аналитик по Южному Судану Международной кризисной группы Даниэль Акек заявил, что «нацеливание» правительства на Мачара объединило оппозицию.