O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. O‘zbekiston Qurolli Kuchlari sun’iy intellekt texnologiyalarini keng joriy etish va raqamli chegaralarni himoya qilishni kuchaytirishga kirishmoqda. Prezident va qurolli kuchlar oliy qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev armiyani modernizatsiya qilish masalalari bo‘yicha taqdimot davomida Mudofaa vazirligi markaziy apparatida Sun’iy intellekt texnologiyalari departamenti va ixtisoslashtirilgan kiberxavfsizlik laboratoriyasini tashkil etishni ma’qulladi.
Yangi tuzilmalarning paydo bo‘lishi zamonaviy qurolli mojarolarning xarakteri bilan bog‘liq bo‘lib, unda avtonom tizimlar va radioelektron kurash vositalari asosiy rol o‘ynaydi. Sun’iy intellekt departamenti qo‘shinlarni boshqarish jarayonlariga mashina o‘qitish texnologiyalarini joriy etish bilan shug‘ullanadi, kiberxavfsizlik laboratoriyasi esa axborot tizimlarini himoya qilish va tashqi tahdidlarning oldini olishga qaratilgan. Bundan tashqari, vazirlik tarkibida Raqamli texnologiyalar bosh boshqarmasi tashkil etiladi, u armiyaning yagona raqamli siyosatini boshqaradi.
Texnologik yangilanish mintaqaviy darajaga ham ta’sir qiladi: harbiy okruglarda raqamlashtirish va kiberxavfsizlik uchun mas’ul bo‘lgan qo‘mondon o‘rinbosarlari lavozimlari joriy etilmoqda. Mamlakatning barcha hududlarida barqaror va himoyalangan aloqani ta’minlash uchun Sun’iy yo‘ldosh aloqa markazi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Taqdimot davomida asosiy e’tibor zamonaviy qurolli mojarolar tajribasiga qaratildi, unda uchuvchisiz tizimlar, radioelektron kurash vositalari va robotlashtirilgan komplekslar hal qiluvchi rol o‘ynaydi. Prezidentga yangi mobil uchuvchisiz havo vositalari bo‘linmalari faoliyati haqida ma’lumot berildi va harbiy ta’limning yangilangan vertikali namoyish etildi. Xususan, 2025-2026 yillarda mamlakatdagi barcha harbiy oliy o‘quv yurtlari institut maqomini olgani va Toshkentda ixtisoslashtirilgan Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti ish boshlagani ta’kidlandi.
Transformatsiya nafaqat oliy o‘quv yurtlari tuzilmasiga, balki o‘qitish mazmuniga ham ta’sir ko‘rsatdi. Endi bo‘lajak ofitserlar va serjantlar IT-texnologiyalar, xorijiy tillar va kibertahdidlarga qarshi kurash usullarini chuqur o‘rganadilar.
Qo‘mondonlik-shtab tayyorgarligi dasturiga noyob uch bosqichli tizim joriy etildi, aviatsiya mutaxassislari va dron operatorlari esa endi yagona davlat sertifikatsiyasidan o‘tadilar. Serjantlar tarkibida xizmat o‘tayotganlar uchun fuqarolik mutaxassisliklari bo‘yicha masofaviy o‘qish imkoniyati ochildi.
Tadbir yakunida davlat rahbari mudofaa sohasida milliy sun’iy intellekt modellarini yaratish uchun asos bo‘ladigan bir qator hujjatlarni tasdiqladi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Вооруженные Силы Узбекистана приступают к масштабному внедрению технологий искусственного интеллекта и усилению защиты цифровых рубежей. Президент и верховный главнокомандующий вооруженными силами Шавкат Мирзиёев в ходе презентации по вопросам модернизации армии одобрил создание в центральном аппарате Министерства обороны Департамента технологий искусственного интеллекта и специализированной лаборатории кибербезопасности.
Появление новых структур продиктовано характером современных вооруженных конфликтов, где ключевую роль играют автономные системы и средства радиоэлектронной борьбы. Департамент ИИ займется внедрением технологий машинного обучения в процессы управления войсками, а лаборатория кибербезопасности сфокусируется на защите информационных систем и предотвращении внешних угроз. Кроме того, в структуре ведомства появится Главное управление цифровых технологий, которое возглавит единую цифровую политику армии.
Технологическое обновление затронет и региональный уровень: в военных округах вводятся должности заместителей командующих, ответственных за цифровизацию и кибербезопасность. Для обеспечения устойчивой и защищенной связи во всех регионах страны будет налажена деятельность Центра спутниковой связи.
В ходе представленной презентации основное внимание было уделено опыту современных вооруженных конфликтов, где решающую роль играют беспилотные системы, средства радиоэлектронной борьбы и роботизированные комплексы. Президенту доложили о деятельности новых мобильных подразделений БПЛА и продемонстрировали обновленную вертикаль военного образования. В частности, было отмечено, что в 2025-2026 годах все военные вузы страны получили статус институтов, а в Ташкенте начал работу специализированный Университет военной безопасности и обороны.
Трансформация затронула не только структуру вузов, но и само содержание обучения. Теперь будущие офицеры и сержанты углубленно изучают IТ-технологии, иностранные языки и методы противодействия киберугрозам.
В программу командно-штабной подготовки внедрена уникальная трехуровневая система, а специалисты авиации и операторы дронов теперь будут проходить единую государственную сертификацию. Для тех, кто проходит службу в сержантском составе, открыта возможность дистанционного обучения по гражданским специальностям.
По итогам мероприятия глава государства утвердил ряд документов, закладывающих основу для создания национальных моделей искусственного интеллекта в оборонной сфере.