Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi mamlakat AQShning urushni rasman tugatish bo‘yicha tinchlik taklifini ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi. Biroq, taklifda Eronning yadro dasturini to‘xtatish va Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish kabi asosiy talablar hal etilmagan.
AQSh prezidenti Donald Tramp O‘z xonasida jurnalistlarga bergan bayonotida, Eron bilan kelishuvga erishish mumkinligiga ishonishini aytdi. “Ular kelishuv tuzmoqchi. So‘nggi 24 soat ichida juda yaxshi muzokaralar bo‘ldi va kelishuvga erishishimiz mumkin”, dedi Tramp.
Avvalroq Tramp “Ozodlik” loyihasini to‘xtatib, tinchlik muzokaralaridagi taraqqiyotni sabab qilgan edi. Hormuz bo‘g‘ozining amaldagi blokadasi global iqtisodiy turg‘unlikka olib kelishi mumkin. Eron esa dunyo neft va gazining beshdan bir qismi o‘tadigan ushbu muhim suv yo‘lini nazorat qilishni davom ettirmoqda.
Axios nashriga ko‘ra, tomonlar 14 bandli hujjat bo‘yicha kelishuvga yaqinlashmoqda. Memorandumga ko‘ra, Eron kamida 12 yil davomida yadro qurolini ishlab chiqmaslikka va uranni boyitishni to‘xtatishga rozi bo‘ladi. Buning evaziga AQSh sanksiyalarni bekor qiladi va muzlatilgan Eron aktivlarini ozod qiladi. Ikkala tomon ham Hormuz bo‘g‘ozidagi blokadalarni olib tashlaydi.
Eronlik qonunchi Ibrohim Rizoiy taklifni “haqiqatdan ko‘ra ko‘proq Amerika istaklari ro‘yxati” deb atadi. Eron parlamenti spikeri Muhammad Boqir Qolibof esa “Ishonch birodar operatsiyasi muvaffaqiyatsizlikka uchradi” deb yozdi.
Al Jazeera muxbiri Resul Serdar Atasning xabar berishicha, Eron hali ham AQSh taklifini ko‘rib chiqmoqda va javobni Pokiston vositachilari orqali yetkazishi kutilmoqda. Pokiston Tashqi ishlar vazirligi kelishuv potensialini olqishlab, qo‘shimcha ma’lumot bermasligini bildirdi.
Eronliklar hozircha faqat urushni barcha jabhalarda tugatish haqida muzokara olib borayotganliklarini, yadro dasturi esa ikkinchi bosqichda muhokama qilinishini ta’kidlamoqda. Sobiq AQSh davlat kotibi yordamchisi Mark Kimmittning fikricha, Trampning uranni to‘liq boyitishni to‘xtatish talabi real emas, chunki 2015 yilgi yadro kelishuvi ham Eronga boyitish huquqini bergan edi.

Представитель МИД Ирана заявил, что Тегеран изучает мирное предложение Вашингтона, которое, по данным источников, должно формально завершить войну. Однако ключевые требования США — приостановка ядерной программы Ирана и открытие Ормузского пролива — остаются нерешенными.
Президент США Дональд Трамп выразил уверенность в возможности заключения сделки: «Они хотят договориться. За последние 24 часа у нас были очень хорошие переговоры, и вполне возможно, что мы заключим сделку», — заявил он журналистам в Овальном кабинете.
Ранее Трамп приостановил операцию «Свобода» по разблокированию пролива, сославшись на прогресс в мирных переговорах. Фактическая блокада пролива угрожает глобальной рецессии. Иран настаивает на сохранении контроля над этим стратегическим водным путем, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти и газа.
По данным Axios, стороны приближаются к соглашению по 14-пунктному документу. Согласно меморандуму, Иран обязуется не разрабатывать ядерное оружие и прекратить обогащение урана как минимум на 12 лет. США снимут санкции и разморозят миллиарды долларов иранских активов. Обе стороны откроют Ормузский пролив в течение 30 дней после подписания.
Иранский законодатель Эбрахим Резаи назвал предложение «скорее списком пожеланий Америки, чем реальностью». Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф высмеял сообщения о сближении, написав в соцсетях: «Операция «Доверься мне, братан» провалилась».
Корреспондент Al Jazeera Ресул Сердар Атас сообщил из Тегерана, что Иран все еще изучает предложение США и ожидается, что ответ будет передан пакистанским посредникам. МИД Пакистана приветствовал потенциальное соглашение, но отказался раскрывать детали.
Иранцы заявляют, что на данном этапе они ведут переговоры только о прекращении войны на всех фронтах, а ядерная программа будет обсуждаться на втором этапе. Бывший помощник госсекретаря США Марк Киммитт считает требование Трампа о полном прекращении обогащения урана нереалистичным, поскольку даже ядерная сделка 2015 года разрешала Ирану обогащение до 3,67%.