️ O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Yaqin Sharq mintaqasidagi keskinlashgan vaziyat fonida, mamlakat fuqarolariga yordam ko‘rsatish maqsadida maxsus Telegram-botni ishga tushirdi. Bu raqamli platforma muammoli vaziyatga tushib qolgan vatandoshlardan murojaatlarni 24 soat davomida qabul qilish va tezkor javob berish imkoniyatini yaratadi.
️ Bot orqali fuqarolar konsullik masalalari bo‘yicha rasmiy so‘rovlar yuborishlari, aniq joylashuvlari haqida ma’lumot berishlari va o‘zlarining atrof-muhit holatini tasvirlashlari mumkin. Shuningdek, favqulodda vaziyatlarda diplomatik vakolatxonalar xodimlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri shoshilinch yordam so‘rab murojaat qilish imkoniyati mavjud.
️ Tashqi ishlar vazirligi vatandoshlardan bot orqali shakllarni to‘ldirishda mas’uliyat bilan harakat qilishlarini va iloji boricha aniq va to‘liq ma’lumotlarni ko‘rsatishlarini iltimos qilmoqda. Diplomatlarning javob tezligi va samaradorligi berilgan ma’lumotlarning ishonchliligiga bevosita bog‘liq. Respublikaning diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari kuchaytirilgan rejimda ishlashni davom ettirib, fuqarolarning huquqlarini himoya qilish va ularning xavfsizligini ta’minlash uchun doimiy aloqani saqlab turmoqda.
️ Eslatib o‘tamiz, ilgari O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Yaqin Sharqdagi mojaroda bo‘lgan respublika fuqarolari orasida halok bo‘lgan yoki jabrlanganlar yo‘qligini tasdiqlagan edi. Diplomatik va konsullik xizmatlari 24 soat davomida faoliyat yuritmoqda.

️ Министерство иностранных дел Узбекистана запустило специализированный Telegram-бот для оказания помощи гражданам страны на фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке. Эта цифровая платформа предназначена для круглосуточного и оперативного приема обращений от соотечественников, оказавшихся в сложной жизненной ситуации.
️ Через бот граждане могут направлять официальные запросы по консульским вопросам, предоставлять актуальные данные о своем точном местонахождении и описывать текущую обстановку в районе пребывания. Кроме того, в случаях, требующих немедленного вмешательства, пользователи имеют возможность запросить экстренную помощь напрямую у сотрудников дипломатических миссий.
️ Внешнеполитическое ведомство призывает соотечественников проявлять ответственность при заполнении форм через бот и указывать максимально точные и полные сведения. Качество и скорость реагирования дипломатов напрямую зависят от достоверности предоставленной информации. Дипломатические представительства и консульские учреждения республики продолжают работать в усиленном режиме, поддерживая постоянный контакт с согражданами для защиты их прав и обеспечения безопасности.
️ Напомним, ранее Министерство иностранных дел Узбекистана подтвердило, что среди граждан республики, находящихся в зоне конфликта на Ближнем Востоке, погибших и пострадавших нет. Дипломатические и консульские службы работают в круглосуточном режиме.