️ Xitoy 2026 yil uchun iqtisodiy o‘sish maqsadini 4,5% dan 5% gacha belgiladi, bu o‘n yilliklardagi eng past yillik o‘sish ko‘rsatkichi hisoblanadi. O‘tgan yilgi maqsad taxminan 5% ni tashkil etgan edi. Bu pasayish ichki iste’molning pastligi va 2026 yilda uy-joy bozorining sustlashuvi bilan bog‘liq muammolarni hal qilishga qaratilgan.
️ Yangi o‘sish maqsadi haqidagi e’lon har yili o‘tkaziladigan “Ikki sessiya” siyosiy yig‘ilishida, Bosh vazir Li Syan Xalq Vakillari Kongressini (XVK) ochishidan oldin e’lon qilindi. Xitoy hukumatining hisobotida, o‘sish 5% dan past bo‘lishi kutilayotgan bo‘lsa-da, “yaxshiroq natijalarga erishish uchun harakat qilinadi” deb ta’kidlangan.
️ Xitoy Kommunistik partiyasi (XKP) mamlakat iqtisodiy o‘sish modeli an’anaviy tashqi savdo va ishlab chiqarishdan iste’molga o‘tishini takrorlab kelmoqda. Hisobotda “Yutuqlarimizni tan olgan holda, biz duch kelayotgan qiyinchiliklar va muammolarni ham aniq ko‘rmoqdamiz” deb aytilgan. Xitoy iqtisodiyoti rivojlangan sari o‘sish sur’atlari bir necha yillardan beri sekinlashmoqda.
️ Pinpoint Asset Management bosh iqtisodchisi Chjivey Jan AFP axborot agentligiga bergan izohida: “Siyosatchilar ko‘p marta o‘sish sifatining tezligidan muhimroq ekanligini aytishgan. Ushbu yil uchun o‘sish maqsadini pasaytirish qarori siyosat ustuvorligining o‘zgarishini anglatuvchi katta qadamdir” deb yozgan.
️ Bu yil Xitoy, AQShdan keyin ikkinchi yirik harbiy byudjetga ega bo‘lib, mudofaa xarajatlarini 7% ga oshirishga qaror qildi. Pekin mudofaa uchun 1,9096 trillion yuan (238,1 milliard yevro, 276,9 milliard dollar) sarflashni rejalashtirmoqda, bu AQSh harbiy byudjetining taxminan uchdan bir qismini tashkil etadi. Li: “Bu chora-tadbirlarning barchasi Xitoyning suvereniteti, xavfsizligi va rivojlanish manfaatlarini himoya qilish strategik imkoniyatlarini oshiradi” dedi.
️ E’lon qilingan Xitoy harbiy byudjeti o‘tgan yilgiga nisbatan biroz pastroq. 2016 yildan beri Xitoy harbiy byudjetini yildan-yilga 6% dan 7% gacha oshirib kelmoqda. Tahlilchilarning AFPga aytishicha, byudjet harbiy xodimlar maoshining oshishi, mashg‘ulotlar, Tayvan atrofidagi harbiy mashqlar, kiberurush qobiliyatlari va ilg‘or uskunalar sotib olish kabi maqsadlarga yo‘naltiriladi.

️ Китай установил целевой показатель экономического роста на 2026 год в диапазоне от 4,5% до 5%, что является самым низким годовым целевым показателем за десятилетия. Цель прошлого года составляла около 5%. Снижение целевого показателя роста связано с попытками правительства решить проблемы низкого внутреннего потребления и стагнации рынка недвижимости в 2026 году.
️ Объявление о новом целевом показателе роста было сделано на ежегодном политическом собрании «Двух сессий» перед открытием Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП) премьером Ли Цяном в четверг утром. В отчете правительства Китая отмечается, что, хотя рост ожидается ниже 5% в этом году, страна «будет стремиться к еще лучшим результатам».
️ Коммунистическая партия Китая (КПК) неоднократно заявляла, что модель экономического роста страны должна сместиться от традиционных драйверов, таких как экспорт и производство, в сторону потребления. В отчете говорится: «Признавая наши достижения, мы также четко осознаем трудности и вызовы, с которыми сталкиваемся». Экономическое развитие Китая замедляется в течение нескольких лет по мере созревания экономики.
️ Чжан Чживэй, главный экономист Pinpoint Asset Management, в комментарии, процитированном агентством AFP в четверг, написал: «Политики неоднократно заявляли, что качество роста важнее его скорости. Решение снизить целевой показатель роста на этот год является большим шагом, означающим смену приоритетов политики».
️ В этом году Китай, имеющий второй по величине военный бюджет после США, решил увеличить расходы на оборону на 7%. Пекин планирует потратить 1,9096 трлн юаней (238,1 млрд евро, 276,9 млрд долларов) на оборону, что составляет около одной трети военного бюджета США. Ли Цян заявил: «Все эти меры повысят наши стратегические возможности по защите суверенитета, безопасности и интересов развития Китая».
️ Объявленный военный бюджет Китая немного ниже, чем в прошлом году. С 2016 года Китай ежегодно увеличивает свой военный бюджет на 6-7%. По словам аналитиков, процитированных агентством France-Presse, бюджет будет финансировать повышение зарплат военнослужащих, обучение, учения вокруг Тайваня, возможности кибервойны и закупки современного оборудования.