️ O‘zbekistonda endi haydovchilik huquqidan mahrum etilgan shaxslarning mashina boshqarishi, yo‘llarga o‘rnatilgan maxsus kameralar orqali aniqlanib, ularga nisbatan avtomatik ravishda chora ko‘riladi. Bu haqda Yagona transport xizmatlari markazi (YHXX) rasman e’lon qildi.
️ Xabar qilinishicha, mamlakat bo‘ylab avtomobil yo‘llariga shaxsning yuzini aniqlash funksiyasiga ega kameralar hamda yuqori sifatli foto va video qayd etish qurilmalari o‘rnatilgan. Ushbu tizim 2026-yilning 23-fevralidan 3-martigacha test rejimida ishlagan va bu davr mobaynida bir qancha haydovchilik huquqidan mahrum etilgan fuqarolarning mashina boshqargani, shuningdek, boshqaruv vaqtida telefondan foydalanganliklari aniqlangan.
️ Endilikda ushbu qurilmalar faqatgina qoidabuzarliklarni aniqlab qolmasdan, balki ularga nisbatan onlayn ravishda chora ko‘rishni ham boshlaydi. Bu jarayon avtomatlashtirilgan bo‘lib, inson aralashuvisiz amalga oshiriladi.
️ Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 135-moddasi 3-qismiga ko‘ra, boshqaruv huquqidan mahrum etilgan shaxslarning transport vositasini boshqarishi bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida jarimaga tortilishiga olib keladi. Jarima miqdori mamlakatdagi iqtisodiy sharoitlarga bog‘liq ravishda o‘zgarishi mumkin.
️ Agar haydovchilik huquqidan mahrum etilgan shaxs ma’muriy jazo qo‘llanilgandan keyin ham avtomashina boshqarishda davom etsa, unga nisbatan Jinoyat kodeksining 261−2-moddasi qo‘llaniladi. Bunda jazolar og‘irlashadi: bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravaridan 100 baravarigacha miqdorda jarima, 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki 2 yildan uch yilgacha ozodlikdan mahrum etish bilan jazolanadi. Bu choralar yo‘l xavfsizligini ta’minlash va qayta-qayta qoidabuzarliklarning oldini olish maqsadida joriy etilgan.

️ In Uzbekistan, individuals who have been deprived of their driving licenses and continue to operate vehicles will now be detected through specialized cameras installed on roads, with automated measures taken against them. This was officially announced by the Unified Transport Services Center (UTSC).
️ It is reported that across the country, cameras equipped with facial recognition capabilities, along with high-quality photo and video recording devices, have been installed on automobile roads. This system operated in a test mode from February 23 to March 3, 2026, during which it identified several citizens deprived of driving licenses who were operating vehicles, as well as using phones while driving.
️ Now, these devices have begun not only to detect violations but also to apply online measures against offenders. This process is automated and carried out without human intervention.
️ According to Part 3 of Article 135 of the Code of Administrative Responsibility, driving a vehicle by a person deprived of the right to drive results in a fine amounting to 50 times the base calculation amount. The fine amount may vary depending on the country's economic conditions.
️ If a person deprived of a driving license continues to drive a vehicle after administrative penalties have been applied, Article 261-2 of the Criminal Code is invoked. Penalties are then escalated: a fine from 50 to 100 times the base calculation amount, corrective labor for up to 2 years, or imprisonment from 2 to 3 years. These measures are implemented to ensure road safety and prevent repeat offenses.