️ O‘zbekistonda endi haydovchilik huquqidan mahrum etilgan shaxslarning mashina boshqarishi, yo‘llarga o‘rnatilgan maxsus kameralar orqali aniqlanib, ularga nisbatan avtomatik ravishda chora ko‘riladi. Bu haqda Yagona transport xizmatlari markazi (YHXX) rasman e’lon qildi.
️ Xabar qilinishicha, mamlakat bo‘ylab avtomobil yo‘llariga shaxsning yuzini aniqlash funksiyasiga ega kameralar hamda yuqori sifatli foto va video qayd etish qurilmalari o‘rnatilgan. Ushbu tizim 2026-yilning 23-fevralidan 3-martigacha test rejimida ishlagan va bu davr mobaynida bir qancha haydovchilik huquqidan mahrum etilgan fuqarolarning mashina boshqargani, shuningdek, boshqaruv vaqtida telefondan foydalanganliklari aniqlangan.
️ Endilikda ushbu qurilmalar faqatgina qoidabuzarliklarni aniqlab qolmasdan, balki ularga nisbatan onlayn ravishda chora ko‘rishni ham boshlaydi. Bu jarayon avtomatlashtirilgan bo‘lib, inson aralashuvisiz amalga oshiriladi.
️ Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 135-moddasi 3-qismiga ko‘ra, boshqaruv huquqidan mahrum etilgan shaxslarning transport vositasini boshqarishi bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida jarimaga tortilishiga olib keladi. Jarima miqdori mamlakatdagi iqtisodiy sharoitlarga bog‘liq ravishda o‘zgarishi mumkin.
️ Agar haydovchilik huquqidan mahrum etilgan shaxs ma’muriy jazo qo‘llanilgandan keyin ham avtomashina boshqarishda davom etsa, unga nisbatan Jinoyat kodeksining 261−2-moddasi qo‘llaniladi. Bunda jazolar og‘irlashadi: bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravaridan 100 baravarigacha miqdorda jarima, 2 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoki 2 yildan uch yilgacha ozodlikdan mahrum etish bilan jazolanadi. Bu choralar yo‘l xavfsizligini ta’minlash va qayta-qayta qoidabuzarliklarning oldini olish maqsadida joriy etilgan.

️ В Узбекистане теперь лица, лишённые водительских прав, которые управляют автомобилем, будут выявляться с помощью специальных камер, установленных на дорогах, и в отношении них автоматически принимаются меры. Об этом официально сообщил Единый центр транспортных услуг (ЕЦТУ).
️ Сообщается, что по всей стране на автомобильных дорогах установлены камеры с функцией распознавания лиц, а также устройства для фото- и видеозаписи высокого качества. Эта система работала в тестовом режиме с 23 февраля по 3 марта 2026 года, и за этот период было выявлено несколько граждан, лишённых водительских прав, которые управляли автомобилем, а также использовали телефон во время вождения.
️ Теперь эти устройства не только фиксируют нарушения, но и начинают применять онлайн-меры в отношении них. Этот процесс автоматизирован и осуществляется без вмешательства человека.
️ Согласно части 3 статьи 135 Кодекса об административной ответственности, управление транспортным средством лицом, лишённым права управления, влечёт наложение штрафа в размере 50-кратной базовой расчётной величины. Размер штрафа может варьироваться в зависимости от экономических условий в стране.
️ Если лицо, лишённое водительских прав, продолжает управлять автомобилем после применения административного наказания, в отношении него применяется статья 261-2 Уголовного кодекса. При этом санкции ужесточаются: штраф от 50 до 100 базовых расчётных величин, исправительные работы до 2 лет или лишение свободы от 2 до 3 лет. Эти меры введены для обеспечения безопасности дорожного движения и предотвращения повторных нарушений.