️ Dunyo bo‘ylab hukumatlar Yaqin Sharqdan repatriatsiya reyslarini kuchaytirmoqda, chunki AQSh boshchiligidagi urush COVID-19 pandemiyasidan keyin global havo harakatiga eng katta to‘siq bo‘lib qoldi. Qatarning Ichki ishlar vazirligi Dohadagi AQSh elchixonasi yaqinidagi aholini evakuatsiya qilishni e'lon qildi, bu "vaqtinchalik ehtiyot chora" deb ta'riflandi. Qatar Yaqin Sharqdagi eng yirik AQSh harbiy bazasi – Al-Udeyd havo bazasiga mezbonlik qiladi, bu baza seshanba kuni Eron raketasi bilan urilgan.
️ Fors ko‘rfazi bo‘ylab harbiy harakatlar keskinlashmoqda, chunki AQSh elchixonasi Saudiya Arabistoni va Quvaytda ham Eron hujumlaridan so‘ng yopildi. Quvayt qirg‘oqlarida tanker kema portlashni eshitgani va ko‘rgani haqida xabar berdi, kichik qayiq hududni tark etayotgani kuzatilgan. Hodisa hisobotiga ko‘ra, yuk tankidan suvga neft oqib chiqqan va kema suv bosgan, ammo barcha ekipaj a‘zolari xavfsiz. Bu hodisa urush boshlanganidan beri Fors ko‘rfazi suvlarida kamida to‘qqizta kemaning urilganligini anglatadi.
️ Transportdagi inqiroz yanada chuqurlashmoqda, chunki 3000 dan ortiq kema Fors ko‘rfazi portlarida qolib ketgan, ular Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishni kutmoqda, bu bo‘g‘oz hozirda Eron tomonidan samarali tarzda bloklangan. Bu blokada global neft va tovar oqimlarini jiddiy buzishi mumkin, bu esa iqtisodiy og‘irlikni oshiradi.
️ Germaniya hukumatining tashkil qilgan birinchi repatriatsiya reysi Umondan jo‘nab ketdi, Lufthansa samolyoti Maskatdan Frankfurtdagi qo‘nish uchun yo‘l oldi. Yo‘lovchilar AQSh-Eron urushi boshlanganidan keyin Yaqin Sharqda qolib ketgan va quruqlik orqali Maskatga olib ketilgan. Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadefulning aytishicha, bunday reyslar homilador ayollar, kasallar va bolalarni afzal ko‘radi, ammo birinchi evakuatsiya reysida qancha nemis qolganligi noma'lum.
️ Umuman olganda, vaziyat global migratsiya va transport tizimlariga jiddiy bosim o‘tkazmoqda, AQSh boshchiligidagi urush mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirib, xalqaro hamkorlikka qiyinchiliklar tug‘dirmoqda.

️ Правительства по всему миру усиливают репатриационные рейсы с Ближнего Востока, поскольку война под руководством США против Ирана стала крупнейшим сбоем в глобальных авиаперевозках со времён пандемии COVID-19. Министерство внутренних дел Катара объявило об эвакуации жителей возле посольства США в Дохе, назвав это "временной превентивной мерой". Катар является местом расположения крупнейшей военной базы США на Ближнем Востоке – авиабазы Аль-Удейд, которая была поражена иранской ракетой во вторник.
️ Военные действия в Персидском заливе обострились, поскольку посольства США в Саудовской Аравии и Кувейте также были закрыты после иранских ударов ранее на этой неделе. Танкер у побережья Кувейта сообщил о взрыве, при этом было замечено небольшое судно, покидающее район. Согласно отчёту о происшествии, нефть попала в воду из грузового танкера, и судно приняло воду, но весь экипаж остался в безопасности. Этот инцидент означает, что с начала войны по меньшей мере девять судов были поражены в водах Персидского залива.
️ Транспортный кризис углубляется, поскольку более 3000 судов застряли в портах Персидского залива, ожидая прохода через узкий Ормузский пролив, который в настоящее время эффективно заблокирован Ираном. Эта блокада может серьёзно нарушить глобальные потоки нефти и товаров, увеличивая экономическое бремя.
️ Первый репатриационный рейс, организованный правительством Германии, вылетел из Омана, самолёт Lufthansa взял курс на Франкфурт. Пассажиры оказались в затруднительном положении в регионе Персидского залива после начала войны США с Ираном и были доставлены по суше в Маскат. Ранее министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефул заявил, что такие рейсы будут отдавать приоритет беременным женщинам, больным и детям, хотя точное количество немцев на этом первом эвакуационном рейсе остаётся неясным.
️ В целом, ситуация оказывает серьёзное давление на глобальные миграционные и транспортные системы, при этом война под руководством США усиливает региональную нестабильность и создаёт трудности для международного сотрудничества.