️ O‘zbekistonda birinchi marta jenshen o‘stirish bo‘yicha eksperimental loyihalar boshlanmoqda. O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Janubiy Koreyaning FDfive kompaniyasi vakillari o‘rtasidagi muzokaralar natijasida Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumani va Qashqadaryo viloyatining tog‘ oldi hududlarida jenshen ekish rejalashtirilgan.
️ Janubiy Koreyaning Dongtan shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston va Janubiy Koreya vakillari shuningdek, sho‘rlangan yerlarning unumdorligini oshirish, iqlim sharoitiga chidamli va yuqori iqtisodiy samaradorlikka ega ekinlarni joriy etish masalalarini muhokama qilishdi.
️ Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekistonda shirin beda, yapon tariqi, italyan raygrassi, sudan o‘ti, yonja va sezbaniya kabi o‘simliklarni yetishtirish istiqbollariga ham e'tibor qaratdilar.
️ Ma'lumot uchun: Jenshen - an'anaviy ravishda Koreya, Xitoy va Rossiyaning ayrim hududlarida o‘sadigan ko‘p yillik dorivor o‘simlikdir. Eng qimmatli qismi 4-6 yilda to‘liq yetiladigan ildizidir. Jenshen immunitetni mustahkamlaydi, charchoqni kamaytiradi, qon aylanishini yaxshilaydi va organizmning stressga chidamliligini oshiradi.
️ Eslatib o‘tamiz, Termizdagi "Xususiy xo‘jalik maktabi"da mahalliy sharoitlarga moslashtirilgan banan, papaya, rozmarin, lavanda, limon, anjir, brokkoli, bulg‘or qalampiri va boshqa ekinlar yetishtirilmoqda.

️ Uzbekistan is launching experimental projects to cultivate ginseng for the first time in the country's history. Following negotiations between Uzbekistan's Ministry of Agriculture and the South Korean company FDfive, ginseng plantings are planned in the Bostanlyk district of Tashkent region and in the foothill areas of Kashkadarya region.
️ During a meeting in the South Korean city of Dongtan, representatives from Uzbekistan and South Korea also discussed issues related to improving the fertility of saline lands and introducing crops that are resilient to climatic conditions and possess high economic efficiency.
️ The negotiations further focused on the prospects of cultivating various plants in Uzbekistan, including sweet clover, Japanese millet, Italian ryegrass, Sudan grass, alfalfa, and sesbania.
️ For reference: Ginseng is a perennial medicinal plant traditionally grown in Korea, China, and some regions of Russia. Its most valuable part is the root, which fully matures in 4–6 years. Ginseng is known for its beneficial properties: it strengthens the immune system, reduces fatigue, improves blood circulation, and enhances the body's resistance to stress.
️ It is worth noting that the "School of Household Farming" in Termez cultivates bananas, papaya, rosemary, lavender, lemons, figs, broccoli, bell peppers, and other crops adapted to local conditions.