️ Kurd telekanali Rudaw, Eron Kurdistoni Demokratik Partiyasining yuqori martabali vakiliga tayanib, kurd kuchlarining Eron hududiga hujum boshlaganligi haqidagi ma'lumotlar haqiqatga to'g'ri kelmasligini e'lon qildi. Telekanal X (ilgari Twitter) platformasida chop etgan bayonotda: "Bizning hech bir bo'linmamiz Sharqiy Kurdiston va Eron hududiga kirmagan. Biz bunday da'volarni rad etamiz", deb ta'kidlangan.
️ Xuddi shunday rad etish Eronning Tasnim axborot agentligi tomonidan ham berildi, bu esa mintaqada tarqalgan mish-mishlarni yana bir bor inkor etdi. Rudaw keyinchalik Eron Kurdistoni Inqilobiy Ishchilar Jamiyatidagi manbasiga tayanib, Eronga qarshi quruqlikdagi hujum haqidagi ma'lumotlar tasdiqlanmaganligini yana bir bor xabar qildi.
️ Dastlab operatsiya boshlanganligi haqida xabar bergan Axios portalining jurnalisti Barak Ravid X platformasida yozganidek, Eron-kurd fraksiyalaridan birining yuqori martabali vakili quruqlikdagi hujum boshlanmaganligini tasdiqladi. Bu holat mintaqaviy keskinlik haqidagi noto'g'ri ma'lumotlarning tez tarqalishi va uning barqarorlikka ta'siri haqida savollar tug'dirmoqda.

️ Курдский телеканал Rudaw со ссылкой на высокопоставленного представителя Демократической партии Иранского Курдистана заявил, что информация о наступлении курдских сил на территорию Исламской Республики не соответствует действительности. В публикации телеканала в X (ранее Twitter) говорится: «Ни одно из наших подразделений не вошло на территорию Восточного Курдистана и Ирана. Мы отвергаем подобные заявления», что подчеркивает официальное опровержение этих слухов.
️ Аналогичное опровержение было сделано иранским агентством Tasnim, что еще раз отрицает распространяющиеся в регионе слухи. Позднее Rudaw, ссылаясь на источник в Обществе революционных трудящихся иранского Курдистана, вновь сообщил, что сведения о наземном наступлении на Иран не подтверждаются, указывая на отсутствие доказательств такой операции.
️ Журналист портала Axios Barak Ravid, который ранее сообщал о начале операции, написал в X, что, по словам высокопоставленного представителя одной из иранско-курдских фракций, наземное наступление не начиналось. Это подтверждение поднимает вопросы о распространении дезинформации в регионе и её потенциальном влиянии на стабильность.