️ Eron rahbariyati o‘tgan hafta boshlangan AQSh va Isroil hujumlari natijasida vafot etgan Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeniyni dafn etish marosimini kechiktirdi. Rasmiylar marosim uchun Tehrondagi ibodat majmuasida uch kunlik tadbir o‘tkazish rejalashtirilganini, ammo ko‘plab odamlarning ishtirok etish istagi tufayli infratuzilmani tayyorlash zarurati tug‘ilganini aytishdi. Marosim chorshanba kechasi boshlanishi kerak edi.
️ Shu bilan birga, Eronning Maslahatchilar Assambleyasi a’zolari rahbar o‘rnini egallash uchun nomzodni tanlashga yaqin ekanliklarini bildirdilar. Assambleya a’zosi Oyatulloh Ahmad Xatami davlat televideniyasiga bergan intervyusida: "Oliy rahbar eng yaqin vaqtda aniqlanadi, biz xulosaga yaqinmiz. Biroq, mamlakatdagi vaziyat urush vaziyatidir", dedi. Reuters agentligiga bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Xomeniyning o‘g‘li Mojtaba uning vorisi sifatida eng kuchli nomzod hisoblanadi.
️ Eron AQSh va Isroil hujumlariga javoban Isroil va AQSh bazalari joylashgan Fors ko‘rfazi davlatlariga raketalar va dronlar uchirdi. Kuvayt Sog‘liqni saqlash vazirligi bir qizning Eron hujumi paytida uy-joy hududiga tushgan o‘q-dorilardan halok bo‘lganini ma’lum qildi. AQSh Mudofaa vaziri Pita Xegset esa AQSh suv osti kemasining Shri-Lanka sohillari yaqinidagi xalqaro suvlarda Eron harbiy fregatini torpedo bilan cho‘ktirganini e’lon qildi.
️ AQSh Mudofaa vaziri Xegset AQSh va Isroil kuchlarining bir necha kun ichida Eron ustida to‘liq havo ustunligiga ega bo‘lishini va "tez orada" mamlakatni nazorat qilishini da’vo qildi. U: "Bu hech qachon adolatli kurash bo‘lishi rejalashtirilmagan edi va bu adolatli kurash emas. Biz ularni yiqilgan paytda urmoqdamiz", deb e’lon qildi. Eron Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi kotibi Ali Larijoniy esa AQSh prezidenti Donald Tramp "amerikalik xalqni adolatsiz urushga tortganini" aytdi.
️ Xomeniyning o‘limidan so‘ng davlat ommaviy axborot vositalari Eron tarafdorlarining Tehronda AQSh va Isroil hujumlariga qarshi norozilik namoyishlarini ko‘rsatdi, ammo ijtimoiy tarmoqlardagi videolar poytaxt va boshqa shaharlarda muxolifatning ko‘chalarda bayram qilayotganini ko‘rsatdi. Xomeniy 1989-yilda Islom Respublikasining asoschisi Oyatulloh Ruhulloh Xomeyniy vafotidan keyin oliy rahbar bo‘ldi va siyosat va qurolli kuchlar ustidan qat’iy nazoratni saqlab, ba’zan zo‘ravonlik bilan hokimiyatga qarshi harakatlarni bostirdi.

️ Иранские власти отложили церемонию похорон верховного лидера аятоллы Али Хаменеи, погибшего в результате начавшихся на прошлой неделе ударов США и Израиля. Чиновники заявили, что трехдневное мероприятие планировалось провести в молитвенном комплексе в Тегеране, но необходимость подготовки инфраструктуры из-за большого количества желающих принять участие привела к отсрочке. Церемония должна была начаться в среду вечером.
️ В то же время члены Совета экспертов заявили, что они близки к выбору преемника на пост верховного лидера. Член совета аятолла Ахмад Хатами в интервью государственному телевидению сказал: "Верховный лидер будет определен в ближайшее время, мы близки к заключению. Однако ситуация в стране является военной". По данным агентства Reuters, сын Хаменеи Моджтаба считается главным претендентом на наследование.
️ Иран ответил на удары США и Израиля запуском ракет и дронов по Израилю и государствам Персидского залива, где расположены американские базы. Министерство здравоохранения Кувейта сообщило, что девочка погибла от осколков, упавших на жилой район во время иранской атаки. Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что американская подводная лодка потопила иранский военный фрегат в международных водах у побережья Шри-Ланки.
️ Министр обороны США Хегсет также заявил, что силы США и Израиля в течение нескольких дней получат полное превосходство в воздухе над Ираном и "вскоре" установят контроль над страной. Он провозгласил: "Это никогда не должно было быть честным боем, и это не честный бой. Мы бьем их, когда они уже повержены". Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани сказал, что президент США Дональд Трамп "втянул американский народ в несправедливую войну".
️ После гибели Хаменеи государственные СМИ показали толпы сторонников Исламской Республики, протестующих в Тегеране против атак США и Израиля, но видео в социальных сетях также показали противников, празднующих на улицах столицы и других городов. Хаменеи стал верховным лидером в 1989 году после смерти основателя Исламской Республики аятоллы Рухоллы Хомейни и сохранял жесткий контроль над политикой и вооруженными силами, подавляя вызовы правящей системе, иногда с применением насилия.