Buyuk Britaniya, Germaniya va Fransiya hukumatlari Eron Yaqin Sharqdagi ularning ittifoqchilariga qarshi "tanlab bo'linmagan va mutanosib bo'lmagan hujumlar"ni to'xtatmasa, harbiy kuch qo'llashga tayyor ekanliklarini bildirdi. Birgalikdagi bayonot Germaniya hukumatining matbuot xizmati tomonidan e'lon qilindi.
Hukumat ma'lumotlariga ko'ra, Eronning zarbalari bu davlatlarning harbiy xodimlari hamda fuqarolari uchun xavf tug'dirmoqda. Bayonotda shunday deyilgan: "Biz mintaqadagi manfaatlarimiz va ittifoqchilarimiz manfaatlarini himoya qilish uchun choralar ko'ramiz, shu jumladan, zarurat tug'ilganda, Eronning raketa va uchuvchisiz samolyotlarni uchirish imkoniyatlarini ularning uchirish joylarida yo'q qilish uchun zarur va mutanosib mudofaa choralarini ta'minlaymiz".
Davlatlar AQSh va boshqa ittifoqchilar bilan harakatlarni muvofiqlashtirishga kelishib oldilar. Eronning raketa hujumlari nafaqat Isroilni, balki AQSh harbiy ob'ektlari joylashgan mintaqa davlatlari — Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Bahrayn, Qatar va Iordaniyani ham qamrab olmoqda.
Guvohlar hisobotlariga ko'ra, raketa zarbalari nafaqat harbiy bazalarni, balki fuqarolik infratuzilmasini ham zararlaydi.

Власти Великобритании, Германии и Франции заявили о готовности применить военную силу, если Иран не прекратит «неизбирательные и несоразмерные атаки» по их союзникам на Ближнем Востоке. Совместное заявление было опубликовано пресс-службой правительства Германии.
По данным властей, удары Ирана представляют угрозу как для военного персонала, так и для граждан этих стран. В заявлении отмечается: «Мы предпримем шаги для защиты наших интересов и интересов наших союзников в регионе, в том числе, при необходимости, обеспечим принятие необходимых и соразмерных оборонительных мер для уничтожения возможностей Ирана по запуску ракет и беспилотников в местах их запуска».
Страны договорились координировать действия с США и другими союзниками. Под ракетные обстрелы Ирана попадают не только Израиль, но и государства региона, где размещены американские военные объекты — Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн, Катар и Иордания.
Очевидцы сообщают, что ракетные удары затрагивают не только военные базы, но и гражданскую инфраструктуру.