Eron Milliy xavfsizlik oliy kengashi kotibi Ali Larijoni AQSh bilan hech qanday muzokara olib borilmasligini e'lon qildi. U Omon orqali yoki boshqa vositachilar orqali aloqalar haqidagi xabarlarni "noto'g'ri va uydirma" deb atadi.
Larijoni ijtimoiy tarmoq X'da: "Biz Amerikaga qarshi hech qanday muzokara olib bormaymiz" deb yozdi.
Uning so'zlariga ko'ra, Donald Trump "O'rtado'lni bo'sh umidlar bilan tartibsizlikka solgan" va hozir "amerikalik askarlarning yana yo'qotishlaridan qo'rqmoqda".
Larijoni shuningdek, "Amerika birinchi" shiori "Isroil birinchi"ga aylanganini va amerikalik askarlar Isroilning hokimiyatga intilishining qurboniga aylanganini ta'kidladi.
Bu bayonot The Wall Street Journal gazetasining Larijonining Eron yadroviy dosyasi bo'yicha AQSh bilan diplomatik maslahatlarni qayta boshlash uchun Omon orqali tashabbus ko'rsatgani haqidagi maqolasiga javob bo'ldi.
Avvalroq, AQSh prezidenti Donald Trump Tehron Vashington bilan muzokaralar olib borishga rozi ekanligini va u ham muloqotga tayyor ekanligini aytgan edi.
Eslatib o'tamiz, 28-fevralda Isroil va AQSh Eron hududiga zarba berishdi, natijada Eron oliy rahbari Ali Xameneyi va bir qancha yuqori martabali harbiy rahbarlar halok bo'ldi. Eron javoban Yaqin Sharqdagi Amerika harbiy bazalariga va Isroil hududiga zarba berdi.

Ali Larijani, Secretary of Iran's Supreme National Security Council, stated that Iran will not engage in negotiations with the United States. He dismissed reports of potential contacts through Oman or other intermediaries as "incorrect and fabricated".
Larijani wrote on social media platform X: "We will not hold any talks with America".
He claimed that Donald Trump "plunged the Middle East into chaos with his empty hopes" and is now fearing "further losses among American troops".
Larijani also noted that the "America First" slogan has effectively turned into "Israel First", with American soldiers becoming victims of Israel's power aspirations.
The statement was in response to a Wall Street Journal report alleging that Larijani had conveyed an initiative via Oman to resume diplomatic consultations with the US on Iran's nuclear dossier.
Previously, US President Donald Trump stated that Tehran was willing to hold talks with Washington and expressed his openness to dialogue.
Recall that on February 28, Israel and the US conducted strikes on Iranian territory, resulting in the deaths of Iran's Supreme Leader Ali Khamenei and several high-ranking military officials. Iran retaliated with strikes on US military bases in the Middle East and Israeli territory.