Eron Milliy xavfsizlik oliy kengashi kotibi Ali Larijoni AQSh bilan hech qanday muzokara olib borilmasligini e'lon qildi. U Omon orqali yoki boshqa vositachilar orqali aloqalar haqidagi xabarlarni "noto'g'ri va uydirma" deb atadi.
Larijoni ijtimoiy tarmoq X'da: "Biz Amerikaga qarshi hech qanday muzokara olib bormaymiz" deb yozdi.
Uning so'zlariga ko'ra, Donald Trump "O'rtado'lni bo'sh umidlar bilan tartibsizlikka solgan" va hozir "amerikalik askarlarning yana yo'qotishlaridan qo'rqmoqda".
Larijoni shuningdek, "Amerika birinchi" shiori "Isroil birinchi"ga aylanganini va amerikalik askarlar Isroilning hokimiyatga intilishining qurboniga aylanganini ta'kidladi.
Bu bayonot The Wall Street Journal gazetasining Larijonining Eron yadroviy dosyasi bo'yicha AQSh bilan diplomatik maslahatlarni qayta boshlash uchun Omon orqali tashabbus ko'rsatgani haqidagi maqolasiga javob bo'ldi.
Avvalroq, AQSh prezidenti Donald Trump Tehron Vashington bilan muzokaralar olib borishga rozi ekanligini va u ham muloqotga tayyor ekanligini aytgan edi.
Eslatib o'tamiz, 28-fevralda Isroil va AQSh Eron hududiga zarba berishdi, natijada Eron oliy rahbari Ali Xameneyi va bir qancha yuqori martabali harbiy rahbarlar halok bo'ldi. Eron javoban Yaqin Sharqdagi Amerika harbiy bazalariga va Isroil hududiga zarba berdi.

Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани заявил, что Иран не будет вести переговоры с США. Он назвал сообщения о возможных контактах через Оман или других посредников "неверными и надуманными".
Лариджани написал в социальной сети X: "Мы не будем вести никаких переговоров с Америкой".
По его словам, Дональд Трамп "поверг Ближний Восток в хаос своими пустыми надеждами" и теперь опасается "дальнейших потерь среди американских войск".
Он также отметил, что лозунг "Америка прежде всего" превратился в "Израиль прежде всего", а американские солдаты стали жертвами стремления Израиля к власти.
Заявление стало ответом на публикацию The Wall Street Journal, в которой утверждалось, что Лариджани передал через Оман инициативу о возобновлении дипломатических консультаций с США по иранскому ядерному досье.
Ранее президент США Дональд Трамп заявлял, что Тегеран согласен провести переговоры с Вашингтоном, и сообщил о своей готовности к диалогу.
Напомним, 28 февраля Израиль и США нанесли удары по территории Ирана, в результате чего погибли верховный лидер Ирана Али Хаменеи и несколько высокопоставленных военных руководителей. Иран ответил ударами по американским военным базам на Ближнем Востоке и по территории Израиля.