Buyuk Britaniyadagi immigratsiyaga qarshi Reform UK partiyasi rahbari Nigel Farage parlament standartlari bo‘yicha komissar tomonidan 5 million funt sterling (6,7 million dollar) miqdoridagi xayriya bilan bog‘liq tergovga tortilmoqda. Bu voqea partiyaning mahalliy va mintaqaviy saylovlarda eng katta g‘olib bo‘lganidan bir necha kun o‘tib yuz berdi.
Reform UK vakili chorshanba kuni Reuters agentligiga hech qanday qonunbuzarlik yo‘qligini aytdi: "Farage har doim bu shaxsiy, shartsiz xayriya ekanligini va hech qanday qoidalar buzilmaganligini bildirgan". Vakil qo‘shimcha qildi: "Bu masala bir marta va butunlay hal bo‘lishini kutamiz".
Farage Tailandda yashovchi milliarder va kripto investor Kristofer Xarbornedan olingan xayriyani 2024-yilgi umumiy saylovda nomzodligini e’lon qilishdan oldin shaxsiy xavfsizligi uchun qabul qilganini aytdi. U bu siyosiy xayriya emasligini ta’kidladi, biroq raqib partiyalar aprel oyida uni qoidalarni buzganlikda ayblashdi.
Partiya o‘tgan yil boshidan beri barcha milliy so‘rovnomalarda birinchi o‘rinda turibdi, bu esa uning moliyalashtirish manbalariga e’tiborni kuchaytirdi. O‘tgan hafta Angliyadagi 136 mahalliy kengash va Shotlandiya hamda Uelsdagi parlamentlarga saylovlar Reform UKning sezilarli yutuqlarini ko‘rsatdi.
Agar tergov Farageni parlament deklaratsiya qoidalarini jiddiy buzgan deb topsa, u Jamoatlar palatasidan ma’lum muddatga chetlashtirilishi mumkin. 10 kun yoki undan ko‘proq muddatga chetlashtirish uni qayta saylovga chaqirishga olib kelishi mumkin.
Saylov komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili Reform UK moliyalashtirishining uchdan ikki qismi Xarbornedan kelgan. Raqiblar xorijlik milliarderdan kelgan mablag‘ Farajening oddiy odam sifatidagi imidji bilan boy donorlarga qaramlik o‘rtasidagi tafovutni ko‘rsatadi, deb ta’kidlaydi.
Reform UK rahbari o‘rinbosari Richard Tays dam olish kunlarida saylovchilar xayriya haqida bilishganiga qaramay, partiyaga ovoz berishganini aytdi. Avvalroq Farage Google va Ilon Maskning X Corp kompaniyalaridan to‘lovlarni e’lon qilishda 17 marta qoidabuzarlik qilgani uchun uzr so‘ragan edi.

Лидер британской антииммигрантской партии Reform UK Найджел Фарадж столкнулся с расследованием со стороны парламентского комиссара по стандартам в связи с подарком в размере 5 миллионов фунтов стерлингов (6,7 миллиона долларов) от спонсора партии. Это произошло через несколько дней после того, как партия одержала крупнейшую победу на местных и региональных выборах.
Представитель Reform UK в среду опроверг какие-либо нарушения, заявив агентству Reuters: «Фарадж всегда ясно давал понять, что это был личный, безусловный подарок, и никакие правила не были нарушены». Представитель добавил: «Мы с нетерпением ждем, когда этот вопрос будет окончательно закрыт».
Фарадж заявил, что принял пожертвование от базирующегося в Таиланде миллиардера и криптоинвестора Кристофера Харборна для оплаты личной охраны до того, как объявил о своем выдвижении на всеобщих выборах 2024 года, которые привели его в парламент. Он сказал, что это не было политическим пожертвованием, но конкурирующие партии в апреле обвинили его в нарушении правил.
Партия лидирует во всех национальных опросах общественного мнения с начала прошлого года, что усилило внимание к источникам ее финансирования. На прошлой неделе выборы в около 5000 мест в 136 местных советах Англии, а также в децентрализованных парламентах Шотландии и Уэльса ознаменовали значительный прогресс Reform UK.
Если расследование установит, что Фарадж совершил серьезное нарушение правил парламентской декларации, он может быть временно отстранен от Палаты общин. Отстранение на 10 дней и более может привести к петиции об отзыве, что потенциально вынудит его баллотироваться на дополнительных выборах.
Около двух третей финансирования Reform UK в прошлом году поступило от Харборна, согласно данным Избирательной комиссии. Оппоненты утверждают, что финансирование от зарубежного миллиардера демонстрирует разрыв между имиджем Фараджа как человека из народа и его зависимостью от богатых доноров.
Заместитель лидера Reform UK Ричард Тайс заявил в выходные, что избиратели уже знали о подарке и все равно проголосовали за партию на прошлых выборах. Ранее в этом году Фарадж извинился после того, как парламентские власти обнаружили, что он непреднамеренно совершил 17 нарушений правил декларирования финансовых интересов.