AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi 12-haftasiga qadam qo'ygan bir paytda, Arizona shtatidagi Tucson shahri Eron futbol terma jamoasini FIFA Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko'rish uchun qabul qilishga hozirlik ko'rmoqda.
Tucson cho'lidagi sivilizatsiya vohasi bo'lgan bu shahar, Team Melli deb nomlanuvchi Eron terma jamoasining bazaviy lageriga aylanadi. Jamoa guruh bosqichidagi o'yinlarini Los-Anjeles va Sietlda o'tkazadi.
Kino Sports Complex direktori Sara Xanna AFPga bergan intervyusida: "Biz ularni bu yerda kutib olishdan xursandmiz va ularga ijobiy tajriba taqdim etamiz", dedi. Maydondagi maysalar FIFA standartlariga mos ravishda sug'orilib, qisqartirilmoqda.
Tayyorgarlik ishlari urush fonida olib borilmoqda. Urush 28-fevralda AQSh va Isroilning Eronga hujumi bilan boshlangan bo'lib, Eron Isroil va Yaqin Sharqdagi AQSh harbiy bazalariga javob hujumlari uyushtirgan. Bir oylik sulhga qaramay, Hormuz bo'g'ozining deyarli yopilishi va AQShning Eron portlariga dengiz blokadasi tufayli mojaro hal etilmagan.
FIFA Eron terma jamoasining turnirda ishtirok etishini tasdiqlagan. Xanna: "Bizningcha, bu 100 foiz amalga oshadi va hech qachon bekor qilinmagan", dedi.
Biroq Eron ishtiroki atrofida noaniqlik mavjud. Juma kuni Eron futbol federatsiyasi prezidenti jamoa ishtirok etishini e'lon qildi, ammo viza berish va xodimlar bilan muomala qilish bo'yicha talablar qo'ydi.
Mart oyida Tramp o'yinchilarning xavfsizligiga shubha bildirib, ularning ishtiroki "ularning hayoti va xavfsizligi uchun mos emas" deb yozgan edi. Mahalliy futbol klubi prezidenti Jon Perlman esa bu tahdidni rad etib, "Prezident Tramp yoki hukumat ularni noqulay his qilishiga yo'l qo'ymaydi", dedi.
Kino Sports Complexda eronlik futbolchilar og'irlik mashqlari, muz vannalari va massaj stollaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo'ladi. Perlman: "Biz ularni ochiq qo'llar bilan kutib olamiz. Futbol millatlarni birlashtiradi", dedi.
Eron terma jamoasi va yordamchi xodimlar Tucson shahriga turnirning ochilish o'yinidan ikki hafta oldin kelishi kutilmoqda. Ular 15-iyun kuni Los-Anjelesda Yangi Zelandiyaga qarshi o'ynaydi, 21-iyunda Belgiya va 25-iyunda Misr bilan to'qnash keladi.

По мере того как война США и Израиля против Ирана приближается к 12-й неделе, спортивный комплекс в американском штате Аризона готовится принять иранскую футбольную сборную перед чемпионатом мира по футболу.
Тусон, оазис цивилизации в пустыне Аризоны, станет базовым лагерем для Team Melli, когда крупнейшее спортивное событие мира стартует в США, Мексике и Канаде в следующем месяце.
«Мы рады принять их здесь и предоставить им положительный опыт», — заявила Сара Ханна, директор Kino Sports Complex, где будет тренироваться команда. Трава поливается и стрижется по стандартам ФИФА, чтобы игроки не столкнулись с сюрпризами на полях Лос-Анджелеса и Сиэтла.
Подготовка идет на фоне войны, начавшейся 28 февраля с атаки США и Израиля на Иран. Тегеран ответил ударами по Израилю, военным базам США на Ближнем Востоке и энергообъектам. Несмотря на месячное перемирие, боевые действия не прекращены: Иран фактически закрыл Ормузский пролив, а США ввели морскую блокаду иранских портов.
ФИФА настаивает на участии команды в турнире, поэтому Тусон продолжает подготовку. «Насколько мы знаем, это 100% состоится, и никогда не отменялось», — сказала Ханна.
Однако вокруг участия Ирана сохраняется неопределенность. В пятницу президент федерации футбола Ирана объявил об участии, но выдвинул требования по выдаче виз и обращению с персоналом.
В марте Трамп усомнился в безопасности игроков, заявив, что их участие «неуместно для их собственной жизни и безопасности». Местные жители отвергли эту угрозу. Президент местного футбольного клуба Джон Перлман сказал: «Президент Трамп или правительство не будут делать их пребывание некомфортным или небезопасным».
В Kino Sports Complex иранские игроки получат доступ к тренажерному залу, ледяным ваннам и массажным столам. «Мы принимаем их с распростертыми объятиями. Футбол объединяет нации», — добавил Перлман.
Ожидается, что сборная Ирана и вспомогательный персонал прибудут в Тусон за две недели до первого матча против Новой Зеландии 15 июня в Лос-Анджелесе. Затем последуют игры с Бельгией 21 июня и Египтом 25 июня в Сиэтле.